لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

فدراسیون فوتبال آمریکا به زنان و مردان ملی‌پوش دستمزد برابر پیشنهاد کرد


عکس از آرشیو

فدراسیون فوتبال ایالات متحده از ارائه پیشنهاد دستمزد برابر به زنان و مردان ملی‌پوش آمریکا خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فدراسیون فوتبال آمریکا ضمن اعلام‌ این خبر گفت که هرگونه توافقی با فیفا درباره سهم کشورها از درآمدهای جام جهانی فوتبال را، که شامل پاداش یکسان برای تیم‌های ملی زنان و مردان نباشد، نمی‌پذیرد.

فدراسیون فوتبال ایالات متحده پیشنهاد خود را به اتحادیه‌های زنان و مردان ملی‌پوش آمریکا که سازمان‌های جداگانه‌ای هستند، ارائه کرده است. این در حالی است که این اتحادیه‌ها، طبق قانون فدرال، هیچ تعهدی برای چانه‌زنی مشترک یا موافقت با شرایط مشابه ندارند.

قرارداد اتحادیه بازیکنان مرد با فدراسیون فوتبال آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۸ به پایان رسید، ولی قرارداد بازیکنان زن تا دسامبر سال جاری ادامه دارد.

این اتحادیه‌ها هنوز درباره پیشنهاد فدراسیون فوتبال آمریکا اظهار نظری نکرده‌اند.

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» در جام جهانی فوتبال مردان ۲۰۱۸، چهارصد میلیون دلار میان ۳۲ تیم حاضر تقسیم کرد و به فرانسه، قهرمان مسابقات، ۳۸ میلیون دلار داد.

این در حالی است که در جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹، ۳۰ میلیون دلار میان ۲۴ تیم تقسیم شد، و آمریکا قهرمان مسابقات فقط چهار میلیون دلار دریافت کرد.

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا
تیم ملی فوتبال زنان آمریکا

فیفا برای دوره‌های بعدی جام جهانی این مبلغ را بیشتر کرده است. این نهاد ورزشی در جام جهانی ۲۰۲۲ مردان ۴۴۰ میلیون دلار، و در جام‌ جهانی ۲۰۲۳ زنان شصت میلیون دلار میان کشورها تقسیم می‌کند، ولی تعداد تیم‌های زنان به ۳۲ افزایش یافته است.

فدراسیون فوتبال کشورهای مختلف بخشی از پاداش حضور در جام جهانی فوتبال را بر اساس توافقی که‌ با بازیکنان دارند، میان آنها تقسیم می‌کنند.

اعضای تیم‌ فوتبال زنان آمریکا در سال ۲۰۱۹، از فدراسیون فوتبال کشورشان به دلیل تبعیض‌های جنسیتی در پرداخت دستمزدها شکایت کردند و خواستار پرداخت غرامت شدند.

چندی پیش یک قاضی منطقه‌ای در لس آنجلس، بخشی از شکایت این زنان درباره دریافت دستمزدهای یکسان در گذشته را نپذیرفت، ولی با اعتراض آنها به شرایط و امکانات تبعیض‌آمیز کاری موافقت کرد، و این پرونده دنبال خواهد شد.

شکایت به تبعیض‌های جنسیتی در پرداخت دستمزدها
شکایت به تبعیض‌های جنسیتی در پرداخت دستمزدها

این در حالی است که این زنان‌ تقاضای تجدید نظر کرده‌اند و امیدوارند اعتراض آنها به تبعیض‌های جنسیتی در پرداخت حقوق و مزایای گذشته نیز بخشی از شکایت باشد.

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا یکی از پرافتخارترین کشورهای جهان در این رشته ورزشی محسوب می شود و تاکنون چهار بار قهرمانی جام جهانی فوتبال شده است.

XS
SM
MD
LG