لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

امریکا حمله اسد و متحدانش به قصیر را محکوم کرد


کمپین خشونت دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه علیه مردمش که تاکنون جان بیش از 80 هزار تن را گرفته است ادامه دارد.

درروزهای اخیر، آتش جنگ در شهر قصیر، در نزدیکی مرز لبنان زبانه کشیده است، در آنجا سربازان دولتی ، با حمایت گروه تروریستی حزب الله لبنان که ایران از آن پشتیبانی می کند، وحشیانه به شهر، که زیر کنترل اپوزیسیون بوده است حمله کرده اند. گزارش می رسد دست کم 90 تن کشته شده اند.

پاتریک ونترل، قائم مقام سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده حملات گسترده هوایی و توپخانه رژیم اسد به قصیر را به بشدت محکوم کرد: «رژیم اسد آگاهانه از طریق حملات خود، که ما اخیرا در کشتارهای سنی ها در شهرهای بیدا و بانیاس شاهد بودیم، به تنش های فرقه ای دامن می زند. ما استفاده رژیم ازجنگ فرقه ای برای نفاق افکنی در میان مردم سوریه را محکوم می کنیم. رژیم اسد و حامیان آن که به ارتکاب جنایت علیه مردم سوریه ادامه می دهند باید بدانند جهان مراقب است، آنها شناسایی خواهند شد و ناچار خواهند بود حساب پس بدهند.»

ونترل همچنین دخالت مستقیم حزب اله درحمله به قصیر را که در آن جا رزمندگانش نقش مهمی درحمله رژیم ایفا می کنند محکوم کرد. او گفت اشغال روستاهای امتداد مرز لبنان – سوریه توسط حزب اله و حمایت آن از رژیم ومیلیشاهای طرفداراسد، به تنش های فرقه ای منطقه ای دامن می زند و کمپین ترور رژیم علیه مردم سوریه را دوام می بخشد.

گزارش ها حاکی است که در روزهای اخیر ده ها رزمنده حزب الله درسوریه کشته شده اند. هرچند حضورحزب الله درسوریه از آغاز مناقشه نمودار بوده است، حسن نصر الله رهبرآن ماه پیش آشکارا تایید کرد حزب الله به حمایت از رژیم اسد ادامه خواهد داد و نخواهد گذاشت سقوط کند.

ایالات متحده آمریکا سلسله تحریم هایی را علیه رژیم اسد به دلیل نقض حقوق بشروضع کرده است، ازجمله بر وزیران دفاع، صنایع، بهداری و دادگستری، یک شرکت هواپیمایی که اسلحه برای رژیم اسد حمل می کند، و یک ایستگاه تلویزیونی خصوصی به دلیل فراهم آوردن سرویس هایی برای دولت سوریه، ازجمله پخش اعترافات اجباری. آمریکا همچنین حسن نصرالله، یک گروه شبه نظامی طرفداراسد که حزب اله ازآن حمایت می کند، و دو صرافخانه لبنانی را به علت پولشوئی درآمدهای مواد مخدرجهت حمایت ازحزب اله در فهرست تحریم ها قرار داد.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا درامور تروریسم و اطلاعات مالی دربیانیه ای گفت: «ما مصمم هستیم فعالیت هایی را که به خراب شدن وضعیت انسانی درسوریه کمک می کند هدف بگیریم.»
XS
SM
MD
LG