لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

جنگ داخلی سودان جنوبی را تهدید می کند


در سودان جنوبی، مناقشه مسلحانه بین دولت و اپوزیسیون علیرغم توافق برای پایان دادن به خصومت ها ادامه دارد. جنگ تاکنون به مرگ هزاران شهروند بی گناه و دربدری بیش از ۲ میلیون نفر منجر شده است.

در حالی که از مصالحه لازم برای رسیدن به صلحی معتبر خبری نیست، آینده جوانترین ملت جهان بشدت در خطر است.

بسیاری از مردم سودان جنوبی از دیرباز خواسته اند عاملان این جنایات مسئول آغاز دور خشونت و انتقامجویی شناخته شوند و می خواهند صلحی بادوام برقرار شود.

در اوائل ماه مه، آمریکا برنامه هایی را برای تامین ۵ میلیون دلار جهت پیشبرد عدالت و پاسخگویی در سودان جنوبی اعلام کرد. این اعتبار که باید به تصویب کنگره برسد، از یک مکانیسم معتبر، بی طرفانه و موثر عدالت برای محاکمه و مجازات عاملان خشونت پشتیبانی خواهد کرد.

افزون بر این، برای تقویت توانایی جامعه مدنی سودان و مستند ساختن موارد نقض حقوق بشر بکار خواهد رفت، چنین کاری جهت فهمیدن حوادثی که رخ می دهد مهم است و می تواند به عنوان نقطه آغازی برای کوشش بمنظور تامین عدالت و آشتی عمل کند.

پنج میلیون دلار علاوه بر حمایت جاری آمریکا از کوشش های آشتی محلی و بیش از یک میلیارد دلاری است که ایالات متحده از آغاز بحران در دسامبر ۲۰۱۳، برای اقدامات رفاهی و بشر دوستانه کمک کرده است.

آمریکا همچنان در کنار مردم سودان جنوبی ایستاده است و مصونیت عاملان نقض حقوق بشر را تحمل نخواهد کرد، اما به کوشش برای پیشبرد صلح ادامه خواهد داد. و دیگران را به برعهده گرفتن تعهدات مالی جهت حمایت از عدالت، آشتی و درمان در سودان جنوبی فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG