لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

برگزاری انتخابات در سوریه


دولت سوریه خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) شده است. این خبر در حالی اعلام می شود که رژیم حاکم بر سوریه به حمله به شهر حلب با بمب های بشکه ای، وحشت آفرینی در حمص و به قصابی مردم خود ادامه می دهد.

انتخابات دموکراتیک در یک جامعه آزاد فرصتی برای مردم فراهم می آورد که با آنها رایزنی شود و نقش مهمی در انتخاب رهبران خود بازی کنند. با این حال، چنین روندی امروز در سوریه غیر قابل تصور است. رژیم در آنجا، ناراضیان سیاسی را سرکوب و جنگ تقریبا نیمی از مردم را آواره کرده است. از جمله میلیون ها نفر که در آن طرف مرزهای سوریه در اردوگاه های آوارگان و کشورهای همسایه پراکنده شده اند.

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، انتخابات برنامه ریزی شده را تقلید دموکراسی نامید و آن را بی اعتبار دانست. او یادآور شد سوریه در دوره حکومت بشار اسد و پیش از او در دوران پدرش حافظ اسد، هرگز انتخاباتی معتبر، آزاد و عادلانه نداشته است، و رژیم یک رشته گام هایی قانونی و اداری برداشته که مسلم می سازد انتخابات آینده آزاد نخواهد بود؛ از جمله ممنوع کردن کسانی که در ۱۰ سال گذشته در کشور نبوده اند از نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری. دعوت به برگزاری انتخابات در حال حاضر، هنگامی که رژیم به کشتار رای دهندگان ادامه می دهد، امری توخالی می نماید.

خانم ساکی می گوید « سرکوب خشونت بار خواسته مردم سوریه برای آزادی و کرامت انسانی، چیزی است که این مناقشه بی رحمانه را بوجود آورده است. برگزاری انتخابات در شرایط فعلی، از جمله ناراضی کردن میلیون ها سوری، نه به آرمان های مردم می پردازد و نه کشور را به حل بحران از راه های سیاسی نزدیکتر می کند.»
XS
SM
MD
LG