لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

دیپلمات آمریکایی خواهان گسترش حوزه های همکاری با سوریه است


دیپلمات آمریکایی خواهان گسترش حوزه های همکاری با سوریه است
دیپلمات آمریکایی خواهان گسترش حوزه های همکاری با سوریه است

سفیر انتصابی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای سوریه می گوید بازگشت نماینده ای به آن کشور می تواند به کوشش هایی که برای برقراری ثبات در خاورمیانه جریان دارد کمک کند.

رابرت فورد روز سه شنبه در کمیته مناسبات خارجی سنای آمریکا گفت سوریه گفته است خواهان صلحی عادلانه و بادوام در خاورمیانه و یک عراق امن و باثبات است.

او گفت در سال ۲۰۰۷، هر ماه ۱۰۰ جنگجوی خارجی وارد عراق می شدند، در حالی که اینک این تعداد به حدود ۱۰ نفر کاهش یافته است. رابرت فورد اظهار داشت سوریه می تواند این رقم را به صفر برساند. او یادآور شد که راه های بیشتری را برای کار با سوریه جهت کمک به آوارگان فلسطینی و عراقی در آنجا جستجو می کند.

رابرت فورد گفت سوریه همچنین باید متقاعد شود که ایران و گروه حزب الله در لبنان با علاقه استراتژیک دراز مدت دمشق به صلحی جامع در خاورمیانه همراه نیستند.

او گفت در حالی که تنش های منطقه ای در خاورمیانه بیشتر می شود، آمریکا باید هر روز با مقامات سطح بالا که نفوذ و قدرت تصمیم گیری دارند صحبت کند.

آمریکا از دیرباز سوریه را به حمایت از گروه های ستیزه گر اسلامی حزب الله و حماس، که واشنگتن هر دو را سازمان های تروریستی تلقی می کند، متهم کرده است.

رابرت فورد در صورت تایید شدن توسط کنگره آمریکا، نخستین سفیر آمریکا در سوریه پس از پنج سال خواهد بود.

XS
SM
MD
LG