لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

دیدگاه| ترامپ برای برهم زدن توافق ایران، سوریه و روسیه نیاز به یک استراتژی دارد


یادداشتی در وبسایت فاکس نیوز از ون هیپ، معاون مدیرکل پیشین وزیر نیروی زمینی آمریکا

مهم است که ایالات متحده به طور همزمان یک استراتژی سه شاخه را با هدف ایجاد شکاف میان روسیه، اسد و ایران در پیش بگیرد. باید آن ها را گرفتار و نامتعادل کرد تا به جای مشکل آفرینی برای دیگران بر مشکلات خودشان تمرکز کنند. از این طریق ما زمان بیشتری خواهیم داشت تا به بزرگترین چالش امنیت ملی مان، کره شمالی، بپردازیم.

این چارچوب کار است:

باید از یک کمپین بین المللی برای پیگیرد بشار اسد به عنوان جنایتکار جنگی حمایت کرد. البته به مشکل شورای امنیت برای ارائه این پرونده به دادگاه جرائم بین المللی آگاهم ولی ببینید دادستان ها در سوئد و آلمان در خط مقدم پیگرد جرائم جنگی در سوریه چه کرده اند. سوئیسی ها روند حقوقی علیه رفعت الاسد، معاون رئیس جمهوری پیشین سوریه و عموی بشار اسد، را آغاز کرده اند. فراتر از آن، کارلا دل پونته، عضو پیشین کمیسیون تحقیق سوریه در سازمان ملل متحد، گفته است شواهد برای محکوم کردن بشار اسد به انجام جنایات جنگی وجود دارد. باید این تلاش ها را ادامه بدهیم.

بیایید بر توافق شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ بر سر نابودی برنامه جنگ افزار شیمیایی سوریه تمرکز کنیم. چرا روسیه در پنج سال گذشته غایب بوده است؟ بر سر بازرسی ها و گزارش های ماهانه مقرر چه آمد؟ چرا روسیه ادامه مکانیزم تحقیقات مشترک را که درباره استفاده از جنگ افزار شیمیایی در سوریه تحقیق می کرد وتو کرد؟

تنش در شماری از کشورهای عرب که از دست ایران به ستوه آمده اند رو به افزایش است. در پاییز ۲۰۱۶، یازده کشور عرب به سازمان ملل متحد شکایت کردند که ایران حامی تروریسم است. اواخر سال ۲۰۱۷، چند کشور عرب گفتند شواهدی مشخص از این امر را ارائه خواهند کرد. این کشورهای عرب را تشویق کنیم برای گرفتار کردن ایران با مشکلاتش طرحی پایدار داشته باشند.

هر کس به تاریخ سوریه نگاهی بیندازد در می یابد که «آشوب مداوم» بهترین فراز برای توصیف آن کشور است. سوریه یک باتلاق است و آمریکا لازم است گامی هایی بردارد تا نقش ما در آن کشور تشدید نشده و اوضاع از کنترل خارج نشود.

اقدام پرزیدنت ترامپ در کاستن از توان جنگ افزار شیمیایی سوریه اقدامی درست بود و به بشار اسد و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نشان داد عبور از خط قرمز در حضور ترامپ اتفاق نمی افتد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG