لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

آمریکا در انتظار نخستین سفیر سودان طی بیش از ۲۰ سال گذشته است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چشم انداز بهبود روابط میان ایالات متحده و سودان با تصمیم دولت انتقالی در خارطوم برای معرفی نورالدین ساتی، دیپلمات با سابقه، به عنوان سفیر سودان در واشنگتن، روشن‌تر شده است.

این انتصاب، که بنا بر گزارش ها از سوی ایالات متحده تائید شده است، به بیش از ۲۰ سال سردی در روابط دیپلماتیک دو کشور در عالی ترین سطح پایان داده و بازتابی از گرم شدن تدریجی روابط پس از سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان، در سال گذشته است.

سفارت سودان به دلیل همه گیری ویروس کرونا به طور موقت بسته خواهد ماند و تنها از طریق تلفن خدمات کنسولی ارائه می دهد. تحلیلگران امور خارجی در پایتخت آمریکا از این انتصاب استقبال کرده و پیشرفت در مسائل عمده، و به طور مشخص تغییر در جایگاه سودان به عنوان یکی از حامیان حکومتی تروریسم، را پیش بینی می کنند.

جاد دِوِرمانت، مدیر برنامه آفریقا در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» و افسر اطلاعاتی آمریکا در آفریقا طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، می‌گوید: «انتصاب سفیر به حذف سودان از فهرست حامیان حکومتی تروریسم و حمایت مالی و سیاسی از گذار در سودان منجر خواهد شد.»

جاشوآ میسروی، تحلیلگر ارشد امور آفریقا و خاورمیانه در «موسسه دیویس برای امنیت ملی و سیاست خارجی» در «بنیاد هریتج»، پیش بینی می کند حذف سودان از فهرست حامیان حکومتی تروریسم طی شش ماه آینده رخ دهد: «مقدمات فنی حذف سودان از فهرست حامیان حکومتی تروریسم انجام گرفته و آن چه باقیمانده جزییات مصالحه بر سر قربانیان حملات تروریستی است که سودان در آنها نقش داشته است.»

این موارد شامل حمله تروریستی القاعده به ناوشکن «یو اس اس کول» در یمن که به کشته شدن ۱۷ ملوان آمریکایی در سال ۲۰۰۰ منجر شد و دو بمبگذاری در سفارت آمریکا در نایروبی و دارالسلام با بیش از ۲۰۰ کشته در سال ۱۹۹۸ است.

میسروی می‌گوید که دولت سودان موافقت کرده است که مسئولیت هایی را بپذیرد و می داند که توافق اولیه ای برای پرداخت غرامت وجود دارد.

نورالدین ساتی در واشنگتن خیلی شناخته شده نیست، اما پیشتر سفیر سودان در فرانسه بوده و تجربه کار در سازمان ملل متحد را دارد.

کارشناسان می گویند که این اقدام سودان می تواند واشنگتن را به سوی معرفی سفیر جدید ایالات متحده در آن کشور سوق دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG