لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۵۲

رصد خانه خورشیدی ناسا به فضا پرتاب شد


آرشیو

سازمان ملی هوایی و فضا نوردی آمریکا - ناسا- رصد خانه خورشیدی جدیدی به فضا فرستاده است، در همین حال خدمه کیهان پیمای انده ور و ایستگاه فضایی بین المللی برای راه پیمایی فضایی آماده می شوند.

رصد خانه خورشیدی «دینامیکز» بامداد پنجشنبه با یک راکت بدون سرنشین به فضا پرتاب شد. این اقدام قرار بود روز چهارشنبه صورت گیرد، اما بادهای شدید ناسا را ناچار ساخت آنرا بتاخیر بیاندازد.

ناسا می گوید رصد خانه به مدت پنج سال به مطالعه خورشید خواهد پرداخت و اطلاعاتی را جمع آوری خواهد کرد که دانشمندان را در پیش بینی توفان های خورشیدی یاری خواهد داد.

رصدها همچنین می تواند دانشمندان را از فعالیت های خورشیدی که بر حرکت سفینه ها در مدار، کارهای خدمه در ایستگاه فضایی بین المللی، و سیستم های الکترونیکی در زمین اثر می گذارد آگاه کند.

بعد از ظهر پنجشنبه، نخستین سه راهپیمایی فضایی ماموریت ۱۳ روزه انجام می گیرد. سرنشینان اندور آنرا روز چهارشنبه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل کردند.

ناسا می گوید فضا نوردان با استفاده از سه راه پیمایی فضایی، آخرین بخش عمده ایستگاه فضایی را نصب خواهند کرد.

انده ور روز دوشنبه در مرکز فضایی کندی، در ایالت فلوریدا، پرتاب شد. قرار است تا پایان سال، زمانی که ناوگان شاتل بازنشسته می شود، چهار ماموریت دیگر صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG