لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

رژیم سوریه در پشت حملات شیمیایی


تردید نیست که روز 21 اوت ساکنان محله ناآرام گوتاه درحومه دمشق پایتخت سوریه هدف سلاح های شیمیایی قرارگرفتند. و هر بررسی دقیق حقایق به این نتیجه منجرمی شود که دولت سوریه در پشت این عمل شنیع قرارداشت. جان کری وزیرامورخارجه آمریکا گفت " ما می دانیم رژیم سوریه چنین سلاح هایی دراختیار دارد:
**** ما می دانیم رژیم سوریه قادر است این کار را با راکت انجام دهد. ما می دانیم رژیم مصمیم بوده است مخالفان را از هر نقطه ای که حملات درآنجا صورت گرفت پاک کند. و همه ما با چشمان خود شاهد بوده ایم.
وزیرامور خارجه آمریکا گفت "معنای این حمله از مناقشه در سوریه فراترمی رود، این مناقشه هم اینک ناراحتی های دهشتناکتری را موجب شده است. موضوع به استفاده گسترده و بی محابای سلاح هایی مربوط می شود که جهان متمدن مدت ها پیش تصمیم گرفت باید کاملا قدغن شود.
این سلاح ها که نخست توسط دوطرف جنگ جهانی اول بکار رفت، رنج های وحشتناکی را موجب شد، و کسانی که از حمله جان بدربردند اغلب دچار نقص عضو شدند و از کار افتادند. جامعه بین المللی، که تصمیم گرفت دیگرهرگز شاهد کاربرد سلاحی چنین وحشتناک علیه انسان ها نباشد، از طریق تصویب و اجرای پروتکل سال 1925 ژنو، که سوریه یکی ازامضا کنندگان آن است، استفاده از سلاح های شیمیایی و میکربی را ممنوع ساخت.
جان کری گفت " دلیل این که جهان کار برد سلاح های شیمیایی را کاملا ممنوع ساخته کاملا روشن است. دلیلی وجود دارد که جامعه بین المللی معیارهای روشنی تعیین کرده است و بسیاری از کشورها گام های عمده ای برای از بین بردن این سلاح ها برداشته اند. و بی دلیل نیست که پرزیدنت اوباما متوقف ساختن گسترش آنها را ارجحیتی اعلام کرده است."
جان کری گفت " اشتباه نشود: پرزیدنت اوباما معتقد است باید کسانی که از دهشتناکترین سلاح ها علیه آسیب پذیر ترین مردم جهان استفاده می کنند باید حساب پس بدهند. امروز چیزی جدی تر از آن وجود ندارد."
XS
SM
MD
LG