لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

بانک استاندارد چارترد با آمریکا بر سر جریمه ۹۰۰ میلیون دلاری نقض تحریم‌های ایران توافق می‌کند


دفتر مرکزی استاندارد چارترد در لندن است اما فعالیت های آن در آسیا متمرکز است.
دفتر مرکزی استاندارد چارترد در لندن است اما فعالیت های آن در آسیا متمرکز است.

روزنامه گاردین گزارش داد که بانک استاندارد چارترد قصد دارد با دولت آمریکا برای قبول جریمه ای ۹۰۰ میلیون دلاری به دلیل نقض تحریم های ایران، توافق کند.

بر اساس گزارش روز یکشنبه ۱۸ فروردین این روزنامه، بانک استاندارد چارترد که دفتر آن در لندن است و فعالیت‌های آن در آسیا متمرکز است، در فاصله سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده است.

این بانک متهم است که قوانین داخلی آن اجازه می داد تا مشتریانی که منافع ایرانیان را تامین می کردند برای انجام کسب و کار از طریق این بانک اقدام کنند.

حال مدیران این بانک تصمیم گرفته اند تا به جای اینکه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند با آمریکا و بریتانیا بر سر یک جریمه ۹۰۰ میلیون دلاری به توافق برسند.

دولت آمریکا تا سال ۲۰۱۴ و پیش از دستیابی به توافق اتمی تحریم‌های سنگینی علیه مبادلات مالی با ایران وضع کرده بود. بهار سال ۲۰۱۸ نیز پرزیدنت ترامپ با اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی به مرور تحریم ها علیه ایران را بازگرداند و تحریم های جدیدی نیز علیه چندین فرد و نهاد حقوقی ایرانی و مرتبط با ایران وضع کرد.

دولت پرزیدنت نسبت به هرگونه معامله با ایران و نقض تحریم های وضع شده هشدار داده است و می‌گوید که فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی تا تغییر رفتار این حکومت ادامه خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG