لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

افزایش حمایت از اوپوزیسیون معتدل سوریهنمایندگانی از ۱۱ کشور عرب و غرب، مشهور به گروه دوستان سوریه، اخیرا در لندن گرد آمدند. گروه که از اوپوزیسیون معتدل سوریه پشتیبانی می کند، در بیانیه ای اعلام کرد از طریق یک استراتژی هماهنگ، گام هایی جهت افزایش حمایت از ائتلاف اوپوزیسیون، شورای عالی نظامی، و گروه های مسلح معتدل وابسته، برخواهد داشت. گروه همچنین برنامه یک جانبه رژیم اسد را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۳ ژوئن محکوم کرد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری پس از نشست گفت برای کمک به اوپوزیسیون معتدل سوریه از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد شد و افزود: کوشش ها افزوده افزایش خواهد یافت تا روشن شود علیرغم این واقعیت که اسد ممکن است فکر کند در وضع بهتری قرار دارد و با بودن او فعالیت های اوپوزیسیون متوقف می شود، ما به حرکت ادامه خواهیم داد. اوپوزیسیون پیش می رود و ما مصمم هستیم به یک راه حل سیاسی که از تمام مردم سوریه حفاظت کند برسیم.

کری یادآور شد ایالات متحده از روند فعلی کوشش برای رساندن کمک به سوری های نیازمند ناراضی است، و گروه دوستان سوریه در تلاش است راه های جدیدی برای رسیدن به مردم پیدا کند، که برخی از آنها در محاصره نیروهای اسد قرار داشته اند و با خطر مرگ از گرسنگی روبرو هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت برای اطمینان از تحویل کمک، ما در کوشش برای تضمین پاسخگویی و انجام مسئولیت از طریق سازمان ملل متحد، به کشورهای دیگر خواهیم پیوست.

کری برنامه اسد برای انتخابات ریاست جمهوری را در میانه خشونت و هرج و مرجی که او در کشوربراه انداخته است، عوامفریبی نامید و یاد آور شد گروه دوستان سوریه با صدایی نیرومند و واحد در باره نبود مشروعیت در چنین انتخاباتی سخن گفته است.

کری گفت انتخابات ساخته و پرداخته اسد یک توهین و حرکتی برای فریب دموکراسی، مردم سوریه و جهان است.
XS
SM
MD
LG