لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

واکنش وزارت خارجه آمریکا به کشته شدن دو فعال رسانه ای مخالف حکومت بشار اسد در سوریه


ساختمان وزارت خارجه آمریکا
ساختمان وزارت خارجه آمریکا

در پی کشته شدن دو فعال رسانه ای منتقد حکومت بشار اسد در استان ادلب سوریه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با خانواده‌های این دو فعال و روزنامه نگار ابراز همدردی کرد.

هدر ناوئرت با ابراز ناراحتی از مرگ «رائد فارِس» روزنامه نگار معروف و مخالف حکومت بشار اسد و اسلام‌گرایان تندرو،‌ او را یک فعال شجاع توصیف کرد که برای صلح و آینده بهتر مردم سوریه تلاش می‌کرد.

خانم ناوئرت در توئیتر نوشت:‌ «ما از قتل رائد فارس ناراحت هستیم. او یک فعال شجاع بود که برای صلح و آینده بهتر مردم سوریه فعالیت می کرد. او همچنین یک دوست قدیمی با وزارت خارجه آمریکا بود. دعاهای ما همراه خانواده او و خانواده‌ هاموند جنید خواهد بود. آن‌ها الهام‌بخش بودند.»

رائد فارِس که از منتقدان حکومت بشار اسد و اسلام گرایان تندرو بود، با راه اندازی یک رادیو به نام «رادیو تازه» بیشتر اخبار مربوط به درگیری های استان های شمالی سوریه را پوشش می داد و منبع بسیاری از خبرگزاری‌های بین المللی محسوب می شد.

رائد فارِس و همکارش حمود جنید روز جمعه با حمله و تیراندازی تعدادی از افراد مسلح در استان ادلب در سوریه کشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره جزییات این حمله نوشت سه فرد مسلح به خودرویی که حامل رائد فارس و حمود جنید و یک فرد دیگر در روستای «کفرنبل» بود، تیراندازی کردند که طی آن فارِس و جُنید کشته شدند.

مراسم عزاداری برای فارس جنید و حمود جنید
مراسم عزاداری برای فارس جنید و حمود جنید

پیش از این نیز فارِس در سال ۲۰۱۴ از یک حمله تروریستی جان سالم بدر برده بود. همچنین او در سال ۲۰۱۶ توسط نیروهای وابسته به گروه القاعده ربوده شد و مورد شکنجه قرار گرفت. ایستگاه رادیویی این روزنامه‌نگار نیز قبل از این در حمله شبه نظامیان تخریب شد.

فارِس به دلیل مخالفت با مبارزه خشونت آمیز در درگیری‌های سوریه به شهرت فراوانی رسید. او به طور مداوم از اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می کرد. یکی از دلایل معروف بودن این روزنامه نگار مربوط به دوران اعتراضات ضد حکومت بشار اسد است که او به زبان انگلیسی در بنرهایی جهان را فراخواند تا به جای ارسال کمک، به آزادسازی مناطق محاصره شده اقدام کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG