لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

چرا شهادت دیپلمات ارشد ایالات متحده در برابر کمیته‌های تحقیق کننده درباره استیضاح مهم است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - گوردون ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، پنج شنبه در برابر گروهی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا که تحقیقات برای استیضاح در مورد روابط پرزیدنت ترامپ با اوکراین را اداره می کنند، حاضر شد.

سه کمیته اطلاعات، امور خارجه، و نظارتی در مجلس نمایندگان ایالات متحده پشت درهای بسته با ساندلند مصاحبه کردند. پیش بینی می‌شود آقای ساندلند بگوید که پرزیدنت ترامپ دیدار با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در کاخ سفید را منوط به انجام تحقیقات توسط اوکراین درباره رقبای سیاسی او کرده بود.

ساندلند، از حامیان مالی کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، یکی از چند دیپلماتی است که پس از مکالمه تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی اش در ماه ژوئیه، به رهبر اوکراین درباره چگونگی عمل به درخواست های پرزیدنت ترامپ توصیه هایی کرده بود. پرزیدنت ترامپ در تماس تلفنی از ولودمیر زلنسکی خواسته بود درباره جو بایدن، یکی از رقبای اصلی انتخاباتی اش، و روابط تجاری پسر او، هانتر بایدن، تحقیقاتی انجام دهد.

یک افشاگر ناشناس عضو جامعه اطلاعاتی ایالات متحده گفته است که طی یک رشته پیامک که میان ساندلند و دیگر دیپلمات‌ها رد و بدل شده بود، آن دیپلمات‌ها نسبت به توقف کمکِ حدودا ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین ابراز تعجب کرده بودند.

بنا بر گزارش ها، بین این پیامک ها پنج ساعت فاصله بوده که طی آن ساندلند با پرزیدنت ترامپ تلفنی صحبت کرده است.

در پیامک بعدی به یک دیپلمات اطمینان داده شده است که هیچ‌گونه گروکشی در کار نبوده است. پس از آن ساندلند می نویسد: «پیشنهاد می کنم تبادل پیامک را متوقف کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG