لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

دیوان عالی آمریکا در پرونده آبرکرامبی به نفع زن باحجاب رأی داد


عکس آرشیوی از سامانتا ایلاف که در سال ۲۰۰۸ تقاضای کار او در یکی از فروشگاه های آبرکرامبی به دلیل داشتن حجاب اسلامی رد شد.
عکس آرشیوی از سامانتا ایلاف که در سال ۲۰۰۸ تقاضای کار او در یکی از فروشگاه های آبرکرامبی به دلیل داشتن حجاب اسلامی رد شد.

دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه به نفع یک زن مسلمان آمریکایی که تقاضای کار او در یکی از فروشگاه های شرکت «آبرکرامبی اند فچ» به دلیل داشتن حجاب اسلامی رد شده بود، رأی داد.

سامانتا ایلاف، دعوای حقوقی خود علیه شرکت آبرکرامبی را از سال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷ خورشیدی) و پس از آن که تقاضای کار او در یکی از فروشگاه‌های آن شرکت در اوکلاهما رد شد، آغاز کرد.

اعضای هیئت منصفه دادگاه بدوی، آن فروشگاه را به دلیل «اعمال تبعیض»، به پرداخت ۲۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد، اما دادگاه تجدید نظر شرکت آبرکرامبی را بی‌گناه شناخت.

این موضوع بهانه‌ای شد برای مدافعان آزادی‌های مذهبی و مدنی در آمریکا، تا از دیوان عالی ایالات متحده برای تضمین حقوق افراد در محیط کار کمک بگیرند.

دیوان عالی ایالات متحده اوایل اسفند ماه گذشته، جلسه‌ای در همین زمینه در شهر واشنگتن برگزار کرد، تا مرز آزادی را در آنجا که فرصت شغلی با باورهای دینی تداخل پیدا می‌کند، مشخص نماید.

با این حال، حتی پیش از اعلام حکم دیوان عالی کشور، شرکت آبرکرامبی اعلام کرد که اگر متقاضیان استخدام در آن شرکت مایل به حفظ حجاب خود در محل کار باشند، این اجازه به آنها داده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG