لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

تیراندازی مرگبار در معبد سیک ها در ویسکانسین


تیراندازی به معبد سیکها در میلواکی در ایالت ویسکانسین، یازماندگان و جامعه سیک های مقیم آمریکا را در وحشت و اندوه فروبرد
تیراندازی به معبد سیکها در میلواکی در ایالت ویسکانسین، یازماندگان و جامعه سیک های مقیم آمریکا را در وحشت و اندوه فروبرد

از بعد از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ این چندمین باری است که سیک های ساکن آمریکا با مسلمانان افراطی اشتباه گرفته می شوند


عامل قتل دستکم شش پیرو آیین سیک در معبد اوک کریک میلواکی ایالت ویسکانسین، به ضرب گلوله پلیس از پای درآمد.

سه مضروب تیراندازی در بیمارستان به سر می برند. پلیس یک سلاح نیمه خودکار ۹ میلیمتری را در نزدیکی محل حادثه پیدا کرد که گمان می رود متعلق به قاتل باشد. گفته می شود فرد مهاجم وید مایکل پیج ،پیشتر سرباز ارتش بوده است.

نجات یافتگان از جنایت تکان دهنده روز یکشنبه عامل تیراندازی را مرد سفید پوست طاس چهل ساله ای توصیف کرده اند که بر بازویش خالکوبی ۱۱ سپتامبر دیده می شد. روزنامه ایندین اکسپرس چاپ دهلی نو با اشاره به نقشِ خالکوبی روی بازوی مهاجم، این واقعه را «جنایت از روی نفرت» توصیف کرده و می نویسد سیک های ساکن آمریکا هنوز از بهت و وحشت بیرون نیامده اند.

یکی از بستگان رئیس معبد می گوید مهاجم مسلح ابتدا در محوطه پارکینگ شروع به تیراندازی کرد؛ و دستکم یک نفر را کشت؛ سپس به داخل معبد آمد و به روی حاضران آتش گشود. این شاهد عینی می گوید به نظر می رسد قاتل، رؤسای معبد را نشانه گرفته بود.

رویداد روز یکشنبه، جامعه ۳۰۰ هزار نفری سیک های ساکن آمریکا را به شدت تکان داده است. آنها می گویند از عدم آگاهی آمریکایی ها از هویت مذهبی شان بیم دارند زیرا می تواند منشا حملات مشابه از سوی افراطی ها در آینده باشد.

پیروان آیین سیک، با ریش بلند و عمامه ای که بر سر می گذارند، با مسلمانان افراطی و اعضای گروه طالبان اشتباه گرفته می شوند.

به نوشته روزنامه تلگراف چاپ هند، سیک های هندوستان در یک گردهمائی در دهلی نو این حمله را محکوم کردند. معترضان، دولت آمریکا را مسئول جان شهروندان آمریکایی دانستند؛ و خواستار حفظ امنیت سیکها و حریم معبد ها شدند. یکی از شرکت کنندگان گفت کشوری نظیر امریکا که خود را ابرقدرت جهان می داند باید امنیت جانی شهروندانش را در خاک خودش حفظ کند.

از سوی دیگر، نیویورک تایمز می نویسد جنایت اخیر – که تنها اندکی پس از قتل عام در سالن سینمایی در شهر آرورای ایالت کلرادو رخ داد – بار دیگر توجه عموم را به مسأله کنترل اسلحه در آمریکا جلب کرده است.
XS
SM
MD
LG