لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

مأموریت محرمانه نیروی فضایی ارتش آمریکا با همکاری بوئینگ؛ فضاپیمای بی‌سرنشین به مدار زمین رفت


نیروی فضایی ارتش آمریکا روز یکشنبه ۱۷ مه در جریان مأموریتی آزمایشی، یک فضاپیمای بدون سرنشین را، که توسط شرکت بوئینگ ساخته شده است، به مدار زمین فرستاد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هر چند مأموریت این هواپیما، که «اکس ۳۷ بی» نام دارد، محرمانه است ولی جیم چیلتون از بخش دفاع، فضا، و امنیت بوئینگ، برخی اطلاعات کلی را در این‌ زمینه با رسانه‌های گروهی به اشتراک گذاشت.

به گفته او این فضاپیمای بدون سرنشین قابل استفاده مجدد است و محصولی با قابلیت کنترل خودکار محسوب می‌شود که می توان به سهولت و با ایجاد تغییراتی در ساختار و بدنه، از آن‌‌ برای مجموعه‌ای از آزمایش‌های متفاوت بهره گرفت.

این مأموریت «آمریکای قدرتمند» (به انگلیسی: America Strong) نام دارد ‌و با هدف آزمایش انتقال انرژی خورشیدی به زمین انجام می‌شود.

این فضاپیما در همین حال، مجموعه‌ای از تأثیرات تابش پرتوهای فضایی بر محصولات کشاورزی را نیز بررسی می‌کند و ماهواره ای را در مدار زمین قرار می دهد.

نیروی فضایی ارتش آمریکا روز جمعه ۱۵ مه در کاخ سفید از پرچم رسمی خود رونمایی کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تسلیحات نظامی جدید ارتش ایالات متحده را مایه مباهات خواند.

وی گفت:‌ «من آن را یک موشک معرکه می‌نامم. من ... شنیده‌ام که سرعت آن ۱۷ بار بیش از [موشک‌هایی] است که اکنون در اختیار دارند.»

پرزیدنت ترامپ نیروی فضایی ارتش آمریکا را در فوریه سال ۲۰۱۹ به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح کشور تأسیس کرد.

پرواز روز یکشنبه بخشی از پروژه های دفاعی و آموزشی این نیرو است و در راستای فرمان‌های رئیس جمهوری ایالات متحده برای یکه‌تازی آمریکا در فضا انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG