لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان آن بر سر تشکیل یک کمیته بازنگری قانون اساسی استقبال کرد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از اعلام خبر توافق بین دولت سوریه و مخالفان آن، موسوم به کمیسیون مذاکرات سوریه، با میانجیگری سازمان ملل، بر سر تشکیل کمیته بازنگری قانون اساسی سوریه، استقبال می‌کند.

مورگان اورتگاس در بیانیه‌ای که دوشنبه شب یکم مهر به وقت واشنگتن منتشر کرد، گفت که اگر چه کارهای زیادی باقی مانده است، اما این یک گام دلگرم کننده به سمت دستیابی به راهکار سیاسی برای بحران سوریه در راستای قطعنامه ۲۲۴۵ شورای امنیت است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن قدردانی از تلاش دبیر کل سازمان ملل، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، کشورهای ترکیه و روسیه و اعضای گروه‌های اپوزیسیون، گفت که آمریکا بر حمایت قوی خود از اقدامات فرستاده ویژه سازمان ملل برای پیشبرد روند سیاسی، ادامه می دهد.

این بیانیه افزوده است: «رژیم اسد باید تمایل مردم سوریه برای زندگی در آرامش، و تهدید نشدن توسط خشونت هدفمند، بازداشت‌های خودسرانه، گرسنگی کشیدن، و وحشیگری، را بپذیرد. حملات شرورانه توسط نیروهای اسد و متحدانش بر مردم بیگناه ادلب باید به منظور پایان بحران انسانی و پیشبرد روند سیاسی، متوقف شود.»

حدود دو هفته پیش برخی مقام های سازمان ملل اعلام کردند که حملات اخیر دولت سوریه به ادلب و حما، بیش از هزار کشته، شامل ۳۰۰ کودک برجای گذاشت.

چندی پیش دولت ایالات متحده خواستار پایان حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، در سوریه شد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG