لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

تعهد آمریکا به پذیرش شمار بیشتری از آوارگان سوریه


آژانس آوارگان سازمان ملل متحد بحران جاری در سوریه را «بزرگترین فوریت انسانی عصر ما» خواند و گفت از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، غیرنظامیان بیشترین رنج‌ها را تحمل کرده و بیش از ۳ میلیون نفر برای فرار از خشونت‌ها، به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از این تعداد حدود ۱۰ درصد، یعنی حدود ۳۰۰ هزار نفر، نیاز دارند تا در کشورهای دیگری ساکن شوند.

۲۸ کشور، شامل ایالات متحده آمریکا، به درخواست اخیر این کمیساریا برای گشودن مرزهای خود به روی کسانی که بیشترین نیاز به اسکان را دارند، پاسخ داده و تعهد کرده‌اند مقدمات اسکان حدود ۱۰۰ هزار از آوارگان سوری را فراهم کنند.

آن ریچارد معاون وزارت خارجه آمریکا در امور جمعیت، آوارگان و مهاجرت در این زمینه گفته است «برای سوری‌ها و دیگر قربانیان خشونت، اسکان دوباره نه فقط یک فرار ، بلکه شانسی برای آغاز دوباره زندگی است.»

ایالات متحده آمریکا رهبر جهان در اسکان آوارگان است، هر سال بیش از مجموع تمام کشورهای دیگر آنها را اسکان می‌دهد.

خانم ریچارد می گوید آمریکا اکثریت تمام کسانی که کمیساریا معرفی می‌کند را از سراسر جهان می‌پذیرد. سال گذشته، ما به هدف خود در اسکان دادن نزدیک ۷۰ هزار آواره از حدود ۷۰ کشور رسیدیم و قصد داریم در اسکان دادن سوری‌ها نیز همین مقام را حفظ کنیم. ما حدود ۱۰ هزار درخواست اخیر کمیساریا از سوریه را بررسی می‌کنیم. ما هر ماه حدود یک هزار ارجاع جدید دریافت می کنیم و انتظار داریم شمارپذیرفته شدگان از سوریه در ۲۰۱۵ و ورای آن بیشتر شود.

از آغاز خشونت در سوریه در مارس ۲۰۱۱، آمریکا بیش از ۳ میلیارد دلار کمک برای حمایت از آوارگان در کشورهای همسایه و جوامعی که سخاوتمندانه میزبانی آنها را پذیرفتند فراهم آورده است. این کمک ادامه خواهد یافت، هر چند ما به اجرای برنامه اسکان دوباره آوارگان شتاب می‌بخشیم.

معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت هزینه واقعی جنگ در رنج انسان ها اندازه گیری می‌شود. اسکان دوباره می‌تواند به شخص کمک کند آن رنج را به پایان بیاورد؛ اما نمی‌تواند جای آنچه که آوارگان از دست داده‌اند را بگیرد، یا دردهایی را که تحمل کرده‌اند کاهش دهد. با این حال می‌تواند امیدی تازه بیافریند، به آغاز دوباره زندگی‌ها کمک کند و تفاوت بزرگی بوجود آورد.

XS
SM
MD
LG