لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

تردید درباره رسیدن بازرسان به شهر محل حمله شیمیایی در سوریه


شهرکی در دوما دو هفته پیش هدف حمله شیمیایی بود.
شهرکی در دوما دو هفته پیش هدف حمله شیمیایی بود.

وزارت خارجه آمریکا می گوید، مقام های سوریه هنوز به بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی اجازه دسترسی کامل به شهر دوما در غوطه شرقی را نداده اند.

این در حالی است که سفیر سوریه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفته بود این بازرسان روز چهارشنبه می توانند از دوما بازدید کنند.

مقام های سازمان ملل می گویند، بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی به همراه تجهیزات و ابزار مورد نیاز در شهر دمشق مستقر شده اند اما با وجودیکه فاصله هتل محل اقامت این بازرسان با دوما در شرق تنها ۱۰ کیلومتر است، هنوز نتوانسته اند آنطور که لازم است ماموریت بارزسی خود از آن منطقه را آغاز کنند.

همزمان، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد مسئولیت مقام های محلی در تاخیر در انجام ماموریت این بازرسان را رد می کند.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد گفته است تصمیم در مورد زمان شروع به کار بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تنها توسط نهاد مربوطه آنان اتخاذ خواهد شد. دولت سوریه آماده است تا به محض آمادگی آن گروه برای انجام ماموریت محوله از هر نظر با آن همکاری کند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که روسیه نیز به عنوان نزدیکترین متحد بشار اسد به احتمال زیاد در بهانه جویی و اشکال تراشی برای بازدید هر چه سریعتر بازرسان سازمان ملل از دوما نقش دارد، اما مقام های روس از جمله واسیلی نبنزیا سفیر روسیه با رد گفته وزرات خارجه آمریکا می گویند، همه چیز برای بازدید بازرسان از محل در غوطه شرقی آماده شده است.

در خبر دیگری آمده است که وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری مشترک با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، که در ریاض برگزار شد آمادگی کشورش برای مشارکت در تامین مخارج یک نیروی ویژه از کشورهای عربی برای استقرار در سوریه را اعلام کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: مباحثی در مورد نوع نیروی مورد نیاز برای استقرار در شرق سوریه و محل تامین این نیرو انجام شده است. عربستان سعودی همانطور که در جنگ اول خیلج فارس و آزاد سازی کویت در تقریباً سه دهه پیش یک شریک کامل برای آمریکا بود، همواره آمادگی دارد تا در این خصوص از نظر مالی، سهم خود را تامین کند.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ با تاکید مجدد بر ضرورت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در آینده نزدیک، از کشورهای عرب از جمله عربستان سعودی، قطر و امارات خواست با صرف میلیارد ها دلار و سازماندهی نیروی نظامی ویژه ای از کشورهای منطقه به حفظ صلح و ثبات در سوریه کمک کنند.

مقام های کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا می گویند، تثبیت اوضاع در مناطق شمالی سوریه، ماموریت اصلی این نیروی ویژه عربی است که بخش عمده پرسنل آن به احتمال زیاد از جانب مصر تامین خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG