لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

رئیس شرکت وی‌مو: خودروهای خودران تنها برای اشتراک‌گذاری هستند و نه برای فروش


بخش فارسی صدای آمریکا/ آستین،‌ تگزاس- «جان کرافچیک» رئیس اجرایی وی‌مو که متعلق به شرکت گوگل است، اوایل این هفته به شرکت‌کنندگان در جشنوارهٔ سالیانهٔ SXSW یا «جنوب از جنوب غربی» در آستین تگزاس گفت که شرکت وی‌مو دست‌کم تا ده سال آینده قصد ندارد که خودروهای خودران خود را به مشتریانش در ایالات متحده بفروشد.

وی‌مو، که کوتاه شده عبارت انگلیسی به معنی «مسیر رو به جلو در زمینهٔ جابه‌جایی» است، یکی از پروژه‌های سابق خودروهای خودران گوگل است که اکنون از شرکت‌های تابعهٔ گوگل محسوب می‌شود و به منابع و زیرساخت‌های شرکت الفابت،‌ شرکت مادر گوگل، دسترسی دارد.

کرافچیک، که از سال ۲۰۱۶ ریاست شرکت وی‌مو واقع در مانتن‌ویو در ایالت کالیفرنیا را بر عهده داشته است،‌ گفت که به اشتراک‌گذاری خودرو با توجه به «تأثیر زیست‌محیطی بهتر آن» گزینهٔ بهتری است. وی در عین حال راه را به روی مالکیت شخصی خودروهای خودران در آینده باز گذاشت.

بنا بر تارنمای شرکت وی‌مو، این شرکت چندین شریک نیز دارد که از آن جمله می‌توان به شرکت کرایهٔ‌ خودروی ایویس، صنایع خودروسازی فیات کرایسلر، و شرکت خودروفروشی آتونیشن (AutoNation) اشاره کرد. این شرکا به وی‌مو کمک کرده‌اند تا ناوگان کنونی خودروهای خود را راه‌اندازی کند.

کرافچیک در جشنوارهٔ جنوب از جنوب غربی آستین گفت: «در سال ۲۰۲۸ شما مطمئناً قادر خواهید بود تا در هریک از فرودگاه‌های کشور فرود بیایید و یک خودروی وی‌مو را برای خود و چمدان‌های سنگین‌تان سفارش دهید.»

چشم‌انداز کرافچیک رها کردن مردم از قید «بردگی رانندگی کردن» است تا به این ترتیب آنها بتوانند با بهره‌وری بیشتری از وقت خود در خودرو استفاده کنند. برای نمونه کرافچیک یک ویدئوی تبلیغاتی این شرکت را برای صدها تن از افراد حاضر در سخنرانی خود نمایش داد که در آن، در حالی که نرم‌افزار وی‌مو مشغول رانندگی بود، مردم در خودرو در حال کار بودند، خوابیده بودند، و یا خوش می‌گذراندند.

البته به نظر می‌رسد این امر در آینده نه چندان دور عملی شود. کرافچیک که سال گذشته خبر راه‌اندازی یک شبکهٔ خودروسواری‌های خودگردان تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ در فینیکس آریزونا را داده بود، گفت: «تاکنون ما هزاران مورد خودروسواری را انجام داده‌ایم.»

آن گونه که در تارنمای شرکت وی‌مو آمده است، این شرکت از اوایل سال ۲۰۱۷ خودروهای خودران خود را، که به یک نرم‌افزار برون‌خطی (آفلاین)‌ متکی هستند، با مسافران واقعی در چندین شهر ایالات متحده با طی مجموع مسافت بیش از ۵ میلیون میل آزمایش کرده است. کرافچیک گفت که این اقدام به برطرف کردن چالش ایمنی جاده‌ای - که از جمله موضوعاتی بود که در نشست پرسش و پاسخ این سخنرانی بیشترین پرسش‌ها دربارهٔ آنها مطرح شد - کمک کرده است.

کرفچیک گفت که خودروهای خودگردان وی‌مو که به دوربین‌های ۳۶۰ درجه، رادارها، و حسگرهای لیدار مجهز هستند «می‌توانند مسافتی برابر با طول سه زمین فوتبال را در جادهٔ پیش روی خود ببینند» تا به این ترتیب بتوانند حضور خودروهای دیگر، دوچرخه‌سواران، و یا رهگذران پیاده را تشخیص دهند و بهترین تصمیم را بر اساس «سلسله مراتب نگرانی‌ها» اتخاذ کنند. خودروهای خودران در موارد اضطراری یک دکمهٔ «کمک» دارند که یک گروه از اعضای امداد وی‌مو را فعال می‌کند.

او گفت که نسخهٔ‌ آینده نرم‌افزار وی‌مو می‌تواند روزآمد شود تا در قبال «شرایط نامساعد آب و هوایی» مانند برف سنگین یا جاده‌های یخ‌زده کارکرد بهتری داشته باشد. او همچنین گفت که در حال حاضر یک خودروی خودگردان می‌تواند مهارتی برابر با یک «انسان راننده سطح ۴» داشته باشد، به این معنا که هنوز نه انسان و نه فناوری نمی‌توانند کاملاً از وقوع حوادث جاده‌ای جلوگیری کنند.

به گفتهٔ‌ وزارت ترابری [ایالات متحده] در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳۵ هزار سانحهٔ رانندگی مرگبار در ایالات متحده رخ داد. بنا بر اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) میزان تصادفات جاده‌ای در ایران با ۲۸ هزار کشته و ۳۰۰ هزار زخمی یا معلول، بیست برابر بیشتر از میانگین جهانی این رقم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG