لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

دیوان عالی آمریکا در پرونده درج اورشلیم در گذرنامه‌ به نفع دولت رأی داد


نمایی از ساختمان دیوان عالی آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات تحده
نمایی از ساختمان دیوان عالی آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات تحده

دیوان عالی فدرال آمریکا درباره اختلاف کاخ سفید و کنگره درباره وضعیت اورشلیم به نفع کاخ سفید رأی داد.

کنگره آمریکا از وزارت خارجه خواسته بود که برای درج محل تولد در گذرنامه‌ها، اورشلیم را بخشی از اسرائیل ذکر کند. اسرائیل اورشلیم را بخشی از خاک خود می‌داند، اما فلسطینی ها و بسیاری از کشورها این را به رسمیت نمی شناسند.

در رأی گیری دیوان عالی آمریکا، ۴ قاضی – از جمله جان رابرتس، رئیس دیوان – به نفع کنگره رأی دادند. در حالی که پنج قاضی به نفع دولت رأی دادند.

قاضی آنتونی کندی که رای اکثریت ۵ نفری قاضی‌های دیوان را می‌نوشت، ضمن «حساس» خواندن مسئله وضعیت اورشلیم، تأکید کرد قانون اساسی حق به رسمیت شناختن کشورها را در حیطه اختیارات رئیس جمهوری قرار داده است.

وزارت خارجه آمريکا، که گذرنامه‌های آمریکاییان را صادر و به رئيس جمهوری گزارش می‌دهد، تاکنون از اجرای مصوبه کنگره در سال ۲۰۰۲ سرباز زده است، و می‌گويد اين قانون نقض تفکیک قوای مجریه و مقننه مصرح در قانون اساسی ایالات متحده است.

در مدارکی که کاخ سفید به بالاترين مرجع دادرسی ایالات متحده تسليم کرده بود، آمده است که جانبداری در مورد این مساله می‌تواند «موقعيت آمريکا در همکاری با اسرائيل، فلسطينی‌ها و ديگران در منطقه، برای پيشبرد صلح را، به شدت تضعيف کند.»

XS
SM
MD
LG