لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

محکومیت کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه


در اوائل سال جاری، سازمان بین دولتی برای ممنوعیت تسلیحات شیمیایی، گزارش داد هیات حقیقت یاب آن شواهدی از استفاده سیستماتیک و پیاپی گاز کلر به عنوان اسلحه در سوریه پیدا کرده است.

کلر ماده ممنوعه ای نیست، زیرا کاربردهای بی خطر زیادی دارد، ازجمله به عنوان یک ضدعفونی کننده و برای تصفیه آب. اما در مقادیر زیاد، اگر استنشاق شود می تواند زیانبار و کشنده باشد. به اسید هیدرو کلریک در ریه ها تبدیل می شود، که بافت های زنده را می سوزاند و ممکن است از طریق رها کردن مایع در ریه موجب خفگی شود.

سامانتا پاورز، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در پی تصویب قطعنامه ۲۲۰۹ شورای امنیت که کاربرد هرگونه ماده شیمیایی سمی، مانند کلر، به عنوان اسلحه جنگی در جمهوری عربی سوریه را محکوم می کند، گفت در این که از این ماده علیه مردم سوریه استفاده شد، تردید زیادی وجود ندارد.

او یادآور شد شاهدان متعدد هلیکوپترهایی را که بر فراز سه روستای تحت کنترل اپوزوسیون پرواز می کردند، دیدند یا صدای آنها را شنیدند، بمب های بشکه ا ی را که فرو انداخته می شد، ابر زردی را که بلند می شد دیدند و بوی تند گاز کلر را استشمام کردند.

سامانتا پاور گفت: و چندان جای تردید نیست که ساکنان روستاها توسط واحد های نیروی هوایی وفادار به بشار اسد مسموم شدند. وی در ادامه پرسید: چه کسی در سوریه هلیکوپتر دارد؟ مسلما اوپوزیسیون نیست. فقط رژیم اسد دارد و ما دیده ایم که آنها از هبیکوپتر در حملات متعدد دیگر علیه مردم بی گناه سوریه استفاده کرده اند.

هجده ماه پیش، شورای امنیت قطعنامه ۲۱۱۸ را تصویب کرد که ایجاب می کند رژیم سوریه موجودی تسلیحات شیمیایی اعلام شده خود را تحت نطارت بین المللی از بین ببرد.

در حالی که مرگبارترین تسلیحات اعلام شده رژیم منهدم شده است، آمریکا در مورد تاسیسات باقیمانده نگرانی هایی جدی دارد.

آنگونه که خانم پاور گفت «اختلافات عمده ای در آنچه سوریه برای سازمان بین دولتی ممنوعیت تسلیحات شیمیایی اعلام کرده است وجود دارد، و رژیم اسد باید به عنوان بخشی از تعهدات خود به قطعنامه ۲۱۱۸ برای حل این مسائل همکاری کند.

XS
SM
MD
LG