لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

آمریکا کمک غذایی اضطراری به سودان جنوبی می‌فرستد


ایالات متحده می‌گوید حدود ۱۸۰ میلیون دلار کمک غذایی اضطراری جهت کمک به پیشگیری از قحطی، برای سودان جنوبی ارسال خواهد کرد.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، این تصمیم را روز سه‌شنبه اعلام کرد و گفت سودان جنوبی با «وخیم‌ترین وضعیت امنیت غذایی در جهان روبرو است.»

خانم رایس در بیانیه‌ای، ناتوانی رهبران آن کشور «در اولوین دادن به منافع مردم، بالاتر از منافع خود» را مسئول ناراحتی‌ها و وضعیت دشوار مردم سودان جنوبی دانست.

جنگ بین طرفداران سلوا کی یر و ریک ماشار معاون پیشین او، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم سودان جنوبی را از نیمه ماه دسامبر گذشته (اواخر آذر ماه سال گذشته) آواره کرده است.

روز سه شنبه، یک هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد در جوبا، پایتخت سودان جنوبی، با رئیس جمهوری آن کشور ملاقات کرد. پس از آن، سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت راه حل نظامی برای سودان جنوبی وجود ندارد.

او همچنین رهبران سودان جنوبی را ترغیب کرد به وعده‌ای که برای تشکیل یک دوات انتقالی داده‌اند عمل کنند.

خانم پاور و رئیس شورای امنیت سازمان ملل گفتند آن شورا آماده است علیه کسانی که تلاش‌های صلح‌جویانه را تضعیف می‌کنند و به نقض حقوق بشر ادامه می‌‌دهند، تحریم‌هایی را وضع کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه از جناح‌های متخاصم سودان جنوبی، پس از آن که نتوانستند ضرب‌الاجل ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) را برای تشکیل دولت انتقالی رعایت کنند، بشدت انتقاد کرد.

آقای کری در بیانیه‌ای گفت نه دولت و نه شورشیان، هیچکدام شرکت در مذاکرات صلح را، که در اتیوپی جریان داشته است، جدی نمی‌گیرند.

در ماه ژوئیه، سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرد که امسال نزدیک یک میلیون کودک زیر پنج سال سودان جنوبی، به دلیل سوء تغذیه به درمان نیاز خواهند داشت.

سازمان ملل متحد همچنین تخمین زد حدود یک سوم جمعیت آن کشور با ناامنی خطرناک غذایی روبرو هستند.

کاخ سفید می‌گوید این کمک جدید، افزون بر ۴۵۶ میلیون دلار کمک بشردوستانه‌ای است که آمریکا از آغاز بحران سودان جنوبی برای آن کشور فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG