لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

دیدگاه: نبرد ما در سوریه جنگ عراق نیست


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یادداشتی در وبسایت نشریه هیل از سباستین گورکا، استراتژیست و مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ

ما در سال ۲۰۰۳ نیستیم. اکنون سال ۲۰۱۱ هم نیست. دونالد ترامپ جرج بوش نیست. او باراک اوباما که قطعا نیست. مقایسه بحران امروز در سوریه با تصمیم به اشغال عراق یا خروج ناگهانی نیروها از عراق شدیدا نادرست و اساسا بی ربط است.

پرزیدنت ترامپ به دو دلیل ساده راه نومحافظه کاران در جنگ عراق را در پیش نخواهد گرفت: سوریه ۲۰۱۸، عراق ۲۰۰۳ نیست. پس از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، برای صدام حسین دوستان واقعی اندکی مانده بود و ایران شیعه و گروه های سنی افراطی مانند القاعده به یک میزان از او نفرت داشتند. او تنها بود.

پرزیدنت ترامپ هیچ تمایلی به رویکرد نومحافظه کاران ندارد. از نظر او اشغال دیگر کشورها و تصرف شان اساسا اقدامی غیرآمریکایی است، زیرا کشور ما در رد امپریالیسم و مستعمره داری متولد شد.

دونالد ترامپ همزمان یک میهن پرست آمریکایی و یک فرد عملگرا است.

رئیس جمهوری آمریکا با برخورداری از مشورت جیم متیس، وزیر دفاع، مایک پمپئو در مدیریت سی آی ای، و جان بولتون در مقام مشاور امنیت ملی، تیمی را در اختیار دارد که می توانند فرای دو گانه مداخله نظامی گسترده و انزوای غیر واقعی واشنگتن فکر کنند.

بشار اسد و حامیانش به جهان نشان داده اند که معتقدند سلاح شیمیایی می تواند علیه غیرنظامیان مورد استفاده قرار بگیرد. برای حفظ تمدن بشری هم که شده آن ها باید از این باور اشتباه شان در آورده شوند؛ و چنین خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG