لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

سازمان ملل:‌ در چهار ماه گذشته بیش از یک هزار غیرنظامی در سوریه در حملات نیروهای بشار اسد کشته شده‌اند


میشل باشله، کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، می‌گوید در چهار ماه گذشته بیش از یک هزار غیرنظامی در سوریه عمدتا در نتیجه حملات نیروهای بشار اسد و متحدان او کشته شده‌اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این گزارش که روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه منتشر شده می‌گوید در چهار ماه گذشته یک هزار و ۸۹ غیرنظامی در سوریه کشته شده‌اند که ۳۰۴ تن از آنها کودک بودند.

در حال حاضر استان ادلب سوریه، واقع در مرز سوریه و ترکیه، از نقاطی است که درگیری‌ها در آن همچنان ادامه دارد. سوریه حدود هشت سال است که با جنگ داخلی روبرو است. ایران و روسیه از متحدان حاکمیت بشار اسد محسوب می‌شوند.

دولت ایالات متحده می‌گوید حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، در سوریه، باید پایان یابد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، چندی پیش گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای، از جمله در سوریه، که موجب طولانی شدن جنگ در آن کشور شده است، را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌ها و رژیم‌های تبهکار، از جمله حزب‌الله و رژیم اسد در سوریه، را از اهداف اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز چندی پیش در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG