لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۱

اعترافات یک جاسوس یا شیوه ای «نخ نما»


اعترافات یک جاسوس یا شیوه ای «نخ نما»

یکشنبه شب تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران اعتراف های مردی را پخش کرد که می گوید جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) است. رویه ای که اینبار با انتقاد یکی از نزدیکان دولت محمود احمدی نژاد مواجه شده و پخش اعترافات از تلویزیون را شیوه ای «نخ نما شده» نامیده است.

یکشنبه شب، بخش خبری «۲۰:۳۰» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اعترافات فردی بنام «امیر میرزای حکمتی» را پخش کرد که وی به جاسوسی برای جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی.آی.اِی، اعتراف کرد. براساس این گزارش، آقای حکمتی، متولد آریزونای آمریکا که از سال ۲۰۰۱ با ارتش آمریکا همکاری داشت و به دلیل آشنایی بازبان های عربی و فارسی، به استخدام سازمان های اطلاعاتی در آمد.

پخش اعترافات این متهم ، یک هفته بعد از خبری صورت گرفت که براساس آن، مقام های امنیتی ایران اعلام کرده بودند که «یک تحلیگر اطلاعاتی ایرانی تبار» را دستگیر کرده اند.

گزارشگر تلویزیون دولتی ایران می گوید آقای حکمتی، قرار بود به عنوان دلال اطلاعات، با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی وارد مذاکره شود و نظرآنها را جلب کند.

در گزارش اعترافات این فرد متهم به جاسوسی، ادعا شده که او از زمانی که در پایگاه بگرام در افغانستان بود، تحت نظر ایران قرار داشت و پس از اینکه از طریق دبی به تهران سفر کرد، بازداشت شد.

۱۵ + ۱

پیش از پخش فیلم اعترافات این فرد، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای ۱۵ نفر به اتهام جاسوسی علیه جمهوری اسلامی خبر داده بود.

علی اشتری سه سال پیش به اتهاماتی مشابه، اعدام شد
علی اشتری سه سال پیش به اتهاماتی مشابه، اعدام شد

گزارش اخیر تلویزیون دولتی ایران مشخص نکرده که امیر حکمتی جزو آن پانزده نفر است یا خیر.

در ماه های اخیر این دومین بار است که مقام های قضایی و امنیتی ایران از دستگیری جاسوس های کشورهای دیگر در ایران گفته اند. قبل از این هم وزیر اطلاعات در اواخر سال گذشته، از دستگیری ۳۰ جاسوس خبر داده بود اما هرگز درباره محاکمه و سرانجام آنها گزارشی منتشر نشد.

مانند سایر اعترافات متهمان بازداشت شده در دستگاه های امنیتی، هنوز مشخص نیست آقای حکمتی در چه شرایطی اعتراف کرد و یا بنوشته روزنامه وطن امروز ، «به حرف آمد».

شیوه «نخ نما»

با اینکه رسانه های دولتی در ایران اعترافات امیر حکمتی را موفقیتی دیگر برای جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی، بعد از سرنگونی هواپیمای تجسسی بدون سرنشین آمریکا، عنوان کرده اند اما به نظر می رسد بازداشت حکمتی پیش از ماجرای سرنگونی این هواپیما باشد.

از سوی دیگر سایت دگربان، نوشته است که یک فعال سیاسی نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد از پخش این اعترافات انتقاد کرده است. علی پور طباطبایی که سردبیر سایت آینده روشن و منعکس کننده خبرهای مربوط به «مهدویت و معنویت» است گفته شیوه های وزارت اطلاعات ، نخ نما و مایه تمسخر شده است.

پورطباطبایی که پیش از این ، محمود احمدی نژاد از او در همایش دکترین مهدویت قدردانی کرده ، در بخش دیگری از یادداشت خود نوشته است: «در این اعترافات تقریبا چیز خاصی گفته نمی شود و یک مجری نریشنی را اغلب با چند اشتباه می خواند.»

فیلم اعترافات حکمتی در حالی پخش شده که در موارد مشابه، متهمان به جاسوسی در جمهوری اسلامی اعدام شده اند. آذر سه سال پیش، علی اشتری از جمله کسانی بود که به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعات اسراییل(موساد) اعدام شد.

XS
SM
MD
LG