لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

بررسی تیراندازی دبیرستان فلوریدا موضوع اصلی در دیدار پرزیدنت ترامپ با فرمانداران


در گرد همائی روز دوشنبه فرمانداران ایالتهای آمریکا در شهر واشنگتن گفتگوها در باره تیراندازی مرگبار دبیرستان فلوریدا در صدر برنامه قرار داشت.

هر ایالت آمریکا قوانین خاص خود را در زمینه کنترل سلاح گرم دارد و به همان اندازه هم در زمینه مقابله با کاربرد این سلاح، کنترل آن و نحوه خرید و فروش آن اختلاف نظر در کار است.

دولت فدرال هم در نظر دارد در این مورد کاری بکند و نمایندگان کنگره پس از تعطیل سه روز آخر هفته به واشنگتن باز گشته اند تا درباره کنترل سلاح و چگونگی جلوگیری از تیراندازی های مرگبار مشابه درآینده به بحث و بررسی بپردازند.

با توجه به اینکه در قانون اساسی آمریکا مالکیت و حمل سلاح گرم مورد تایید قرار گرفته است کنگره تاکنون و با توجه به تیراندازی های مرگبار در گذشته، به تصویب قوانین سختگیرانه در کنترل سلاح چمدان تمایلی نشان نداده است.

آقای ترامپ پیشنهاد کرده است ضمن اتخاذ تدابیر دیگر، به معلمان داوطلب، آموزش به کاربردن سلاح داده شود و آنان را مسلح سازند تا خود به مقابله با تیراندازان احتمالی به مدرسه ها بپردازند.

تا کنون شمار بسیار اندکی از مدرسه ها درآمریکا چنین سیاستی را اعمال کرده اند، اما اکثریت آموزگاران سراسر آمریکا مخالف مسلح شدن کارکنان مدرسه و از جمله آموزگاران هستند.

رئیس جمهوری همچنین پیشنهاد کرده است سن خریداران سلاح از ۱۸ سال به ۲۱ سال افزایش داده شود و فروشندگان سلاح موظف شوند پیشینه خریداران را مورد نظر قرار بدهند.

«اتحادیه سراسری دارندگان سلاح گرم» ( موسوم به NRA ) در آمریکا با هر نوع اصلاح قانون اساسی و یا هر نوع پیشنهاد در این زمینه بشدت مخالفت می کند.

آقای ترامپ می گوید هر ایالت خودش در باره مسلح کردن آموزگاران تصمیم بگیرد.

ریک اسکات فرماندار فلوریدا می گوید با مسلح کردن معلمان مخالف است و می گوید حفاظت از مدرسه ها باید به ماموران پلیس سپرده شود.

ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهوری و مشاور پدر در کاخ سفید، پیشتر به شبکه خبری NBC گفت «شاید مسلح کردن آموزگاران ایده بدی نباشد اما این ایده باید به بحث گذاشته شود.»

دینا لوش سخنگوی «اتحادیه سراسری دارندگان سلاح گرم» به ABC گفته است چنانچه پدر و مادران و آموزگاران خود بخواهند که معلمان مسلح بشوند تصمیم با خود آنها و مسئولان مدرسه هاست.

شبکه خبری سی ان ان می گوید در تازه ترین نظر سنجی از آمریکائیان، ۷۰ در صد موافق اعمال محدودیتها بر مالکیت و حمل سلاح گرم اند در حالی که این رقم درماه اکتبر سال پیش و قبل از تیراندازی دبیرستان فلوریدا و پس از تیراندازی مرگبار لاس وگاس ۵۲ درصد بوده است.

دانش آموزان دبیرستان «مارجری استونمن داگلاس» روز یکشنبه برای نخستین بار پس از حادثه تیراندازی ۱۴ فوریه به مدرسه باز گشتند تا وسایلی را که پس از فرار از تیراندازی جا گذاشته بودند با خود ببرند.

دانش آموزان از روز چهارشنبه قرار است رسما درکلاس درس حاضر شوند.

نوید رفیعی دانش آموز دبیرستان می گوید «این دفعه شما انتظار ندارید که وقتی باز می گردید دوستان را ببینید. وارد مدرسه می شوید و با کسانی رو به رو می شوید که از حادثه تیرانداز ی برای بقیه عمر خود با آسیبهای روانی دست به گریبانند.»

در همین حال اسکات ایزریل فرمانده پلیس کانتی در معرض فشار گسترده ای قرار گرفته است تا با توجه به بی عملی ماموران حوزه ماموریت او درمقابله با تیرانداز دبیرستان از کار کناره گیری کند.

ریچارد کور گوران رئیس مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا از فرماندارایالت خواسته است فرمانده پلیس کانتی را از کار برکنار کند اما اسکات ایزریل می گوید رهبری او در ماجرای تیراندازی بسیار درخشان بوده و قصد کناره گیری ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG