لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

آمریکا همزمان با آغاز روند خروج نیروهایش از افغانستان، به دنبال پایان دادن به خصومت میان رهبران آن کشور است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ارتش ایالات متحده می گوید آمریکا خروج نیروها از افغانستان را آغاز کرده و گام نخست در پیشبرد توافق صلح با طالبان را برداشته است و همزمان از وعده اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به آغاز آزادی زندانیان طالبان پس از یک هفته تاخیر تمجید می کند.

گام خطیر بعدی در اجرای توافق صلح با طالبان مذاکرات بین افغان ها است که طی آن تمام جناح ها شامل طالبان بر سر نقشه راه برای آینده کشورشان گفتگو می کنند.

اما اشرف غنی و رقیب اصلی سیاسی‌اش عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، روز دوشنبه، جداگانه دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند. عبدالله و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی مدعی اند در رای گیری سال گذشته تقلب انجام گرفته است. مراسم سوگند دوگانه غنی و عبدالله طرح مذاکره با طالبان را در ابهام فرو برده است، هر چند غنی سه شنبه گفت که در صدد تشکیل یک گروه مذاکره است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به صلح افغانستان، در ماموریتی دشوار می کوشد به مجادلات رهبران افغانستان پایان دهد.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان روز سه شنبه در بیانیه ای گفت ارتش ایالات متحده کاهش نیروهایش به ۸۶۰۰ نفر طی ۱۳۵ روز را با در نظر گرفتن شرایط موجود آغاز کرده است.

در حال حاضر ۱۳ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقرند که ۸ هزار نفر از آنها در آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای امنیت ملی افغانستان و حدود ۵ هزار نفر در عملیات ضد تروریسم و حمایت از نیروی زمینی افغانستان شرکت دارند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه در بیانیه ای گفت: «ما هم از تصمیم رئیس‌جمهوری غنی مبنی بر اعلام این که او ۱۰ مارس فرمانی برای آزادی زندانیان طالبان صادر خواهد کرد، استقبال می‌کنیم.»

پمپئو همچنین گفت با ایجاد یک دولت موازی در کابل قویا مخالف است و نسبت به هر گونه استفاده از نیروی قهریه برای حل اختلافات سیاسی هشدار می دهد

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG