لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

 دست‌کم ۳۰ نفر در توفان زمستانی آمریکا جان باختند


برف و توفان شدید همزمان با کریسمس در سرتاسر ایالات متحده بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر گذاشت؛ هزاران نفر در داخل خانه‌ها با بارش انبوه برف گرفتار شدند و برق چند صد هزار خانه و کسب‌وکار قطع شد. گزارش‌ها تا روز دوشنبه حاکی از درگذشت دست‌کم ۳۰ تن است.

دامنه این توفان تقریبا بی سابقه بوده است و از دریاچه های بزرگ در مرز با کانادا تا ریو گرانده در نزدیکی مرز با مکزیک امتداد داشته است.

به گفته سرویس ملی هواشناسی آمریکا، حدود ۶۰ درصد از جمعیت ایالات متحده با نوعی هشدار یا هشدار آب و هوای زمستانی مواجه شدند و دمای هوا از کوه‌های راکی‌ تا کوه‌های آپالاش در شرق به شدت پایین‌تر از حد معمول بود.

نزدیک به ۱۴۰۰ پرواز داخلی و خارجی تا اوایل یکشنبه لغو شد.

کارشناسان می‌گویند زمانی که فشار اتمسفر به سرعت در یک توفان شدید کاهش می‌یابد کولاک، از جمله بادهای شدید و برف، به همراه خواهد داشت.

شهر بوفالو، دومین شهر بزرگ ایالت نیویورک، بیش از همه گرفتار شد. بادهای توفانی و برف تلاش‌های امدادگران را فلج کرد.

فرماندار نیویورک گفت تقریبا تمام ماشین‌های آتش نشانی در شهر سرگردان شدند. او فرودگاه این شهر را تا روز دوشنبه تعطیل کرد.

به گفته مسئولان سازمان ملی هواشناسی مجموع برف در فرودگاه بین المللی بوفالو/نیاگارا در ساعت ۷ صبح یکشنبه به ۱۰۹ سانتی متر رسید.

توفان برق را از ایالت مین در شمال شرقی تا شهر سیاتل در غرب قطع کرد. به ۶۵ میلیون نفر در سراسر شرق کشور در مورد خاموشی های احتمالی هشدار داده شد اما گرمایش و برق به تدریج در سرتاسر ایالات متحده در حال وصل مجدد است.

XS
SM
MD
LG