لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۲۳

سرخط خبرها

دیوان عالی آمریکا بررسی پرونده غرامت خواهی از ایران را پذیرفت

نمایی از ساختمان دیوان عالی فدرال آمریکا در شهر واشنگتن

دیوان عالی فدرال آمریکا روز پنجشنبه موافقت خود را برای بررسی پرونده غرامت خواهی از ایران اعلام کرد.

خانواده‌های ۲۴۱ تفنگدار دریایی آمریکا که در اثر بمب‌گذاری در بیروت کشته شدند، ایران را به خاطر قرار دادن مواد منفجره در اختیار حزب الله لبنان، مسئول حادثه قلمداد کرده‌اند.

بازماندگان قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت از ایران شکایت کرده و خواستار پرداخت یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران به عنوان غرامت شده‌اند.

نشریه "واشنگتن فری بیکن" روز سه شنبه به نقل از پاتریک میهان نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان از طرحی در کنگره خبر داد که بر اساس آن، پیش از اجرای توافق وین، ایران ابتدا باید جریمه‌هایی که دادگاه‌های آمریکا برای قربانیان آمریکایی تروریسم ایران در نظر گرفته است را پرداخت کند.

بانک مرکزی ایران پیشتر از دیوان عالی فدرال خواسته بود در رای سال ۲۰۱۴ دادگاهی در نیویورک تجدید نظر کند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

گزارش عفو بین الملل درباره ایران در سال ۲۰۱۹: حق آزادی بیان، تشکل و تجمع به شدت سرکوب شده است

تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - کرمانشاه

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر گفت که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل و تجمع» مردم ایران را «به شدت » سرکوب کردند.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از قوه‌ قهریه‌ مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند.

در این گزارش آمده است که بیش از ۲۰۰ مدافع حقوق بشر در ایران به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته شده‌اند و در بسیاری موارد این افراد به تحمل حبس و شلاق محکوم شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود به حق دادن تابعیت به فرزندان زنان ایرانی نیز اشاره و تاکید شده است که در این مدت «زنان همچنان با تبعیض گسترده مواجه بودند. »

سرکوب مدافعان حقوق زنانی که علیه قوانین حجاب اجباری مبارزه و کارزار می‌کنند نیز از جمله موضوعاتی است که عنوان شده در این سال مسئولان و مقامات آن را تشدید کردند.

در این گزارش همچنین به «اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی با تبعیض نهادینه مواجه بودند. اقلیت‌های اتنیکی، از جمله عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجانی، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها» اشاره شده و آمده است که این اقلیت‌ها با تبعیض‌های نهادینه‌ای مواجه بودند که برخورداری آنان از تحصیلات، مشاغل و مسکن مناسب را محدود می‌کند.

در سال گذشته میلادی با حکم مقامات جمهوری اسلامی تعداد زیادی اعدام شدند که عفو بین الملل می گوید «در میان آن‌ها کسانی بودند که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. احکام اعدام‌ بعضاً در ملأ عام اجرا شد.»

همچنین مقامات و مسئولان ایران با پنهان‌کاری در مورد سرنوشت و محل دفن چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی که که به طور مخفیانه در دهه‌ی ۱۳۶۰ اعدام شدند، به ارتکاب جرم «ناپدیدسازی قهری» در ابعاد گسترده و سازمان‌یافته ادامه دادند که مصداق جنایت علیه بشریت است.

سازمان عفو بین الملل پیشتر نیز در گزارشی سال ۲۰۱۸ میلادی ، وضعیت حقوق بشر در ایران را «سال شرم» خوانده و گفته بود مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

ایران در ماه های گذشته با اعتراضات گسترده ای روبرو بوده است. از جمله اعتراضات آبان ماه در ایران که ابتدا از گرانی بنزین آغاز شد از همان روزهای اول مردم معترض در شهرهای مختلف ضمن بستن جاده‌ها و خیابان‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.

سازمان عفو بین الملل در رابطه با اعتراضات آبان ماه در ایران بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و گزارش داده بود در بین کشته شدگان ۱۲ کودک نیز وجود دارد.

در این بین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتشار اولین گزارش جامع درباره کرونا از سوی چین؛ شمار قربانیان به ۱۸۸۶ نفر رسید

در حالی که گزارش‌ جامع چین حاکی است که ۸۰ درصد از موارد ابتلا به بیماری کرونا خفیف بوده است، اما روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه، اعلام شد که آمار قربانیان این ویروس به هزار و ۸۶۸ نفر رسیده است.

براساس گزارش جامع از جزئیات ویروس کرونا که سوی مقامات بهداشت و درمان چین در تحقیقات موردی از نزدیک به ۴۵ هزار مبتلا صورت گرفته است، نشان می دهد که ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس، بیماری‌شان خفیف بوده و به نظر می رسد از ابتدای ماه جاری میلادی نیز شتاب ابتلا به این ویروس کاهش یافته است.

تئودر آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که داده‌ها و گزارش‌های بیشتر از چین تصویر واضح‌تری را از شیوع ویروس جدید و نحوه پیشرفت آن در مقابل پژوهشگران قرار می دهد.

آقای گبریسوس تاکید کرد که هنوز زود است بگوییم ویروس کرونا کاهش یافته است.

همچنین پیشتر مقامات ژاپن تایید کردند که آمار مبتلایان در کشتی کروز به ویروس کرونا به ۴۵۴ نفر رسیده است. با احتساب آمار مبتلایان کرونا در این کشتی در مجموع شمار مبتلایان در ژاپن به ۵۱۸ مورد رسیده است.

ایالات متحده ۳۲۸ مسافر آمریکایی را از این کشتی به نام «دیاموند پرنسس» تخلیه کرد که اکثر آنها اکنون در یک قرنطینه ۱۴ روزه در پایگاه های نظامی در کالیفرنیا و تگزاس قرار دارند. همچنین ۱۴ نفر از این مسافران که آزمایش ویروس کرونا آن‌ها مثبت اعلام شده بود به بیمارستان هایی در کالیفرنیا و نبراسکا منتقل شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

احکام نهایی هشت فعال محیط زیست در ایران صادر شد: مجموعا ۵۸ سال زندان

پس از گذشت بیش از دوسال از بازداشت موقت هشت فعال محیط زیست در ایران، فعالان محیط زیستی زندانی در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه با اعلام احکام قطعی پرونده فعالان محیط زیست گفت که مراد طاهباز و نیلوفر بیانی از جمله متهمان این پرونده به اتهام «همکاری با آمریکا» به ١٠ سال حبس و رد وجوه دریافتی محکوم شده‌اند.

بنابر اعلام این مقام قوه قضائیه هومن جوکار و طاهر قدیریان نیز به اتهامی مشابه هرکدام به ۸ سال حبس محکوم شده اند.

بر این اساس سام رجبی، سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی حمیدی دیگر فعالان محیط زیست زندانی در ایران نیز به اتهام «جاسوسی» هرکدام به ۶ سال حبس، محکوم شدند. برای عبدالرضا کوهپایه دیگر فعال محیط زیست بازداشت شده هم به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت» حکم ۴ سال حبس صادر شده است.

احکام قطعی منتشر شده نشان می دهد که احکام این فعالان محیط زیستی علی رغم تمام انتقادها تغییری نداشته و این احکام سنگین مورد تایید مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

پیش از این برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد از صدور احکام سنگین زندان برای تعدادی از فعالان محیط زیست متهم به «جاسوسی» در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پس از رأی اولیه دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی برای فعالان محیط زیست ایرانی مبنی بر شش تا ده سال زندان را محکوم کرده بود.

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. این متهمان بیش از دو سال است که در بازداشت موقت به سر می برند.

کاووس سیدامامی نیز از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان ملل متحد نسبت به احتمال وقوع «بزرگترین فاجعه انسانی قرن» در سوریه هشدار داد

سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت آوارگان در پی درگیری‌های اخیر در شمال غرب سوریه هشدار داد که در این مناطق «بحران به سطح جدیدی از وحشت» رسیده است.

مارک لوکاک معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امور اضطراری در بیانیه ای اعلام کرد که از ابتدای ماه دسامبر میلادی تا کنون حدود ۹۰۰ هزار نفر سوری آواره شده‌اند که بیشتر آن ها زن و کودک هستند.

او افزود که آوارگان وحشت زده، به خاطر نبود جا در اردوگاه‌های پناهجویان، مجبور هستند که بیرون از اردوگاه و در هوای سرد بخوابند.

آقای لوکاک تاکید کرد که اگر اعضای شورای امنیت و افراد دارای نفوذ، منافع شخصی را کنار نگذارند و صلاح جمعی را اولویت قرار ندهند، این موضوع می تواند به بزرگترین فاجعه انسانی قرن ۲۱ تبدیل شود.

این مقام سازمان ملل تنها راه حل بحران سوریه را «آتش‌بس» عنوان کرده است.

پیش از این نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره خشونت‌ها در ادلب سوریه ابراز نگرانی کرده بود.

بخش عمده‌ای از ادلب در تصرف شورشیان مخالف بشار اسد است و نیروهای دولتی سوریه عملیات بازپس‌گیری آن مناطق را آغاز کرده‌اند، که این امر بحران انسانی در این استان را تشدید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیفا بر لزوم حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال باشگاهی و ملی ایران تاکید کرد

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیفا طی نامه‌ای بر لزوم فراهم کردن حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال تیم های ایرانی تاکید کرده است.

روزنامه همشهری دوشنبه ۲۸ بهمن به نقل از منبعی در وزارت ورزش نوشت که فدراسیون جهانی فوتبال در نامه خود به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که باید شرایط حضور زنان در مسابقات مقدماتی جام جهانی، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر ایران فراهم شود.

طی دو سال گذشته و در پی فشار فیفا و تلاش فعالان حقوق زنان، شرایط حضور محدود زنان در سه بازی فراهم شد؛ بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با بولیوی، بازی تیم ملی فوتبال با کامبوج در مقدماتی جام جهانی و دیدار پرسپولیس و کاشیما در فینال لیگ قهرمانان آسیا.

با این حال، فشارهای فیفا به جز این موارد هنوز موجب حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال مردان ایران نشده است. نخستین بازی فوتبال که طبق نامه فیفا تماشاگران زن باید در آن حضور یابند، دیدار تیم ملی ایران با هنگ کنگ در چارچوب مقدماتی جام جهانی است که ۷ فروردین در تهران برگزاری می‌شود.

در هفته های گذشته، در آستانه برگزاری مسابقه استقلال و پرسپولیس، توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار عکسی از سحر خدایاری یادآوری کرد که زنان ایرانی همچنان حق حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند و خواستار توجه فیفا به به تبعیض مداوم رژیم علیه زنان شد.

مرگ سحر خدایاری که به خاطر طرفداری از تیم استقلال به «دختر آبی» مشهور شد، بر شدت فشارها بر جمهوری اسلامی افزود. خانم خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماهها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، پس از آن که از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرستاده سازمان ملل متحد استفاده از اسلحه شکاری علیه معترضان عراقی را محکوم می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نماینده ارشد سازمان ملل متحد در عراق روز دوشنبه در سخنانی استفاده از اسلحه شکاری ساچمه‌زنی علیه معترضان صلحجو در بغداد را محکوم کرد و از دولت عراق خواست اطمینان حاصل کند که تظاهرکنندگان آسیبی نمی‌بینند.

عراق با بحران داخلی چشمگیری روبرو است. در ماه ها اعتراضات در عراق با درخواست برکناری حاکمان به زعم معترضان فاسد و پایان یافتن مداخله خارجی، حدود ۵۰۰ نفر کشته شده اند.

دفتر امداد سازمان ملل متحد در امور عراق گفت ادعاهای معتبری از معترضان دریافت شده است که نشان می دهد در شب های ۱۴ تا ۱۶ فوریه دست کم ۵۰ مجروح هدف سلاح های شکاری، سنگ، و بمب‌های آتش زا قرار گرفتند.

در شهر کربلا فقط در ماه ژانویه در نتیجه استفاده از همین روش ها دست کم ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

جنین هنیس پلاسکارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، گفت: «ادامه استفاده بیش از حد از زور با به کار گیری گروه های مسلح با وفاداری مبهم، مایه نگرانی امنیتی جدی است که باید به فوریت و با قاطعیت با آن برخورد شود. معترضان صلحجو باید همواره مورد حفاظت قرار گیرند.»

مقام های عراقی هنوز واکنشی نشان نداده اند.

محمد توفیق علاوی، نخست وزیر منتخب عراق، گفته است دولت جدید آن کشور هفته آینده شکل خواهد گرفت.

علاوی خواستار حمایت عراقی ها شده است. اما معترضان از پیش او را به عنوان دست نشانده طبقه سیاسی حاکم رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار آمریکا نسبت به همکاری با شرکت چینی هواوی؛ پلوسی و اسپر بر تهدیدآمیز بودن اقدامات این شرکت تاکید کردند

راست: وزیر دفاع آمریکا در مونیخ - چپ: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بروکسل

پس از اعلام وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر این که شرکت هواوی چین تجهیزات شنود و جاسوسی به ایران می‌فروشد و در دور زدن تحریم‌ها به جمهوری اسلامی کمک می‌کند، مقامات آمریکا نیز نسبت به استفاده از فناوری فایو جی شرکت هواوی هشدار دادند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۸ بهمن گفت: «وقتی برخی می‌گویند استفاده از هواوی ارزان است، خوب، دلیلش این است که ارتش آزادی‌بخش خلق چین آن را با مهندسی وارونه از فناوری غربی شروع کرد و گسترش داد. پس باید هم ارزانتر باشد.»

خانم پلوسی افزود: «علاوه بر این، چینی‌ها برخی تهدیدهای اقتصادی را نیز علیه این شرکت‌ها مطرح کرده و گفته‌اند: اگر برای کشور خود هوآوی را انتخاب نکنید، ما هم شماری از معامله‌های اقتصادی را انجام نمی‌دهیم. و این کار به طور کامل غیرقابل قبول است.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که در یک کنفرانس خبری در جریان سفر خود و هیات همراهش به ناتو در بروکسل حضور داشت، گفت: «برای همین معلوم است که [فناوری آن‌ها] ارزان است؛ ارزان‌ است تا بتواند سهمی از آن بازار را از آن خود کند و بعد خودکامگی و فقدان حریم خصوصی و دیگر نهادها را هم وارد کند.»

رئیس مجلس نمایندگان تاکید کرد: «برای همین وقتی حرف قیمت می‌شود،‌ برخی می‌گویند خوب این برای بودجه من مناسب‌تر است ولی چنین دلیلی نباید باعث استفاده از این فناوری شود؛ چون هرچه در هزینه آن صرفه‌جویی می‌کنید، در ارزش‌ها از دست می‌دهید.»

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، هم پیشتر در مونیخ هشدار داد کشورهایی که به همکاری در حوزه «فایو جی» با چین ادامه دهند، همکاری‌های امنیتی و هم‌رسانی اطلاعات با آمریکا را از دست می‌دهند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، هم در دیدارهای خود با متحدان اروپایی تاکید کرده «متحدان، شرکا و دوستان ما کاری نکنند که منافع امنیتی مشترک را به خطر بیاندازد و یا توانایی ما در تقسیم کردن اطلاعات حساس را محدود کند.»

آقای پمپئو مهر ماه امسال نیز در جریان سفر خود به مقدونیه شمالی گفت که در سفرهای خود به تمامی نقاط اروپا در مورد خطر سرمایه‌گذاری در فناوری چینی و رشوه دادن سنگین چین برای رسیدن به معامله‌هایی در مورد ساخت زیربناها، هشدار داده‌ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو در آنگولا بر همکاری اقتصادی و مبارزه با فساد تاکید کرد

مایک پمپئو در آنگولا با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در آنگولا با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد و بر همکاری‌های اقتصادی دو طرفه و همچنین حمایت از دولت آنگولا بر مبارزه با فساد، تاکید کرد.

به گزارش بخشی انگلیسی صدای آمریکا، مایک پمپئو در جریان این دیدار با وزیر خارجه و رئیس جمهوری آنگولا دیدار کرد. وزیر خارجه آمریکا از تلاش‌های دولت حاکم در آنگولا برای مبارزه با فساد تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از ترک کنفرانس امنیتی مونیخ به آفریقا رفت. او ابتدا به سنگال و بعد به آنگولا رفت. مایک پمپئو روز دوشنبه ۲۸ بهمن با پایان دیدارهایش در آنگولا، راهی اتیوپی شد.

اتیوپی آخرین مقصد سفر وزیر خارجه آمریکا به قاره آفریقا است و پس از آن راهی خاورمیانه و کشورهای عربستان سعودی و عمان می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در کرمانشاه مجموعا به بیش از ۱۷ سال زندان محکوم شدند

خلیل اسدی بوژانی (راست) و صحبت امیدی

خلیل اسدی بوژانی، صحبت امیدی، و مهدی ابدالی، سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه، از سوی دادگاه انقلاب به ۱۷ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه در شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی اسدی به همراه یک هم پرونده‌ای دیگر آنها به نام محی‌الدین اصغری برگزار شده است.

بر اساس حکم صادره خلیل اسدی بوژانی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به ۶ سال و شش ماه زندان، صحبت امیدی نیز بابت اتهامات مشابه به ۱۰ سال زندان و مهدی ابدالی نیز به یک سال زندان محکوم شده است.

به گفته مصفی احمدیان، وکیل مدافع دو تن از این فعالان مدنی، مصادیق اتهامات عنوان‌شده علیه آقای اسدی بوژانی «حضور در اعتراضات آبان‌ماه» و «ارسال اخبار و تصاویر برای سایر افراد» عنوان شده است.

احکام زندان در حالی برای این فعالان مدنی از سوی دادگاه انقلاب صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۳ سال و شش ماه از حکم خلیل اسدی بوژانی و ۵ سال از حکم محی‌الدین اصغری به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس اطلاعات موجود، صحبت امیدی ۲۸ آبان‌ماه در حالی که زخمی بوده از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سپری کردن ۴۱ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

مهدی ابدالی نیز در جریان اعتراضات آبان‌ماه در حالی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود بازداشت و پس از سپری کردن ۲۸ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

در حال حاضر نیز خلیل اسدی بوژانی، که روز ۲۹ آبان‌ماه در منزل خانوادگی خود در جعفرآباد کرمانشاه بازداشت شده بود به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه ۲۱۰ میلیون تومانی در زندان دیزل‌آباد به‌سر می‌برد.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانک‌ها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا از آلمان به ایران بازگشت

Iran

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید یک ایرانی بازداشت شده در آلمان که به نقض تحریم های آمریکا متهم شده بود، پس از تلاش های دیپلماتیک تهران آزاد شده و به ایران بازگشته است.

تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که این شهروند ایرانی به همراه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که برای شرکت در «کنفرانس امنیتی مونیخ» در آلمان بود، به ایران بازگشت.

مقام های آلمانی از اظهارنظر در این باره خودداری می کنند.

موسوی گفت: «آقای احمد خلیلی، شهروند ایرانی، که به بهانه نقض تحریم های آمریکا و به درخواست دادستانی ایالات متحده در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد شد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نگفت که احمد خلیلی چه تحریم هایی از آمریکا را ممکن است نقض کرده باشد، اما تاکید کرد که آزادی او «در پی رایزنی های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه» اتفاق افتاده است.

موسوی درباره نقش قوه قضاییه و شاخه اطلاعات سپاه در آزادی خلیلی توضیحی نداد.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، در حمله ای در عراق، شدت گرفته است. ایران چند روز بعد به پایگاه نیروهای آمریکا در عراق چند موشک شلیک کرد.

یک آمریکایی چینی تبار که سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت و به اتهام جاسوسی زندانی شده بود، دسامبر گذشته آزاد شد. همزمان واشنگتن یک ایرانی زندانی را آزاد کرد و هر دو به کشورهایشان بازگشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

الیور استون، سینماگر آمریکایی، رئیس هیأت داوران جشنواره فیلم عربستان سعودی شد

الیور استون، سینماگر مشهور آمریکایی، به عنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی جشنواره جهانی فیلم عربستان سعودی انتخاب شد.

این نخستین دوره این رویداد هنری با نام «دریای سرخ» است که پس از رفع ممنوعیت سینما در این کشور، در شهر جده برگزار می‌شود.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر» این جشنواره در بخش‌های مختلفی برگزار می‌شود و مدیران علاوه بر نمایش فیلم‌های آمریکایی، توجه خاصی به آثار سینماگران عرب، آسیایی، آفریقایی، لاتین تبار، و کشورهای حوزه کارائیب خواهند داشت.

نام جوایز این جشنواره، یعنی جوایز «یُسر»، از نام ساختارهای مرجانی یُسر در دریای سرخ گرفته‌ شده است. جایزه نقدی بهترین فیلم نیز ۱۰۰ هزار دلار است.

محمد صباغ، مدیر جشنواره دریای سرخ، ضمن ابراز شادی از حضور الیور استون در عربستان سعودی، همکاری با این سینماگر صاحب نام را هیجان انگیز توصیف کرد.

الیور استون در بخش ویژه ای، فیلم کلاسیک «زِد»، ساخته کاستا گاوراس، را برای اکران در جشنواره انتخاب کرده است و درباره این شاهکار سینمایی با حاضران سخن می‌گوید.

فیلم افتتاحیه این جشنواره «کتاب خورشید» به کارگردانی برادران گواس است. این فیلم ماجرای نوجوانانی در عربستان سعودی را که به ستاره‌های بزرگ یوتیوب در جهان عرب تبدیل شدند، به تصویر می‌کشد.

جشنواره فیلم دریای سرخ از ۱۲ تا ۲۱ مارس در منطقه قدیمی و تاریخی شهر جده برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی، به ۷۵ سال زندان محکوم شد

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی در ایران

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی محبوس در زندان قرچک ورامین، از سوی دادگاه کیفری تهران به ۷۵ سال زندان محکوم شد.

به گزارش کانون مدافعال حقوق بشر، پرونده این مترجم و محقق ایرانی که از مهر ماه ۱۳۹۴ در بازداشت به سر می‌برد به دو بخش تقسیم و او در بخش اول پرونده از بابت اتهامات «رابطه نامشروع»، «عضویت در فرقه عرفانی اکنکار»، «اجتماع و تبانی به قصد تبلیغ علیه نظام»، و «افساد فی الارض» از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدمهدی شهمیرزادی تبرئه و در بخش دوم پرونده از بابت اتهام «معاونت در ارتکاب سه فقره زنای در حکم عنف» توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک تهران به تحمل ۷۵ سال زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی برای مرجان داوری از سوی دادگاه کیفری صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۲۵ سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

مرجان داوری که مترجم آثاری چون «پنجه زمان» اثر پال توئیچل، «جوینده» اثر فیل موریمیتسو، و «تمرینات معنوی اک» اثر هارولد کلمپ است، یکی از محققان موسسه مطالعات و تحقیقات متافیزیک راه معرفت بود که در مهرماه ۱۳۹۴ و در پی تعطیلی و بازداشت مسئولان این موسسه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

جلسه رسیدگی به بخش اول پرونده مرجان داوری در حالی در تاریخ ۲۱ دی ماه برگزار شده است که وی پیش از این توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات وارده به اعدام محکوم و این حکم پس از ارجاع به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور نقض و این پرونده برای دادرسی مجدد به شعبه هم‌عرض، یعنی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران، ارجاع شده بود.

بنا بر این گزارش، کریم زرگر همسر و هم ‎پرونده‌ای مرجان داوری نیز پیشتر در روند دادرسی غیرشفاف به از بابت اتهام «تبلیغ و ترویج عرفان اکنکار» و «افساد فی الارض» به اعدام محکوم و این حکم در زمستان سال ۱۳۹۶ به مرحله اجرا درآمده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برای نخستین بار در تاریخ پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا با لیموزین ریاست جمهوری پیست مسابقات اتوموبیلرانی نسکار را دور زدند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به همراه همسرش ملانیا، فصل جدید مسابقات اتوموبیلرانی نسکار موسوم به «دیتونا ۵۰۰» در فلوریدا را افتتاح کرد.

پرزیدنت ترامپ، پس از جورج دبلیو بوش، دومین رئیس جمهوری است که مسابقات دیتونا ۵۰۰ را افتتاح می‌کند و فرمان می‌دهد: «آقایان! موتورها را روشن کنید!»

اما آقای ترامپ، نخستین رئیس جمهور آمریکا است که با لیموزین مخصوص ریاست جمهوری، مشهور به «هیولا»، (به انگلیسی: ‌The Beast)، پیست مسابقه را دور زد.

رئیس جمهوری آمریکا در جمع ده‌ها هزار هوادار نسکار از این مسابقات به عنوان «شکوه ناب آمریکایی» نام برد.

آقای ترامپ پیش از آغاز مسابقات خطاب به جمع گفت: «دیتونا ۵۰۰، نمایش افسانه‌ای موتورهای غران، روحیه‌های فزاینده و مهارت آمریکایی، و سرعت و قدرتی که سال‌ها در مورد آن شنیده‌ایم، است.»

رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در حالی با کادیلاک ریاست جمهوری پیست مسابقه را دور زدند که ۴۰ اتوموبیل مسابقه نیز به دنبال آنها حرکت می کرد.

در مسابقات «دیتونا ۵۰۰»، شرکت‌کننده ها، مسافتی ۵۰۰ مایلی (۸۰۰ کیلومتر) برای بردن جام قهرمانی با یکدیگر رقابت می کنند.

سال گذشته ۹ میلیون نفر این مسابقات را تلویزیون تماشا کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران به زندان و شلاق محکوم شد

علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران

علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران که اواخر آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از سوی دادگاه انقلاب تهران به زندان، شلاق، و رونویسی از سه جلد کتاب محکوم شد.

این فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران روز شنبه ۲۶ بهمن، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۶ ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و رونویسی از سه جلد کتاب «پسرک فلافل فروش، پایی که جا ماند، و سه دقیقه در قیامت» محکوم شده است.

بنا بر گزارش‎های منتشر شده، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده علی نانوایی ۱۵ بهمن ماه در دادگاه انقلاب برگزار و بر اساس دادنامه ابلاغ شده حکم زندان و شلاق این فعال دانشجویی به مدت دو سال به حالت تعلیق در آمده، اما حکم رونویسی از روی سه جلد کتاب که به عنوان مجازاتی تکمیلی برای وی صارد شده، تعلیقی نبوده و قابل اجرا است.

پیش از این صدای آمریکا بنا بر گزارش منابع دانشجویی اعلام کرده بود که این دانشجوی دانشگاه تهران است روز ۲۷ آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

روز دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمعی در اعتراض به افزایش سه برابر نرخ بنزین، وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب های سنگین زدند که در پی این تجمع حدود ۵۰ دانشجو از سوی لباس‌شخصی‌ها بازداشت و با «آمبولانس» به زندان فشافویه و تعدادی نیز به زندان اوین منتقل شده‌اند.

در ادامه اعتراضات مردم که از گران شدن نرخ بنزین از ۲۴ آبان ماه آغاز شد، دانشجویان نیز در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه‌های تهران، تبریز، بابل و ارومیه تجمعات اعتراضی برپا کردند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طالبان: توافق صلح با آمریکا تا پایان فوریه امضا می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - طالبان اطمینان خاطر دارد که تا پایان ماه میلادی جاری یک توافق صلح با ایالات متحده را در حضور ضامن های بین المللی امضاء خواهد کرد تا به این ترتیب ۱۸ سال جنگ در افغانستان پایان یابد.

یک رهبر ارشد این گروه شورشی روز دوشنبه به یک سازمان خبری طرفدار طالبان گفت ایالات متحده و آنها تصمیم گرفته اند مراسم امضای این توافق در دوحه، پایتخت قطر، که میزبان ۱۸ ماه مذاکرات آمریکا و طالبان بوده است، انجام گیرد.

عبدالسلام حنفی، از اعضای محوری تیم مذاکره کننده طالبان و دفتر سیاسی آن گروه در دوحه، تاریخ امضای این توافق را اعلام نکرده است. اما پیشتر منابعی در این گروه شورشی گفته اند موافقتنامه صلح ۲۹ فوریه امضاء خواهد شد.

حنفی گفت نمایندگانی از تمام همسایگان افغانستان، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای اسلامی و اتحادیه اروپا از جمله دعوت شدگان به این مراسم هستند.

به گفته این مقام طالبان روند گفتگوها به پایان رسیده است و «ما پیش نویس نهایی توافق صلح را از پیش تائید کرده ایم.»

حنفی می گوید به فاصله اندکی پس از امضای این توافق، آمریکایی ها و دولت افغانستان ۵ هزار زندانی شورشی و طالبان حدود یک هزار بازداشتی را آزاد خواهند کرد.

با این وجود واشنگتن تاکید کرده است تنها در شرایطی به توافق صلح پایبند خواهد ماند که توافق دو طرفه بر سر ۷ روز کاهش خشونت در افغانستان به طور کامل به اجرا گذاشته شود.

مقام های آمریکا می گویند آتش بس کوتاه مدت که هفته پیش حاصل شد به زودی به اجرا درمی آید، اما تاریخ آن را تعیین نکرده اند. منابعی در طالبان تاریخ آن را ۲۲ فوریه عنوان می کنند.

بر این مبنا طرفین برای هفت روز از حملات تهاجمی دست خواهند کشید. اگر دو طرف به تعهداتشان عمل کردند برای امضای توافق صلح به میز مذاکره باز می گردند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، روز دوشنبه به شورای وزیران در کابل گفت توافق صلح آمریکا و طالبان نهایی شده است.

در این توافق جدول زمانی برای خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان، ضمانت های ضد تروریسم شورشیان و یک روند مصالحه سیاسی بین افغان ها ارائه شده است.

حنفی افزود برای مذاکرات بین افغان ها به منظور پایان دائم تخاصم و تقسیم قدرت تاریخی تعیین نشده است، اما آن مذاکرات پس از تکمیل روند آزادی زندانیان آغاز می شود.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که چشم انداز توافق صلح می‌تواند سطح نیروهای آمریکا در افغانستان را از ۱۳ هزار به حدود ۸۶۰۰ نیرو کاهش دهد.

اسپر تاکید کرد که کاهش نیروها منوط به پیشرفت در مذاکرات صلح بین افغان ها خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بهاره هدایت از زمان بازداشت در اعتصاب غذا به سر می‌برد

بهاره هدایت فعال دانشجویی سابق و فعال حقوق زنان

اخبار منتشر شده حاکی از آن است که بهاره هدایت، سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان که از هشت روز پیش در بازداشت به‌سر می‌برد، اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این فعال حقوق زنان که روز دوشنبه ۲۱ بهمن‌ در پی مراجعه به حراست دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی با خشونت بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد، از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است و وضعیت جسمی مناسبی ندارد.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، بهاره هدایت پس از مراجعه به حراست دانشگاه تهران زمانی که قصد خروج از ساختمان حراست را داشته، با چند مامور مرد و یک مامور زن که قصد بازداشت او را داشته‌اند روبرو می‌شود و زمانی که وی درخواست رویت برگه کتبی بازداشت را کرده است مورد ضرب و شتم قرار گرفت و او را به زور سوار خودرو نیروهای امنیتی کرده و به بازداشتگاه وزرا منتقل کردند.

بر اساس اطلاعات موجود این فعال حقوق زنان به دلیل برخورد غیرقانونی نیروهای امنیتی از همان زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده که سه روز نخست آن اعتصاب غذای خشک بوده است.

از سوی دیگر اطلاعات منتشر شده حاکی از آن است که ماموران امنیتی پس از بازداشت بهاره هدایت، او را دستبند به دست برای بازرسی و تفتیش به منزل شخصی وی برده و در پی درخواست خانم هدایت برای تهیه برگه صورت‌جلسه بازرسی از منزل ماموارن امنیتی به او فحاشی کرده و در برابر همسایه‌ها، بهاره هدایت را یک زن «بی‌آبرو و مسئله‌دار» معرفی کرده‌اند.

همچنین بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بهاره هدایت سرانجام پس از هشت روز بازداشت، روز یکشنبه ۲۷ بهمن به زندان قرچک ورامین منتقل شده و در حال حاضر در این زندان در بازداشت به‌سر می‌برد.

بهاره هدایت در پی وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ نیز دستگیر و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و توهین به آیت الله خامنه ای و رئیس جمهوری وقت ایران، به مجازات هفت و نیم سال حبس محکوم شده بود.

در ماه های اخیر فشارهای امنیتی بر فعالان سیاسی، دانشجویان، و روزنامه نگاران در ایران افزایش یافته است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از حدود چهارماه بازداشت؛ با درخواست قرار وثیقه «سحر تبر» موافقت نشد

وکیل «فاطمه خویشوند» معروف به «سحر تبر» خبر داد که مقام قضایی با تبدیل قرار بازداشت موکلش به قرار وثیقه موافقت نکرده است.

به گزارش رسانه های ایران، پیام درفشان، روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه با بیان این که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت موکلش به قرار وثیقه مخالفت کرده است، گفت که سحر تبر همچنان در زندان به سر می‌برد.

پرونده سحر تبر دختری که به واسطه انتشار عکس‌هایی با چهره ترسناک در اینستاگرام معروف شده بود، با اتهاماتی از جمله «معاونت در افساد فی‌الارض» به دادگاه انقلاب ارسال شده است. همچنین تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی چندی پس از بازداشت سحرتبر اعترافات او را پخش کرد.

این وکیل دادگستری زمان بعدی دادگاه خانم خویشوند را اردیبهشت ماه سال آینده اعلام کرده است. او افزود که اسناد مربوط به وضعیت جسمی و روحی و سوابق بیماری روانی موکلش در پرونده موجود است.

در حالی با درخواست قرار وثیقه سحر تبر مخالفت شده است که بارها متهمان سرشناس دولتی در پرونده‌های تخلفات مالی وثیقه‌های تعیین شده از سوی دادگاه را به راحتی تامین کرده و آزاد می‌شوند. این در حالی است که با درخواست مرخصی و وثیقه فعالان حقوق بشر و مدنی همچون نرگس محمدی در ایران مخالفت می شود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقامات جمهوری اسلامی همچنان از اعلام آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان سر باز می‌زنند

در ادامه خودداری مقامات جمهوری اسلامی از اعلام آمار کشته شدگان در اعتراضات آبان ماه، این بار رئیس سازمان پزشکی قانونی در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ایران گفته است که اعلام این آمار برعهده دولت است.

بیش از سه ماه از اعتراضات گسترده آبان ماه و کشته شدن معترضان در ایران گذشته است، اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز آمار کشته شدگان و بازداشت شدگان را به شکل رسمی اعلام نکرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه با بیان این که آمار کشته شدگان در دست سازمان پزشکی قانونی است، عنوان کرده بود که آنها می توانند این آمار را اعلام کنند. موضوعی که حالا سازمان پزشکی قانونی آن را وظیفه دولت عنوان کرده است. این در حالی است که خبرگزاری رویترز چندی پیش در گزارشی آمار کشته شدگان آبان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده بود.

اعتراضات آبان ماه در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، آغاز شد. به طوری که روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سن کولبری در ایران به ۱۳ سال رسیده است

کولبر نوجوان، فرهاد خسروی در کوهستان های کردستان جان باخت

در ادامه مسیر سخت کولبران در ایران این بار گزارش‌ها حاکی است که کودکان هم همزمان با تحصیل در راه‌های خطرناک کولبری می کنند.

روزنامه ایران در گزارشی که روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه منتشر شده است، با چند کودک کولبر که زیر ۱۷سال هستند گفت‌وگو کرده و فواد حسنی ساوان، فعال مدنی در کردستان هم به این روزنامه گفت که «متاسفانه تعداد کودکانی که به کولبری روی می آورند، زیاد است و معمولا از همان سن ۱۳ سالگی شروع به کار می کنند.»

پیش از این نیز بارها خبرهایی از کولبری کودکان منتشر شده بود. از جمله در ۲۷ آذرماه گزارش شد که یک کولبر ۱۷ ساله در منطقه سروآباد کردستان به علت سرما جان خود را از دست داد. جسد فرهاد خسروی، کولبر نوجوان هم که در مناطق کوهستانی سروآباد کردستان ناپدید شده بود، پیدا شد. همچنین گزارش‌هایی از کولبری زنان نیز بارها در رسانه ها منتشر شده بود.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار قربانیان کرونا به ۱۸۰۰ نفر نزدیک شد؛ ایالات متحده شهروندانش را از کشتی قرنطینه شده خارج کرد

مقام های چین اعلام کردند که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۷۰هزار نفر رسیده و تا کنون هزار و ۷۷۰ نفر نیز جان باخته اند.

براساس گزارش ها در ژاپن ۵۱۸ نفر مبتلا گزارش شده که از این آمار ۴۵۴ مبتلا در کشتی کروز «دیاموند پرنسس» قرنطینه شده در آب‌های یوکوهاما ژاپن هستند. همچنین یک نفر نیز جان خود را در این کشور از دست داده است.

ایالات متحده همچنین روز یکشنبه شهروندان خود که در این کشتی بودند را پس از دوهفته قرنطینه بودند از این کشتی خارج کرده است.دولت آمریکا تایید کرده است که دست کم آزمایش ۱۴ نفر از مسافران آمریکایی به این ویروس مثبت بوده است.

همچنین حدود ۴۰ آمریکایی دیگر که دارای ویروس جدید کرونا هستند از کشتی خارج شده و برای معالجه در ژاپن بستری شده اند.

همچنین تئودر آدانوم گـبـریـسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در چند توئیت گفت که «بیش از هر زمان دیگری اکنون وقت آن است که به دانش و شواهد عینی اجازه دهیم سیاست‌ها را رقم بزنند. اگر چنین نکنیم، در مسیر تاریکی فرو خواهیم رفت که ما را به جایی نخواهد رساند، و تنها نتیجه آن تفرقه و ناهماهنگی خواهد بود.»

او در ادامه نیز از «انگ زدن» انتقاد کرد و نوشت که «بزرگترین دشمن مقابل ما، خود ویروس نیست، بلکه انگ زدن است که ما را در برابر هم قرار می‌دهد. باید به انگ زدن و نفرت پایان داد.»

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در هنگ کنگ نیز ۵۷ نفر رسیده و یک نفر در این کشور جان باخته است.در سنگاپور ۷۵ مورد و در تایلند ۳۵ مورد ابتلا به این ویروس گزارش شده است.در ایالات متحده نیز ۱۵ مورد ابتلا گزارش شده و یک شهروند آمریکایی نیز در چین جان باخته است.

مصر هم تایید کرد که یک نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده تا پای این ویروس به قاره آفریقا نیز باز شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا یک موشک بالستیک غیرمسلح را آزمایش کرد

عکس آرشیوی است

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده یکشنبه ۲۷ بهمن ماه یک موشک بالستیک غیر مسلح «ترایدنت ۲» را با موفقیت آزمایش کرده است.

براساس بیانیه نیروی دریایی آمریکا، این موشک بالستیک از زیردریایی یواس‌اس مین کلاس اوهایو در نزدیکی سواحل شهر سن دیگو در ایالت کالیفرنیا پرتاب شده است.

در این بیانیه با اشاره به مشخصات این آزمایش آمده است که این پرتاب بیانگر ۱۷۸ پرتاب موفق موشکی تسلیحات استراتژیک «ترایدنت ۲» است.

آمریکا از پیمان «نیروهای هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از خشونت‌ها در ادلب سوریه ابراز نگرانی کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره خشونت‌ها در ادلب سوریه ابراز نگرانی کرد.

جاد دیر دستیار ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که پرزیدنت ترامپ روز شنبه ۲۶ بهمن ماه در گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان با اشاره به درگیری‌های اخیر نیروهای ترکیه و سوریه در منطقه، از «خشونت‌ها در ادلب» ابراز نگرانی کرده است.

دستیار ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که پرزیدنت ترامپ خواهان آن است که شاهد پایان حمایت روسیه از رژیم اسد باشد و همچنین خواستار «یافتن راه‌حلی سیاسی» برای بحران سوریه است.

پیش از این مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز از گفت‌وگوی تلفنی رهبران این دو کشور خبر داده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه پس از گفت‌وگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ گفته بود که «ما قبلا سه و نیم تا چهار میلیون نفر را پذیرفته‌ایم و متاسفانه قادر نیستیم، این یک میلیون نفر دیگر را بپذیریم.»

وزیر خارجه ترکیه همچنین پیشتر اعلام کرده بود که یک هیئت دولتی این کشور برای گفت‌وگو درباره وضعیت استان ادلب در سوریه روز دوشنبه به روسیه سفر خواهد کرد.

بخش عمده‌ای از ادلب در تصرف شورشیان مخالف بشار اسد است و نیروهای دولتی سوریه عملیات بازپس‌گیری آن مناطق را آغاز کرده‌اند، که این امر بحران انسانی در این استان را تشدید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با وجود پذیرش مسئولیت سرنگونی جت جنگی سعودی توسط حوثی‌ها، از سرنوشت سرنشینان آن خبری نیست

بخش انگلیسی صدای آمریکا - شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران روز یکشنبه ۲۷ بهمن مسئولیت ساقط کردن یک جت جنگی ارتش عربستان سعودی را بر عهده گرفتند؛ با این حال از سرنوشت دو سرنشین این هواپیمای نظامی خبری در دسترس نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنا بر اعلام ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض که در حال جنگ با شبه‌نظامیان حوثی‌ است، خلبان و افسر همراه او پیش از سقوط هواپیمایشان در استان شمالی الجوف در روز جمعه، موفق شدند خود را از هواپیما به بیرون پرتاب کنند.

ائتلاف در بیانیه‌ای، با بیان این که حوثی‌ها در تناقض با قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی اقدام به تیراندازی به سمت این دو افسر ارتش سعودی کردند، تاکید کرد که «تروریست‌های شبه‌نظامی حوثی» مسئول جان و سلامت این دو نظامی عربستانی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری سنگال درباره راه‌های مقابله با تهدیدهای ایران و کره شمالی گفت‌وگو کردند

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و مکی سال رئیس جمهوری سنگال در داکار - ۲۷ بهمن

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۲۷ بهمن گفت که وزیر خارجه آمریکا امروز در دیدار با مکی سال، رئیس جمهوری سنگال، درباره راه‌های تعمیق روابط دوجانبه تجاری و ارتقای سرمایه‌گذاری‌های مشترک گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس در بیانیه‌ای گفت که مایک پمپئو از کمک‌های سنگال به تلاش‌های حفظ صلح و پیشگیری از گسترش تروریسم در منطقه تقدیر کرد و با رئیس جمهوری سنگال درباره راه‌های مبارزه با تهدیدهای ایران و کره شمالی صحبت کرد.

طرفین در این دیدار، که در داکار پایتخت سنگال برگزار شد، درباره همکاری‌های مشترک امنیتی نیز گفت‌وگو کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کشورهای ذینفع در جنگ‌ داخلی لیبی بر لزوم حفظ تحریم تسلیحاتی این کشور تاکید کردند

مقام‌های آلمان و سازمان ملل متحد می‌گویند کشورهای ذینفع در جنگ‌ داخلی لیبی روز یکشنبه ۲۷ بهمن بار دیگر بر پایبندی خود در حفظ تحریم تسلیحاتی این کشور واقع در شمال آفریقا تاکید کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نمایندگان آلمان و سازمان ملل که ۱۹ ژانویه در برلین به طور مشترک میزبان کنفرانسی در مورد لیبی بودند، مقام‌های ارشد کشورهای حاضر در کنفرانس امنیتی مونیخ را گرد هم آوردند.

این کشورها، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت، به همراه ایتالیا، ترکیه، و امارات متحده عربی، امروز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در مونیخ برای بررسی اوضاع لیبی تشکیل جلسه دادند.

قرار شد دولت ایتالیا ماه مارس آینده در رم، میزبان جلسه بعدی در همین زمینه باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایوانکا ترامپ انجام «اصلاحات مهم» در عربستان و امارات برای ارتقای حقوق زنان را ستود

ایوانکا ترامپ - آرشیو

ایوانکا ترامپ، مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه ۲۷ بهمن چند کشور خاورمیانه، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی دو متحد آمریکا در منطقه، را بابت اعمال «اصلاحات مهم» در ارتقای حقوق زنان مورد ستایش قرار داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وی که در یک کنفرانس دو روزه در دوبی و در جمع گروهی از زنان کارآفرین و رهبران منطقه‌ای سخن می‌گفت افزود: «ما می‌دانیم وقتی زنان برای موفقیت آزاد باشند، خانواده‌ها کامیاب، جوامع شکوفا، و ملت‌ها قوی‌تر می‌شوند.»

خانم ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «امروز زنان آمریکایی در هر بخشی از جامعه پیشرو هستند. سال پیش در میان نیروی کار ایالات متحده، تعداد زنان از مردان بیشتر بود و زنان بیش از ۷۰ مشاغل جدید در کشور را ایجاد کردند.»

اظهارات دختر پرزیدنت ترامپ در این کنفرانس، به ویژه وقتی او عربستان سعودی را ستود، با تشویق حضار همراه بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دوازده مظنون دست داشتن در توطئه یک گروه راست‌گرای افراطی در آلمان بازداشت شدند

عکس از آرشیو

دادستان‌های فدرال آلمان توانستند رأی موافق دادگاه برای بازداشت ۱۲ مرد را، که پیشتر به ظن دست داشتن در یک توطئه راست افراطی برای سرنگونی نظام سیاسی از طریق حملات هدفمند دستگیر شده بودند، کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مظنونان روز جمعه دستگیر شده‌اند؛ چهار نفر از آنها به تشکیل یک سازمان تروریستی راست‌گرا در اواخر ماه سپتامبر و بقیه نیز به ارائه حمایت‌های مالی به این تشکیلات متهم هستند.

دادستانی آلمان می‌گوید مظنونان، که جوانان ۲۰ تا ۲۵ ساله هستند، در حال برنامه‌ریزی برای انجام حملاتی علیه سیاستمداران، پناهجویان، و مسلمانان بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک زلزله ۵.۸ ریشتری جزیره قشم را لرزاند؛ تلفاتی گزارش نشده است

آرشیو - جزیره قشم عکس: نوید ازادبخت

به گزارش آژانس خبری ایرنا، روز یکشنبه ۲۷ بهمن، زلزله‌ای به شدت ۵.۸ ریشتر جزیره قشم در خلیج فارس را لرزاند.

به گزارش رویترز یک مقام رسمی در قشم گفته است که هنوز هیچگونه تلفات جانی گزارش نشده و آسیب‌های وارده به ساختمان‌ها تنها در حد ترک خوردن دیوارها بوده است.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا، شدت این زمین لرزه را ۵.۵ ریشتر اندازه‌گیری کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دبیرکل سازمان ملل برای شرکت در کنفرانسی درباره پناهجویان افغان به پاکستان رفت

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز یکشنبه ۲۷ بهمن در یک سفر رسمی به منظور دیدار با مقام‌های ارشد این کشور و شرکت در کنفرانسی درباره پناهجویان افغانستانی وارد اسلام آباد شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، بنا بر اعلام این وزارتخانه شرکت آقای گوترش در این کنفرانس دو روزه که از روز دوشنبه آغاز می‌شود تقدیر از شفقت، سخاوت، و اراده پاکستان در پذیرش پناهجویان افغان در طول چهار دهه گذشته است.

دبیرکل سازمان ملل روز گذشته در توئیتی نوشت: «پاکستان یکی از قابل‌اعتمادترین و پایدارترین کمک‌کننده‌ها به اقدامات حفاظت از صلح در سراسر جهان بوده است.»

آنتونیو گوترش در ادامه اضافه کرد: «به پاکستان سفر می‌کنم، جایی که برنامه دارم مراتب قدردانی خود را به مردمی که به صلح خدمت می‌کنند، ابلاغ کنم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ای ئی هاچنر، نویسنده آمریکایی، در ۱۰۲ سالگی در گذشت

ای ئی هاچنر، دوست صمیمی و نزدیک ارنست همینگوی بود

ای ئی هاچنر، نویسنده و نمایشنامه‌نویس بزرگ، دنیا دیده، و خوشگذران آمریکایی که دوست افراد سرشناسی مانند ارنست همینگوی، تنسی ویلیامز، و پل نیومن بود و زندگی‌نامه‌ها و مقالات شرح وقایع او از آنها خاطرات آنها را برای آیندگان ثبت کرده است، روز شنبه ۲۶ بهمن در ۱۰۲ سالگی درگذشت.

ارون ادوارد (ای ئی) هاچنر در سال ۱۹۱۷ در شهر سنت لوئیس آمریکا متولد شد. او با خواندن و نوشتن خود را از فقر نجات داد، و بعد ها ده ها کتاب و زندگینامه منتشر کرد و با افراد مشهور دوست و آشنا شد. حتی یکی از نمایشنامه‌هایش با عنوان «کاخ سفید» در کاخ سفید برای بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، اجرا شد.

هاچنر توانست با تکیه بر هوش و پشتکار خود برای تحصیل در دانشگاه واشنگتن، جایی که او و تنسی ویلیامز هر دو بر روی مجله دانشجویان دانشگاه کار می کردند، بورس تحصیلی دریافت کند.

یکی از کتاب‌های مشهور هاچنر، کتاب «پادشاه تپه» (به انگلیسی: King of the Hill) از خاطرات کودکی‌ او در دوران رکود بزرگ اقتصادی است که سال‌ها بعد از نگارش توسط استیون سودربرگ به فیلمی به همین نام تبدیل شد. او یکبار به گفته خودش از گرسنگی کاغذ خورده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG