لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

سرکرده القاعده در لیبی در حمله پهپاد آمریکا کشته شد


«موسی ابو داوود» سرکرده شبکه القاعده در لیبی یکی از دو تروریستی بود که در حمله پهپاد آمریکایی در اواخر هفته به قتل رسید.

به گزارش رویترز، این حمله نشان می دهد که آمریکا فعالیت های ضد تروریستی خود در شمال آفریقا را گسترش داده و علاوه بر حمله به جنگجویان داعش ، القاعده را نیز هدف قرار می دهد. تا پیش از این حمله، آمریکایی ها افراد داعش را هدف می گرفتند اما اکنون مشخص شده است که آمریکا در تعقیب «القاعده شمال آفریقا» نیز هست.

در اعلامیه سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا در مورد حمله اخیر امده است: «ابو داوود پشتیبانی تدارکاتی مهمی را در اختیار القاعده شمال آفریقا می گذاشت، کمک تسلیحاتی و مالی می کرد و به این گروه تروریستی امکان می داد منافع آمریکا و غرب را تهدید کند.»

آمریکا می گوید حمله پهپاد با هماهنگی حکومت لیبی انجام شده و با تلفات غیر نظامی همراه نبوده است.

سال ۲۰۱۷ آمریکا ۷ حمله علیه تروریستها در لیبی انجام داد و در سال جاری میلادی این دومین حمله بود.

در پی کشته شدن قذافی و فروپاشی رژیم او القاعده و داعش با بهره گیری از خلاء امنیتی و اطلاعاتی در این سرزمین فعال شده اند و سال گذشته حملاتی علیه بورکینا فاسو و مالی انجام دادند.

سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا تاکید می کند که واگذاری این منطقه به حال خود موجب می شود شبکه های تروریستی بر دامنه فعالیتهای خود بیفزایند و علیه شهروندان آمریکا و متحدان دست به توطئه های خطرناک بزنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG