لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

دیدگاه| چگونه مایک پمپئو جایی که رکس تیلرسون ناکام ماند، موفق عمل می کند


یادداشتی از دیوید ایگنیشس در واشنگتن پست

مقام های وزارت خارجه آمریکا می گویند روحیه پرسنل نسبت به دوره وزارت رکس تیلرسون بهتر شده است.

مایک پمپئو که در کنگره قانونگذاری پر هیاهو بود به نظر می رسد کمتر حرف می زند و بی سر و صدا عمل می کند.

پمپئو مانند دوره مدیریت اش بر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی آی ای، رفتار می کند. او اغلب نقش فرستاده سری رئیس جمهور را دارد و حساس ترین پرونده دولت در مذاکرات خلع سلاح کره شمالی را به پیش می برد. پمپئو بر خلاف تیلرسون قادر است با قدرت از موضع رئیس جمهور در گفتگوهای خصوصی اعمال نظر کند.

او همچنان ویژگی های ایدئولوژیک خود را که باعث راه یافتن اش به مجلس نمایندگان به عنوان یک جمهوریخواه عضو «تی پارتی» در سال ۲۰۱۰ شد، حفظ کرده است. این امر در پاسخ های او به پرسش های سناتورها در جلسه اخیر کمیته روابط خارجی سنا آشکار بود.

فهم استراتژی پمپئو به خاطر کم گویی اش دشوار است، اما اصول رویکرد او را در اظهارات علنی اش می توان دید.

او در وزارت خارجه از شنیدن نظر طیف وسیعی از دیپلمات ها شامل منتقدین پرزیدنت ترامپ استقبال می کند. پمپئو بر خلاف تیلرسون پست های خالی وزارت خارجه را با نفوذش در کاخ سفید و کنگره پر کرده است. چندین پست عمده وزارت خارجه شامل چهار سفیر عالی رتبه هفته دیگر از سوی سنا تایید می شود.

انتخاب دیوید هیل برای معاونت امور سیاسی وزارت خارجه بسیار گویا است. او یک دیپلمات کار کشته است که پیشتر سفیر آمریکا در لبنان و پاکستان بوده است.

کره شمالی دشوارترین آزمون پمپئو است. وظیفه او تبدیل اجلاس سنگاپور به یک طرح قابل تائید خلع سلاح قدم به قدم کره شمالی است.

ایران دیگر دردسر بزرگ پمپئو است. با وجود اعلام آمادگی پرزیدنت ترامپ برای گفتگو با رهبران ایران، پمپئو به بیان خط تردید آمیز خود ادامه می دهد. وزیر خارجه آمریکا روز پنجم اوت به خبرنگاران گفت هر گونه پیشرفت در روابط «مستلزم تغییرات بسیار از سوی رژیم ایران است»، اما «تا امروز شواهدی از تمایل آن ها به تغییر دیده نمی شود». از این رو باید برای فشاری طولانی و آهسته آماده بود.

عهده دار بودن دستگاه دیپلماسی غیر دیپلماتیک ترین رئیس جمهوری آمریکا در تاریخ مدرن کار ساده ای نیست. این روند تیلرسون را ناکام گذاشت. اما تا کنون پمپئو موفق شده بدون خشمگین کردن کاخ سفید به وزارت خارجه اطمینان خاطر دوباره ببخشد. شاید به این خاطر که او وجوه مشترک شخصیتی با ترامپ دارد. پمپئو از جمله افراد زیردست نزدیک به رئیس جمهور است، اما نه چنان نزدیک که بسوزد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG