لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

دیدگاه| اسد در سوریه با کمک های بشردوستانه آمریکا بازی کثیفی می‌کند


نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در حاشیه ارسال یکی از کمک های ایالات متحده به سوریه در می ۲۰۱۷
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در حاشیه ارسال یکی از کمک های ایالات متحده به سوریه در می ۲۰۱۷

یادداشتی در هیل از رابرت فورد سفیر پیشین آمریکا در سوریه و مارک وارد سرپرست پیشین تیم امداد آمریکا به سوریه از ترکیه

اخبار از سوریه همچنان از بد به بدتر و حتی بدترین تبدیل می شود.

حمله هفته پیش نیروهای دولت سوریه به نیروهای مورد حمایت آمریکا و حمله هوایی تلافی جویانه آمریکا به نیروهای سوری در شهر دیرالزور نگرانی ها را نسبت به احتمال رو در رویی آمریکا با حامی اصلی بشار اسد، روسیه، افزایش داده است.

حملات شیمیایی ماه پیش علیه غیرنظامیان بیگناه در اطراف دمشق و پیش از آن جلوگیری از ارسال کمک های بشردوستانه بین المللی به مردم حامی مخالفان اسد، احتمالا برای دولت ترامپ راهی غیر از اقدام نظامی باقی نگذاشته بود.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۵۸ میلیون دلار به آژانس های سازمان ملل متحد کمک مالی کرده است تا به غیرنظامیان در سوریه غذا و دارو برسد.

بر اساس قوانین بین المللی این کمک ها باید میان مردم هر دو طرف درگیر در جنگ داخلی تقسیم شود. اما دولت سوریه چنین اجازه ای را به سازمان ملل نمی دهد. بیش از یک میلیون نفر از مردم نیازمند سوریه در مناطق تحت کنترل شورشیان قرار دارند و سازمان ملل به آن ها دسترسی ندارد.

در سال ۲۰۱۶، حدود ۹۹ کاروان امداد سازمان ملل به مناطق تحت کنترل مخالفان رسید. این تعداد در سال ۲۰۱۷ به ۵۵ تقلیل پیدا کرد. دولت سوریه در آن زمان کمک های دارویی را از ۵۴ کاروان امداد بیرون آورد. در حال حاضر صدها تن نیاز شدید به دارو و رسیدگی های پزشکی دارند.

ایالات متحده آمریکا تامین کننده کمک های سازمان ملل متحد در سوریه است، در حالی که دولت سوریه با کمک هایی که ما پولش را می پردازیم بازی سیاسی کثیفی می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG