لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

بالارفتن شاخص‌های سهام در «وال استریت» در پی بازگشایی اقتصاد کشورها


وال استریت فراز و فرود زیادی را در هفته‌های گذشته شاهد بود.
وال استریت فراز و فرود زیادی را در هفته‌های گذشته شاهد بود.

بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در چند ایالت آمریکا و همچنین در برخی از کشورهای جهان، سهامداران را روز دوشنبه نسبت به آینده خوشبین ساخت و شاخص‌های اصلی در بازار‌های بورس سهام آمریکا، بالا رفتند.

شاخص «داو جونز»‌ به فاصله کوتاهی بعد از آغاز فعالیت بازار بورس، حدود نیم درصد بالا رفت. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» ۸ دهم درصد (۰.۸ درصد) و شاخص شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته نزدک ۹ دهم درصد (۰.۹ درصد)، افزایش یافت و سیر صعودی شاخص‌ها ساعت‌ها بعد از آغاز دادوستد در بورس نیویورک، همچنان به سیر صعودی خود ادامه دادند.

در روزهای آخر هفته، مقامات برخی از ایالت‌ها به برخی از فروشگاه‌ها، سالن‌های آرایش و دیگر کسب‌وکارها، اجازه دادند فعالیت‌ خود را با رعایت مقررات فاصله اجتماعی و محدودیت‌های ایمنی دیگر، از سر بگیرند.

ادوارد پارک از شرکت سرمایه‌گذاری «بروکز مکدانالد» گفت هر چند هنوز معلوم نیست چه وقت بازگشائی در مقیاس بزرگ آغاز خواهد شد، اما همین اشاره که کارخانه‌ها به زودی به راه خواهند افتاد، از فشار بر بازده اقتصادی در داده‌ها، تا حدودی کاسته است.

با این حال، روز دوشنبه، ارزش سهام بعضی از شرکت‌ها به سبب تاثیر مالی همه‌گیری ویروس کرونا، همچنان سیر نزولی داشت. به طور مثال، ارزش سهام شرکت معظم «جنرال موتورز» بعد از اعلام توقف پرداخت سود سهام و لغو برنامه خرید سهام از بازار، ۳.۲ درصد تنزل پیدا کرد. ارزش سهام شرکت «اپل» هم با اعلام به تعویق افتادن یک ماهه برنامه‌ از سرگیری تولید آیفون‌های جدید، ۸ دهم درصد پائین رفت.

سهامداران حالا به نتیجه دیدارهای بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا که چند روز دیگر قرار است برگزار شود، چشم دوخته‌اند. این بانک‌ها مبالغ هنگفتی برای کمک به شرکت‌ها و اشخاصی که از شیوع ویروس کرونا آسیب مالی دیده‌اند، اختصاص داده‌اند.

همچنین، در روزهای آینده، چندین شرکت عمده، از جمله اپل و فیسبوک، بیلان سه ماهه اول سال جاری خود را منتشر خواهند کرد، که طرز تلقی مدیران شرکت‌های عمده نسبت به آینده کسب و کار را نشان خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG