لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۲۸

وزارت امور خارجه آمريکا نسبت به اقدامات مقامات امنیتی ايران ابراز نگرانی کرد


مقامات در واشنگتن می گویند حضور انبوه نیروهای امنیتی برای مقابله با معترضین با تصمیم مقامات به وضع خاموشی تقریبا کامل اطلاعاتی و خبری همراه شده است، ظاهرا هدف این بوده است که از برقراری ارتباط در میان تظاهر کنندگان احتمالی جلوگیری شود.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت در نبود حضور دیپماتیک امریکا در ایران، مقامات امریکایی گزارش های رسانه ها را در باره رویدادهای تهران بمناسبت سالگرد تاسیس جمهوری اسلامی دنبال می کنند.

او به گزارش هایی که در مورد بسته شدن تلویزیون ماهواره ای محلی، تلفن، پیامک ها و سرویس های اینرتنتی می رسد اشاره کرد و آنرا عمل بیسابقه ای که روشن می سازد دولت ایران از مردم خود می ترسد، توصیف کرد.

کروالی گفت چنین اقداماتی می تواند حتی سرسخت ترین طرفداران دولت را با آن بیگانه سازد:

«این گونه اعمال نه فقط مناسبات دولت را با کسانی که خواهان نوعی متفاوت رابطه با آن هستند بخطر می اندازد، بلکه حامیانش را نیز بیگانه می کند. این حرکتی ناهنجار و بی رحمانه است، و همانگونه که پیشتر گفتم، بیانیه مهمی است که نشان می دهد دولت ایران تا چه اندازه از مردم خود می ترسد».

سخنگو بار دیگر اتهامات مقامات ایران را در مورد مداخله خارجی در ناآرامی های داخلی رد کرد و گفت :مساله این نیست که خارجی ها چه می کنند یا به آن متهم هستند، بلکه تصمیم مردم ایران را به حفاظت از حقوق شناخته شده جهانی خود نشان می دهد:

«آزادی تشکیل اجتماع، آزادی ابراز نظر، آزادی برقراری تماس؛ و داشتن اطلاعاتی که به مردم اجازه می دهد عمل کنند و دولت خود را مسئول بدانند. ادامه ارعاب ار سوی دولت ایران نگرانی بزرگی برای ما است، و ما فکر می کنیم ورشکستگی فراینده رژیم را نشان می دهد».

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید نیز نظر مشابهی ابراز داشت و گفت بنظر می رسد عملیات شرکت کوگل در ایران و دیگر سرویس های اینتنرتی اساسا قطع شده است.

XS
SM
MD
LG