لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

نجات دو نفر در سومالی طی عمليات نيروهای ويژه آمريکا


نجات دو نفر در سومالی طی عمليات نيروهای ويژه آمريکا
نجات دو نفر در سومالی طی عمليات نيروهای ويژه آمريکا

مقامات نظامی ایالات متحده می گویند یک آمریکایی و يک دانمارکی پس از عمليات نيروهای ويژه آمريکا از اسارت مردان مسلح در سومالی نجات يافته اند.

پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که شهروند آمریکايی، جسیکا بوچانان، در یک بیمارستان نظامی در شهر جیبوتی برای معالجه بستری شده است. او از يک بیماری نامعلومی رنج می برد.

خانم بوچانان و يکی از همکاران او، پال تيستد، يک مرد دانمارکی، به مدت سه ماه توسط مردان مسلح در سومالی در اسارت بسر می بردند. نيروهای ويژه آمريکا، شامگاه چهارشنبه با چند فروند هليکوپتر در اردوگاه آدم ربايان در شمال غربی موگاديشو فرود آمدند و با آدم ربايان درگير شدند. در اين درگيری حداقل ۹ آدم ربا کشته شدند.

یک سخنگوی پنتاگون گفت که سربازان قصد بازداشت آدم ربایان را داشتند ولی موفق به اين عمل نشدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی سخنانی پيرامون اين عمليات گفت که ایالات متحده «از هیچ تلاشی برای تضمين امنيت شهروندان خود دریغ نمیکند» و کسانی را که به دنبال آسيب رساندن به شهروندان آمريکايی هستند به دست عدالت می سپارد.

بوچانان و تيستد برای يک گروه پاکسازی مین، واحدی از سازمان پناهندگی دانمارک که به مين زدايی در مناطقی در آفریقا و خاورمیانه می پردازد، مشغول بکار بودند. آنها در ماه اکتبر گذشته در شهر مرکزی گالکايو در سومالی ربوده شده بودند.

این عمليات نجات تنها چند ساعت قبل از سخنرانی سالانه باراک اوباما در واشنگتن صورت گرفت. رئیس جمهوری آمريکا قبل از ايراد سخنان سالانه خود، توسط میکروفن تلویزیون شنيده شد که به وزير دفاع، لئون پانتا، ظاهرا به خاطر موفقیت عملیات امداد و نجات، تبريک گفت.

XS
SM
MD
LG