لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

پرزیدنت ترامپ: کشورهای اروپایی پیکارجویان دستگیرشده داعش را تحویل بگیرند و محاکمه کنند


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از کشورهای اروپایی خواست تا پیکارجویان داعش که دستگیر شده‌اند را تحویل گرفته و محاکمه کنند.

پرزیدنت دونالد ترامپ شامگاه شنبه ۲۷ بهمن در توئیتی نوشت: «ایالات متحده آمریکا از بریتانیا، فرانسه، آلمان و دیگر متحدان اروپایی می‌خواهد بیش از ۸۰۰ پیکارجوی داعش را که ما در سوریه دستگیر کردیم، تحویل گرفته و محاکمه کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه، با بیان این که خلافت (خودخوانده گروه موسوم به دولت اسلامی) در آستانه فروپاشی است، خاطر نشان کرد که«جایگزین دیگر این موضوع آن است که ما مجبور به آزاد کردن آنها شویم، که راه خوبی نیست.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در توییت دیگری نوشت، «آمریکا نمی‌خواهد شاهد نفوذ این پیکارجویان داعش به اروپا باشد، جایی که انتظار می‌رود به آن بروند. ما کار و هزینه خیلی زیادی می‌کنیم. زمان آن فرا رسیده که دیگران پا پیش بگذارند و کاری را که قادر به انجام آن هستند را انجام دهند. ما پس از پیروزی ۱۰۰ درصدی بر خلافت (خودخوانده)، در حال بازگشت (به آمریکا) هستیم.»

پیشتر در ماه دسامبر، پرزیدنت ترامپ ضمن اعلام شکست کامل گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، اعلام کرد که حدود دو هزار نیروی نظامی ایالات متحده در سوریه را به خانه باز می‌گرداند.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز شنبه ۲۷ بهمن گزارش داد که «نیروهای دموکراتیک سوریه» با محاصره آخرین منطقه تحت اشغال پیکارجویان داعش در شرق سوریه، آن را تحت کنترل خود قرار دادند.

آخرین مرحله از عملیات نظامی این ائتلاف کردها و عرب‌های سوریه که از حمایت آمریکا برخوردار هستند، از ۲۰ بهمن با هدف آزادسازی مناطق باقی‌مانده تحت اشغال داعش در شرق سوریه آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG