لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

جان کری: آتش‌بس سوریه رسمی می شود؛ لاوروف: از اسد حمایت نمی کنیم


John Kerry and Sergei Lavrov
John Kerry and Sergei Lavrov

وزیر خارجه آمریکا می گوید مذاکرات قدرتهای جهانی برای حل بحران سوریه به این نتیجه رسیده است که شرایط ترک مخاصمه فعلی در این کشور به یک آتش بس رسمی تبدیل شود. همزمان وزیر خارجه روسیه نیز می گوید این کشور حامی بشار اسد نیست.

جان کری که در یک کنفرانس خبری با حضور وزیر خارجه روسیه در وین اتریش سخن می گفت، تاکید کرد روسیه و ایران اهرم های فشاری هستند بر دولت اسد که با شرایط واقعی در سوریه کنار بیاید.

خبرنگاری از آقای کری پرسید درباره این پرسید که آمریکا در مذاکرات صلح سوریه اهرم فشاری ندارد اما وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت، اینکه شما فکر می کنید در مورد سوریه اهرم فشاری وجود ندارد، اشتباه است.

کری افزود: اگر اسد گمان می کند که گزینه دومی برای جانشینی او وجود ندارد، این نیز اشتباه است. این گمان بی پایه و خطرناک است.

وزیر خارجه آمریکا که این روزها درگیر مذاکرات فشرده صلح در سوریه است، خاطر نشان کرد: اهرم فشار این است که این جنگ برای اسد و مردم سوریه بدون رسیدن به یک توافق سیاسی، پایان نمی گیرد.

وی تاکید کرد حضور روسیه و ایران خود اهرم فشار بر رژیم اسد است و به همینم دلیل است که ما تلاش داریم ترک مخاصمه ادامه یابد و به آتش بس تبدیل شود.

روسیه: ما از اسد حمایت نمی کنیم

در کنفرانس خبری روز سه شنبه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز حضور داشت. آقای لاوروف در این نشست گفت ما از اسد حمایت نمی کنیم. ما از جنگ علیه تروریسم حمایت می کنیم.

وزیر خارجه روسیه که با جان کری در مقابل خبرنگاران پاسخ می گفت، افزود: ما از یک نفر حمایت نمی کنیم.

در ماه های اخیر بحث درباره آینده بشار اسد به یکی از محورهای مذاکرات صلح سوریه تبدیل شده بود.

آمریکا و متحدان غربی خواستار پایان حکومت اسد در سوریه هستند اما روسیه و ایران از جمله حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور هستند.

از دو ماه پیش در سوریه ترک مخاصمه اجرا می شود اما ائتلاف به رهبری آمریکا و همچنین روسیه و ارتش اسد توافق کرده اند که داعش و جبهه نصرت از ترک مخاصمه استثنا باشند و به همین دلیل حملات علیه مواضع آنها ادامه یافته است.

در نشست روز سه شنبه برای حل بحران سوریه، وزرای خارجه آمریکا و روسیه توافق کردند که اگر هر کدام از گروه های شرکت کننده در مذاکرات صلح، آتش بس نسبی فعلی را نادیده بگیرند، آمریکا و روسیه آن گروه را از محافظت خود خارج کنند.

وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه خبر داد که مذاکرات صلح سوریه در ماه آینده در ژنو سوئیس دنبال خواهد شد.

XS
SM
MD
LG