لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

رانی اسپکتور، ستاره موسیقی پاپ دهه شصت میلادی، درگذشت


رانی اسپکتور، خواننده آمریکایی و از نمادهای موسیقی پاپ دهه شصت میلادی درگذشت. او هنگام مرگ ۷۹ سال داشت.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، خانواده این هنرمند اعلام کردند او پس از مبارزه‌ای کوتاه با بیماری سرطان، سرانجام در کنار خانواده و در آغوش همسرش جاناتان، با آرامش دیده از جهان فروبست.

درگذشت رانی اسپکتور بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت و بسیاری از هنرمندان بزرگ موسیقی جهان از درگذشت او ابراز تأسف کردند.

رانی اسپکتور با نام اصلی ورونیکا بنت، در نیویورک متولد شد. او در سال ۱۹۶۱ با خواهر بزرگتر و دخترعموی ‌خود، گروه موسیقی دخترانه «رانتس» را در نوجوانی تشکیل دادند.

اعضای گروه پس از دو سال فعالیت نه چندان پربار، با فیل اسپکتور تهیه‌کننده مشهور موسیقی آشنا شدند و با شرکت صفحه‌پرکنی او قرارداد امضا کردند.

انتشار نخستین تک آهنگ آنها با عنوان «Be My Baby» بسیار موفق بود و باعث شد همراه با ستاره‌های گروه هنری دیک کلارک در شهرهای مختلف آمریکا به هنرنمایی بپردازند.

رانتس، در دهه شصت میلادی با انتشار چند آهنگ‌ پاپ مانند «Baby I Love You» و «walking in the Rain» به شهرت رسید و حتی طرفداران زیادی در بریتانیا پیدا کرد.

این گروه در دورانی که صنعت موسیقی تقریبا در کنترل بندهای پسرانه بود، به نمادی از حضور موفق گروه‌های دخترانه در این عرصه تبدیل شد.

آنها در سال ۱۹۶۶ در آخرین تور گروه «بیتل‌ها» در آمریکا نیز شرکت داشتند و صحنه را برای این هنرمندان بریتانیایی افتتاح کردند. رانتس در سال ۱۹۷۴ به صورت غیرمنتظره‌ به فعالیت‌های خود خاتمه داد.

رانی، پس از مدت کوتاهی با فیل اسپکتور ازدواج کرد، ولی این رابطه دوام زیادی نداشت و آنها در سال ۱۹۷۴ از یکدیگر جدا شدند. این خواننده فقید بعدها، همسر پیشین خود را تهیه‌کننده نابغه‌ای توصیف کرد که شوهری بداخلاق و عصبی بود.

در اواسط دهه هفتاد میلادی، رانی اسپکتور فعالیت‌های هنری خود را به صورت انفرادی آغاز کرد و چند تک آهنگ نسبتا موفق به بازار داد.

اگر چه او نتوانست خاطرات دوران طلایی گذشته را زنده کند، ولی آثارش به فهرست آهنگ‌های پرشنونده ایستگاه‌های رادیویی آمریکا بازگشت.

رانی اسپکتور
رانی اسپکتور

رانی اسپکتور تا پیش از ابتلا به سرطان همچنان فعال بود و به خوانندگی و اجرای برنامه‌های خود ادامه داد.

خانواده او اعلام کردند که به زودی مراسم بزرگداشتی ترتیب خواهند داد تا زندگی و دستاوردهای هنری رانی اسپکتور را جشن بگیرند.

این هنرمند فقید از طرفدارانش خواسته بود تا به جای ارسال گل، به پناهگاه‌های محلی زنان منطقه خود و یا صندوق کالج بومیان آمریکایی کمک کنند.

XS
SM
MD
LG