لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۰۴:۲۰

سرخط خبرها

روزنامه مجار از امکان ارسال تجهیزات نظامی سنگین آمریکایی به مجارستان خبر داد

روزنامه طرفدار دولت مجارستان روز چهارشنبه از امکان ارسال تانک های ام-1 و خودروهای جنگی بردلی آمریکا به مجارستان در سال آینده میلادی خبر داد تا در چارچوب پاسخ ناتو به درگیری های روسیه و اوکراین، در مانور نظامی شرکت داده شوند.

وزارت دفاع مجارستان و سفارت آمریکا در بوداپست درباره این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

روزنامه فوق منبع اطلاعاتی خود را فاش نکرده است.

سخنگوی دولت مجارستان گفت بوداپست درخواست رسمی از آمریکا برای ارسال تجهیزات سنگین نظامی فوق به این کشور دریافت نکرده است. او در عین حال گفته است که امکان دارد برخی از تجهیزات در فاصله میان مانورها در مجارستان بماند.

سخنگوی دولت گفت: «با توجه به همکاری آموزش نظامی میان ارتش های آمریکا و مجارستان امکان ماندن موقتی تجهیزات نظامی مورد نیاز و عدم بازگرداندن آن ها به آمریکا وجود دارد.»

روزنامه ناپی گازداساگ گفت گزینه نگاه داشتن تانک های آمریکا در مجارستان – همسایه غربی اوکراین در اروپا- در ماه فوریه و طی دیدار فرمانده ارتش آمریکا در اروپا از مجارستان مطرح شد.

ناتو گفته است در درگیری های اوکراین مداخله نمی کند اما سیستم دفاعی در کشورهای عضو واقع در شرق اروپا را که برای چهار دهه زیر کمونیسم شوروی سپری کردند تامین میکند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

کتابخانه کنگره آمریکا نسخه‌های نفیس خطی فارسی را روی اینترنت قرار داد

نمونه ای از کتاب های خطی در کتابخانه کنگره آمریکا.

کتابخانه کنگره آمریکا حدود ۱۷۰ اثر نفیس از کتاب های فارسی را برای نخستین بار به شکل دیجیتال در اختیار عموم قرار داد.

کتابخانه کنگره یک مرجع بزرگ برای کتاب هایی که در دنیا منتشر می شود، به حساب می آید و این آثار فارسی حدود یکصد سال پیش برای این کتابخانه خریداری شده اند.

کار برای دیجیتال کردن مجموعه نسخ نفیس فارسی از سه سال پیش شروع شد.

برای دسترسی به این مجموعه روی این لینک کلیک کنید

این مجموعه از نسخ نفیس فارسی از ایران، هند و آسیای میانه جمع آوری شده و شامل نسخی از شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی مولوی و خمسه نظامی گنجوی است.

پنج سال پیش بخشی از این آثار در نمایشگاهی در معرض عموم قرار گرفت اما اکنون هرکسی می تواند دیجیتال، به این مجموعه دسترسی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

او می گوید: "اکثر آنها در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ به کتابخانه فروخته شدند. کسی که این کار را انجام داد یک متخصص آثار اسلامی بود به نام کرکور میناسیان که در لندن و پاریس بودند."

تاکید مقامات وزارت بهداشت بر کاهش حوادث چهارشنبه سوری؛ دو نوجوان در زنجان و اندیمشک جان باختند

مقام های وزارت بهداشت در ایران ضمن تاکید بر کاهش تعداد حوادث جشن چهارشنبه سوری، اعلام کردند آخرین سه شنبه سال ۱۳۹۷، تنها یک نفر بر اثر سانحه جان خود را از دست داد.

پیمان صابریان مسئول کمیته چهارشنبه سوری وزارت بهداشت درباره بامداد چهارشنبه ۲۹ اسفند به وقت ایران به رسانه ها گفت در حوادث مرتبط با جشن چهارشنبه سوری تا نیمه شب، ۱۵۰۹ نفر بر اثر حوادث در کل کشور مصدوم شدند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر در بخش عادی و ۴ نفر در بخش ویژه بستری شده و ۱۰۶۷ نفر به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

وی درباره تعداد کشته ها گفت که یک نوجوان ۱۶ ساله در زنجان و یک نوجوان ۱۵ ساله در شهرستان اندیمشک به علت انفجار ماده محترقه جان خود را از دست دادند.

ایرانیان در آخرین سه شنبه سال آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند.

جشن چهارشنبه سوری با مخالفت حکومت در سه دهه اخیر رو برو شده و بعضی از نوجوانان و جوانان از مواد محترقه و نارنجک های دستی در این شب استفاده می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان‌عالی آمریکا در یک پرونده مهاجران غیرقانونی حق به دولت ترامپ داد

ساختمان دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در یک پرونده مربوط به مهاجران غیرقانونی رای به نفع دولت پرزیدنت ترامپ داد.

گروهی از نهادهای مدنی در شکایتی خواستار آن شده بودند که دیوان عالی مانع ادامه بازداشت مهاجران غیرقانونی دارای سابقه کیفری شود.

دیوان عالی آمریکا سه شنبه عصر رای داد که دولت فدرال می تواند مهاجران غیرقانونی که سابقه کیفری دارند و حتی مدتی از زندان شان گذشته را در بازداشت نگه دارد.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن سختگیری های مهاجرتی را افزایش داده است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید مهاجران غیرقانونی بخصوص از مرز جنوب آمریکا موجب افزایش جرم و جنایت هستند و تاکنون در چند دستور و فرمان اجرایی خواستار برخورد با این مهاجران شده است.

دیوان عالی آمریکا نه عضو دارد که دست کم دو عضو جدید آن منصوب پرزیدنت ترامپ هستند. چهار عضو دارای گرایش نزدیک به دموکرات ها با رای روز سه شنبه مخالفت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراضات خیابانی علیه رئیس جمهوری الجزایر ادامه دارد

هزاران نفر از استادان دانشگاه و کارگران بخش بهداشت در الجزایر علیه رئیس جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش رویترز، معترضان در روز سه شنبه ۲۸ اسفند، خواستار کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، از ریاست جمهوری شدند.

در همین حال، یک گروه جدید به رهبری فعالان و چهره های اپوزیسیون، از ارتش الجزایر خواستند که از مداخله در اعتراضات مردمی بپرهیزد. اعتراضات علیه بوتفلیقه چندین هفته است که جریان دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیته المپیک ژاپن بعد از افشای رشوه‌خواری از مقام خود کنار می‌رود

سونکازو تاکدا

«سونکازو تاکدا» رئیس کمیته المپیک ژاپن در پی یک رسوایی رشوه خواری از مقامش استعفا می دهد.

گفته می شود او با پرداخت رشوه، به شهر توکیو کمک کرد حق میزبانی بازی های المپیک در سال ۲۰۲۰ را کسب کند.

سونکازو تاکدا روز سه شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد در ماه ژوئن از سمتش کنار خواهد رفت ولی اتهامات فساد علیه خود را تکذیب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش آمریکا موارد احتمالی کاهش پروژه ها برای تامین بودجه دیوار را فهرست می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت دفاع ایالات متحده فهرستی از پروژه های عمرانی اش را در اختیار کنگره قرار داده است که می تواند با کاهش آن به پرداخت هزینه های ساخت دیوار در مرز مکزیک کمک کند.

پتریک شنهان، کفیل وزیر دفاع آمریکا، پس از یک جلسه رسیدگی پر تنش در کنگره این فهرست را برای قانونگذاران فرستاد. سناتورهای دموکرات خواهان فهرستی از پروژه هایی شده اند که تحت تاثیر ساخت دیوار قرار می گیرند.

این فهرست شامل چند صد پروژه عمرانی در چندین ایالت آمریکا و همچنین پایگاه های آمریکا در سراسر جهان است. وزارت دفاع می گوید همه این پروژه ها با کاهش بودجه روبرو نخواهند شد. مجموع ارزش پروژه ها حدود ۱۲.۹ میلیارد دلار که بسیار بیش از ۳.۶ میلیارد دلاری است که ترامپ سعی کرده از بودجه ارتش بگیرد.

پرزیدنت ترامپ ماه پیش برای تامین امنیت مرز مکزیک وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. کنگره هفته پیش رسما تصمیم ترامپ را رد کرد. رئیس جمهوری آمریکا اولین وتوی خود را با لغو رای کنگره انجام داد.

دموکرات ها امیدوارند با انتشار فهرست پروژه های نظامی، قانونگذاران ایالت های بالقوه آسیب دیده از این کاهش تمایلی بیشتری به لغو وتو ترامپ نشان بدهند.

پنتاگون می گوید هیچ پروژه عمرانی ارتش که تا سپتامبر ۲۰۱۹ بودجه تخصیص یافته دارد، تحت تاثیر این کاهش قرار نمی گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آریانا گرانده برای هوادارانش امکان ثبت نام در انتخابات آمریکا می‌گذارد

«آریانا گرانده» خواننده ۲۵ ساله آمریکایی، با سازمانی به نام «هِد کاونت» همکاری می کند تا طرافدارانش را به شرکت در انتخابات تشویق کند. او در کنسرتهایش طی تور کنسرتی جدید خود به نام «تور جهانی شیرین‌گر»، دکه هایی برای ثبت نام مردم برای شرکت در انتخابات فراهم می‌کند.

در اغلب ایالات های آمریکا شرکت کنندگان در انتخابات باید قبل از آن در مکان های مشخص ثبت نام کنند و بدون ثبت نام امکان رای دادن، ندارند.

سازمان «هد کاونت» که یک شرکت غیر انتفاعی است در توئیتر نوشته است با همکاری هم، برنامه ای فراهم کرده ایم که به دوست‌داران آریانا کمک کنیم صدایشان شنیده شود. این سازمان در گذشته نیز با دیگر موزیسینها از جمله «جی زی»، «دیو متیوز»، و «دیکسی چیکس» همکاری کرده است.

تور کنسرتی آریانا گرانده روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه با اولین کنسرت در نیویورک شروع شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارلوس کی‌روش برای حدود یک میلیون دلار از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد

کارلوس کی‌روش چند سال سرمربی تیم فوتبال ایران بود.

کارلوس کی‌روش سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران به خاطر عدم دریافت حقوق خود از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد.

خبرآنلاین به نقل از منابعی نوشت که فدراسیون فوتبال ایران هنوز به او ۹۰۰ هزار دلار بدهکار است.

گفته شده که فدراسیون ایران از طریق نهادی در دبی قصد پرداخت بدهی خود به کی‌روش را داشت اما موجودی کافی برای پرداخت این بدهی وجود نداشت.

کی‌روش از زمستان ۱۳۸۹ به تیم میلی ایران پیوست و در بیش از ۸۰ بازی با تیم ملی ایران، تنها در هشت بازی شکست خورد. او در این مدت چند میلیارد دلار حقوق از ایران دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با ژائیر بولسونارو دیدار کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند در کاخ سفید با ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل دیدار کرد. این نخستین دیدار رسمی آقای بولسونارو در مقام ریاست جمهوری از آمریکا است.

آقای ترامپ در جریان این دیدار که دقایق اولیه آن از شبکه‌های تلویزیونی به طور مستقیم پخش شد، گفت یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوی میان دو طرف، بحران ونزوئلا خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما در مورد ونزوئلا بحث می‌کنیم. جای شرمساری است که کشوری مانند ونزوئلا با این همه ثروت در این وضعیت فلاکت‌بار باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس: اقدامات سختگیرانه بیشتری از سوی پرزیدنت ترامپ علیه مادورو در راه است

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند در پیامی در توئیتر اعلام کرد اقدامات سختگیرانه بیشتری در مورد ونزوئلا و از سوی رئیس جمهوری آمریکا در راه است.

آقای پنس با انتشار خبر تحریم شرکت دولتی استخراج طلای ونزولا از سوی آمریکا گفت:‌«رئیس جمهوری آمریکا دست به اقدامی قدرتمندانه در مورد ونزوئلا زده و شرکت مینرون را تحریم کرده است.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: «قطع برق، گرسنگی و خشونت در ونزوئلا و مادورو تنها فلاکت برای کشور به همراه داشته است. او باید از قدرت کنار رود. آمریکا همراه و متحد با خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا می‌ماند.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تایوان و آمریکا برخلاف میل چین، مذاکرات تازه ای را برنامه ریزی کردند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - تایوان و ایالات متحده برای مقابله با فشار فزاینده پکن در راستای اتحاد سیاسی با آن جزیره در سال جاری مذاکراتی برگزار خواهند کرد.

ویلیام برنت کریستنسن، سفیر مستقر آمریکا در تایوان، سه شنبه گفت مذاکرات برای ماه سپتامبر در تایپه برنامه ریزی شده است و یک مقام ارشد آمریکا از واشنگتن در آن شرکت خواهد کرد.

آمریکا روابط دیپلماتیک کاملی با چین دارد، اما روابط خود با تایوان را از طریق «انستیتو آمریکا در تایوان» که عملا سفارت آمریکا محسوب می شود، حفظ کرده است.

کریستنسن در یک کنفرانس خبری گفت: «معتقدم این امکان وجود دارد که همزمان روابط خوبی با تایوان و چین داشته باشیم.»

تایوان حدود سی سال است که به طور دموکراتیک اداره شده و بر خلاف حاکمیت خودکامه حزب کمونیست چین آزادی بیان و مذهب را محترم می شمارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بریتانیا لوح دوران سه هزار ساله را به عراق پس می‌دهد

آثار تخریب شده باستانی در عراق به دست داعش - آرشیو

بریتانیا یک لوح سه هزار ساله متعلق به دوران بابلی‌ها را به عراق باز می گرداند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز سه شنبه ۲۸ اسفند، این لوح که روی آن، وعده نفرین بر هر کسی که آن را نابود کند می فرستد، با یک پرواز از بریتانیا به عراق بازگردانده می شود.

این لوح باستانی در جریان جنگ عراق، از این کشور به سرقت رفت و در سال ۲۰۱۲ در فرودگاه هیتروی لندن، توسط مقامات مرزی کشف شد

تمدن بابل حدود دو هزار سال پیش از میلاد مسیح در منطقه بین النهرین یا میان دو رود دجله و فرات شکل گرفت و در نبرد اوپیس حکومت بابل شکست خورد و به یکی از ضمیمه های حکومت کوروش کبیر پادشاه هخامنشی تبدیل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا شرکت دولتی استخراج طلای ونزوئلا را هم تحریم کرد

استخراج طلا در ونزوئلا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند و در بیانیه‌ای اعلام کرد شرکت دولتی استخراج طلای ونزوئلا را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

این شرکت که «مینرون» نامیده می‌شود، به همراه رئیس آن «آدریان آنتونیو پردومو» به دلیل رساندن عملیات نامشروع انتقال طلا به رژیم نیکلاس مادورو تحریم شده‌اند.

استیون منوشن وزیر خزانه‌‌‌داری آمریکا در این بیانیه گفته است: «مینرون و رئیس آن به دلیل انتقال ثروت مردم به حلقه مادورو تحریم شده‌اند. ما تمامی ابزارها را به کار می‌گیریم تا همه کسانی که در انتقال نامشروع معاملات طلا و رساندن پول آن به مادورو و دست داشتن در این بحران انسانی، مالی و زیست محیطی نقش دارند، متوقف کنیم.»‌

طبق این فرمان، تمامی دارایی‌های مینرون و رئیس آن ضبط شده و هرگونه مبادله با آن‌ها ممنوع است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: همچنان همه گزینه‌ها در مورد ونزوئلا روی میز است

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه ۲۸ اسفند در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس بیزنس گفت واشنگتن همچنان همه گزینه های را درباره ونزوئلا بر روی میز دارد.

آقای بولتون گفت آمریکا برای برآورده کردن خواست مردم این کشور که برکناری رژیم چاوز-مادورو است، علاوه بر اعمال تحریم‌های مالی که در حال مسدود کردن منبع درآمد دولت نیکلاس مادورو است، ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که با این رویکرد آمریکا، بیش از ۵۰ کشور آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمت شناخته اند.

جان بولتون اضافه کرد آمریکا در زمینه محقق کردن خواسته مردم ونزوئلا، مصمم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروه «متالیکا» بعد از ۲۰ سال دوباره با یک ارکستر سمفونیک اجرای مشترک خواهد داشت

گروه راک متالیکا و ارکستر سمفونیک سانفرانسیسکو اعلام کردند که به مناسبت کنسرتهای ۲۰ سال پیش در سال ۱۹۹۹ که «اس اند ام» نام داشت، دوباره با هم همکاری خواهند کرد.

تور کنسرتی جدید «اس اند ام ۲» نام‌گذاری شده و از روز ۶ سپتامبر برابر با ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ افتتاح خواهد شد. بلیت ها از همین جمعه دوم فروردین به فروش گذاشته می‌شود.

اعضای متالیکا در صفحه اینستاگرم گروه نوشته اند تور جدید نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود. تور اولیه «اس اند ام» که تبدیل به یک آلبوم موسیقی زنده شد.

گروه متالیکا آخرین آلبوم خود را به نام «متصل… به خودتخریبی» در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای مورد حمایت آمریکا می گویند کنترل اردوگاه داعش در سوریه را در اختیار دارند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک سخنگوی نیروهای مورد حمایت آمریکا در جنگ با داعش در سوریه می گوید جنگجویان آن گروه کنترل یک اردوگاه را در روستای «باغوز» در اختیار گرفته اند که ستیزه جویان داعش ماه ها در آن جا در محاصره بودند.

مصطفی بالی از «نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردها می گوید با این وجود درگیری در دیگر نقاط روستا در شرق سوریه با مقاومت ستیزه جویان داعش ادامه دارد.

بالی روز سه شنبه در توییتر گفت که در اختیار گرفتن کنترل اردوگاه در بغوز «پیشرفتی چشمگیر» در این نبرد محسوب می شود، اما این «یک اعلام پیروزی نیست».

منطقه تحت کنترل داعش در بغوز آخرین سنگرگاه آن ها در سوریه است. داعش زمانی مناطق وسیعی را در سوریه و عراق در دست داشت که خلافت اسلامی نام گذاشته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا نشستی درباره ونزوئلا در ژنو با حضور ۱۰ کشور برگزار کرد

پرچم برافراشته شده برفراز دفتر نمایندگی آمریکا در ژنو

در ژنو و روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ماه، جلسه‌‌ای به میزبانی آمریکا و با حضور ۱۰ کشور در مورد نقض حقوق بشر در ونزوئلا برگزار شد. کشورهایی چون آلبانی، آرژانتین، کلمبیا، جمهوری چک، دانمارک، گرجستان، مجارستان، اسرائیل، رومانی و بریتانیا در این جلسه حضور داشتند.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا، پنلی به ریاست «کری فیلیپه»، دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی در این جلسه برگزار شد و شماری از حقوقدانان و اعضای پارلمان ونزوئلا، در مورد نقض گسترده حقوق بشر از سوی رژیم مادورو صحبت کردند.

خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا از سوی حدود ۶۰ کشور جهان به رسمیت شناخته شده است. نیکلاس مادورو و حلقه نظامیان اطرافش حاضر به انتقال قدرت نشده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا صدای هورت کشیدن چای شما را عصبی می کند؟ شاید مبتلا به «میسوفونیا» هستید

اگر به صداهای روزانه اطرافتان زیادی و در حد خشم و یا ترس و یا حتی گریستن حساس هستید، شاید از اختلال «میسوفونیا» یا صدابیزاری رنج می برید.

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، این حساسیت فرد به فرد فرق می کند؛ برای برخی صدای جویدن است، برای برخی زمزمه کردن، و برای برخی صدای تایپ کردن و یا صدای تیک تیک خودکار فشاری.

«جیلین یافه»، روانشناسی در لس آنجلس که در «میسوفونیا» تخصص دارد، می گوید حساسیت به صدای جویدن یکی از موارد جهانی است.

وی گفت: «حساسیت به جویدن آدامس تقریباً شامل حال خیلی ها در جهان می شود. آنها همینطور به صدای صاف کردن گلو، صرفه، خالی کردن بینی و امثال آن خیلی حساس هستند.»

میسوفونیا، نامش را تنها در چند سال پیش گرفته، ولی رسماً در کتاب راهنمای پزشکی ثبت نشده است.

خیلی از پزشکان حتی ممکن است این اسم را نشنیده باشند و اغلب به این مشکل بی اعتنایی کرده و آن را به اختلال خلقی ربط می دهند.

از آنجایی که صدابیزاری زیاد شناخته شده نیست، اطرافیان کسانی که از این اختلال رنج می برند، نمی توانند مشکل آنها را باور کرده و یا درک کنند.

پژوهشگران امیدوار هستند که با مطالعات بیشتر بتوانند بینش جدیدی نسبت به این اختلال دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات در هلند به دنبال انگیزه عامل ترکیه‌ای تبار تیراندازی روز دوشنبه هستند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقامات در هلند می کوشند انگیزه تیراندازی به یک تراموا در شهر «اوترخت» که سه کشته و پنج مجروح به جای گذاشت را مشخص کنند.

گوکمان تانس، مظنون ۳۷ ساله متولد ترکیه، در پی چند ساعت جستجو در روز دوشنبه دستگیر شد.

مقامات روز سه شنبه گفتند هیچ ارتباط مستقیمی میان مظنون و قربانیان تیراندازی وجود ندارد.

علاوه بر مظنون اصلی، دو نفر دیگر دستگیر شده اند، اما جزئیاتی درباره نقش احتمالی شان در حمله در دست نیست.

مارک روته، نخست وزیر هلند، گفت احتمال یک حمله تروریستی را نمی توان در نظر نگرفت. خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که بستگان تانس در ترکیه گفته اند تیراندازی ممکن است بخشی از یک مشاجره خانوادگی باشد.

دادستان منطقه ای هلند می گوید مظنون سابقه بازداشت در هلند را دارد، اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

اوترخت چهارمین شهر بزرگ هلند است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزیت در بحران و نخست وزیر بریتانیا در پی دور زدن مانع تراشی رئیس پارلمان است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - طرح های ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، برای خروج از اتحادیه اروپا دچار آشفتگی شده است. دولت می تلاش می کند حکم رئیس مجلس عوام بریتانیا را دور بزند. جان برکو می گوید طرحی که دو بار در ۱۵ ژانویه و ۲۲ مارس به رای گذاشته شده و شکست خورده است، پیش از رای گیری سوم باید به شکل اساسی تغییر کند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از دو سال و نیم مذاکره همچنان نامعلوم است. گزینه های پیش رو تعویق بلند مدت، خروج با توافق ترزا می، خروج مشکل آفرین بدون توافق یا حتی برگزاری یک همه پرسی دیگر بر سر عضویت در اتحادیه اروپا است.

ترزا می روز پنج شنبه در اجلاسی در بروکسل خواهان به تعویق افتادن تاریخ مقرر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۲۹ مارس خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چطور نوشیدن چای داغ برای سلامت چشم مفید می‌شود

چای داغ «تازه دم» برای چشم‌هایتان خوب است.

بنا به یک پژوهش جدید که در ژورنال چشم پزشکی بریتانیا منتشر شد، دانشمندان معتقدند که ارتباط نزدیکی بین نوشیدن روزانه چای داغ و پیشگیری از خطر ابتلا به اختلال چشمی «گلوکوم» یا آب‌سیاه وجود دارد.

آب‌سیاه یک اختلال چشمی است که بر روی عصب چشم و بینایی اثر می گذارد و اگر معالجه نشود موجب کوری می شود. آب‌سیاه اغلب در سنین بالا رخ می دهد و موارد آن در زنان بالاتر از مردان است.

البته گذشته از جنسیت، عوامل دیگری نیز می تواند در ابتلا به آب‌سیاه دست داشته باشند. ولی مطالعات جدید پیشنهاد می کند که نوشیدن چای داغ کافئین‌دار می تواند در سلامت چشم و بینایی، و پیشگیری از آب‌سیاه مفید باشد.

در این پژوهش که بین سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ آغاز شد، ۱,۶۷۸ نفر شرکت کردند که ۵ درصد از آنها آب‌سیاه داشتند. وقتی پژوهشگران پرسشنامه آنها را مورد بررسی قرار دادند، متوجه شدند که افرادی که روزی حداقل یک فنجان چای داغ کافئین دار نوشیده بودند، درصد ابتلا به آب‌سیاه در آنها ۷۴ درصد کمتر بود. ولی محققین ارتباطی بین چای بدون کافئین، قهوه، و آیس تی (چای سرد) و پیشگیری از آب‌سیاه پیدا نکردند.

نتایج این آزمایش بر اساس پاسخ شرکت کنندگان بود و هنوز جای مطالعه بیشتری دارد.

در هر صورت، نوشیدن یک فنجان چای داغ با کافئین ضرری ندارد؛ نه تنها به آدم می چسبد بلکه برای هوشیار شدن، پائین آوردن فشار خون و کلسترول می تواند مفید باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش یک اسیدپاشی در شهر خرمدره در استان زنجان

تصویری از سهیلا جورکش، یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

برخی رسانه های ایران از یک اسیدپاشی جدید در ایران گزارش دادند. روز دوشنبه ۲۷ اسفندماه، یک زن ۳۹ساله در شهرستان خرمدره، توسط همسر سابقش مورد اسیدپاشی قرار گرفت و به بیمارستان مطهری زنجان منتقل شد.

در این گزارش آمده است: «فریادهای سوختم سوختم یک زن ۳۹ ساله در خرمدره توجه مردم را جلب کرد. با حضور اورژانس و ماموران پلیس مشخص شد این زن توسط همسرش سابق مورد اسید پاشی قرار گرفته و از ناحیه دست و صورت به شدت زخمی شده است.»

بنا بر این گزارش تا به این لحظه همسر سابق این زن بازداشت نشده و تلاش برای دستگیری او همچنان ادامه دارد.

موارد اسیدپاشی گاهی در ایران گزارش می شود اما مشهور ترین اسیدپاشی سالهای اخیر، شائبه سیاسی داشت و در سال ۹۳ روی داد. اواخر مهر ماه سال ۱۳۹۳، گزارش‌ها حاکی از چهار مورد اسیدپاشی روی صورت چهار زن و دختر در اصفهان بوده است. گزارش‌هایی که بر اساس آنها همه قربانیان پشت فرمان خودرو بوده‌اند و حجاب آنها نیز کامل نبوده است. این اقدامات تنها چند هفته بعد از آن صورت گرفت که امام جمعه وقت اصفهان به بی حجابان هشدار داده بود که با برخورد قهری روبرو خواهد شد.

چهار سال پس از این واقعه در تیر ماه سال جاری حسن عباس علیزاده، وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی از مختومه شدن پرونده خبر داد و گفت موکلانش در این پرونده خواستار دریافت دیه شده بودند که با پیدا نشدن متهم، این دیه از «صندوق دیه بیت المال» پرداخت شد. این اسیدپاشی‌ها و پیدا نشدن عامل آن، موجب تظاهرات و تجمع صدها نفر در اصفهان و تهران شد که در پی آن تعدادی از شرکت کنندگان از جمله مهدیه گلرو و نرگس محمدی، فعالان حقوق بشر، و تعدادی از خبرنگاران و عکاسان حاضر بازداشت شدند.

در پی این حوادث، نماینده آمریکا در سازمان ملل اسیدپاشی به زنان اصفهانی را محکوم کرد و نهادهای بین المللی حقوق بشر نیز خواستار آزادی معترضان بازداشتی، شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا درخواست تاخیر در اجرای بریگزیت را مطرح می کند

«ترزا می» نخست وزیر بریتانیا از اتحادیه اروپا می خواهد که «بریگزیت» را دست کم به مدت سه ماه به تاخیر بیاندازد.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه ۲۸ اسفند، نزدیک به سه سال پس از همه پرسی بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، سرنوشت بریگزیت هنوز مشخص نیست.

رویترز می گوید سرنوشت های مختلفی در انتظار بریگزیت است: از یک تاخیر دراز مدت در اجرای آن گرفته تا حتی برگزاری یک همه پرسی دیگر.

تنها ده روز به تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده و هنوز اختلافات در مورد چگونگی انجام آن در بریتانیا حل و فصل نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظربایف  بعد از سه دهه از ریاست جمهوری قزاقستان کنار کشید: «تصمیم آسانی» نبود

رئیس جمهوری قزاقستان، روز سه شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد که از سمت ریاست جمهوری این کشور استعفا داده است.

«نورسلطان نظربایف» از سه دهه پیش ریاست جمهوری ‌کشور ‌نفت‌خیز قزاقستان را برعهده داشته است.

نظربایف که ۷۸ سال دارد، در نطقی تلویزیونی گفت تصمیم به کناره گیری از قدرت برای او «آسان» نبوده است. او گفت رئیس مجلس اعلای قزاقستان به عنوان رئیس جمهوری موقت، جایگزین وی شد.

نظربایف که رابطه نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارد، گفت که به ریاست شورای امنیت قزاقستان و رهبری حزب «نور اوتان» که پارلمان را در دست دارد، ادامه می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک زن تگزاسی در عرض نه دقیقه شش قلو زائید

تلما چیاکا در تنها ۹ دقیقه صاحب ۶ فرزند شد.

از این سریع تر نمی شود؛ یک زن تگزاسی در عرض تنها نه دقیقه شش بچه زائید، و ممکن است رکورد زده باشد.

هافینگتون پست به نقل از بیمارستان زنان تگزاس نوشت، «تلما چیاکا» روز جمعه بین ساعات ۴:۵۰ و ۴:۵۹ صبح، صاحب چهار پسر و دو دختر شد.

وزن نوزادان هنگام تولد از ۵۰۰ گرم تا ۹۷۰ گرم بود. همه آنها سالم هستند و در بخش مراقبت های ویژه بخش نوزادان در بیمارستان نگهداری می شوند.

بنابه گزارش یاهو نیوز، احتمال به دنیا آوردن ۶ قلو، یک در ۴.۷ میلیارد نفر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوید لینچ کارگردان برجسته آمریکایی کلاس «خلاقیت در فیلمسازی» برگزار می‌کند

دیوید لینچ کارگردان سرشناس آمریکایی می‌گوید شما برای تولید یک فیلم، تنها به ۷۰ ایده احتیاج دارید.

خالق فیلمهای موفقی همچون «از ته دل وحشی»، «داستان استریت» و «مرد فیل‌نما» نظریه های خود را در یک کلاس فیلمسازی که از طریق اینترینت ارائه می‌شود، تدریس خواهد کرد.

این کلاس توسط شرکتی به نام «مستر کلس» برگزار می‌شود که چهره های بزرگ سینما مانند مارتین اسکورسزی و اسپایک لی نیز در گذشته با آن همکاری کرده اند.

آقای لینچ می‌گوید برای تاثیر گذاشتن بر فیلمسازان نوپا این کلاس را تدریس می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر برخی از کارشناسان پرواز: سیستم جدید بوئینگ احتمالا در بروز سوانح هوایی نقش داشته است

خبرگزاری رویترز می گوید به عقیده برخی از کارشناسان پرواز، یک سیستم جدید خودکار که در هواپیماهای بوئینگ مکس، معروف ترین هواپیماهای جدید شرکت بوئینگ نصب شده، در سقوط بوئینگ های مکس ۸ در اتیوپی و اندونزی نقش داشته است.

این سیستم برای جلوگیری از اینکه هواپیما به حالت «واماندگی» یا «اِستال» در آید، به طور خودکار نوک هواپیما را به سمت پایین می کشاند.

طبق گزارش رویترز، برخی از کارشناسان معتقد هستند که خلبانان هر دو پرواز سانحه دیده، قادر نبوده اند که هواپیماهایشان را در حالی که نوک هواپیماها به طور خودکار سمت پایین می رفت، کنترل کنند.

هنوز نتیجه نهایی کارشناسان در مورد سقوط هواپیماهای بوئینگ مکس ۸ اعلام نشده است، اما گفته می شود هر دو سانحه ظاهرا روند مشابهی داشته اند.

روز یک‌شنبه ۱۹ اسفند یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اتیوپی، کمی پس از برخاستن از فرودگاه آدیس‌آبابا دچار سانحه شد و سقوط کرد. در جریان این حادثه تمامی ۱۵۷ سرنشین این پرواز جان باختند. در ماه اکتبر هواپیمای مشابهی متعلق به خطوط هوایی اندونزی، چند دقیقه پس از پرواز سقوط کرد و تمامی ۱۸۹ سرنشین آن کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: کمپین ایالات متحده برای تغییر رفتار ایران ادامه دارد

آرشیو

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید در سفر به چند کشور خاورمیانه، از جمله به اسرائیل، درباره «تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران» صحبت می کند.

آقای پمپئو، روز دوشنبه ۲۷ اسفند گفت یکی از موضوعات مورد گفت و گو در اسرائیل، چگونگی همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات حماس، حزب الله، و ایران است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به خبرنگاران گفت در لبنان نیز، با دولت این کشور درباره اینکه چگونه خود را از تهدیدات ایران و حزب الله جدا کند، صحبت می کند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، کمپین ایالات متحده برای تغییر رفتار ایران، ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عملیات کنترل آتش در تاسیسات پتروشیمی هیوستون در تگزاس ادامه دارد

از زمان شروع آتش‌سوزی، دود سنگینی منطقه را فرا گرفته است

مقامات امدادی هیوستون در ایالت تگزاس گفتند از سرایت آتش‌سوزی یک تاسیسات پتروشیمی که از یکشنبه شروع شده جلوگیری کرده‌اند، با این حال باید اجازه دهند تا دو روز دیگر این آتش‌سوزی ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آتش‌سوزی در ترمینال صنایع پتروشیمی «دیر پارک» در ۲۴ کیلومتری شهر هیوستون تحت کنترل درآمده و احتمال انفجارهای بیشتر به حداقل رسیده است.

این گزارش حاکی است این حادثه هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته است. هفت مخزن در جریان این حادثه دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیسبوک: کمتر از ۲۰۰ نفر حمله تروریستی نیوزیلند را زنده تماشا کردند؛ حتی یک نفر گزارش نکرد

شبکه اجتماعی فیسبوک جزئیات بیشتری از واکنش خود به ویدیوی تیراندازی در مسجد شهر کرایست‌چرچ در نیوزیلند را منتشر کرد.

این حمله که که ۵۰ کشته برجای گذاشت، به طور زنده از فیسبوک فرد مهاجم پخش می شد.

فیسبوک در یک مطلب که روز دوشنبه منتشر کرد، گفته است که این ویدیو، کمتر از ۲۰۰ بار به طور زنده دیده شد. اما پس از پایان پخش زنده، ۳۸۰۰ بار دیگر دیده شد و سپس حذف شد.

فیسبوک اعلام کرده است هیچ کس این ویدیو را در حالی که به طور زنده پخش می شد، گزارش نکرد و اولین گزارش کاربران از پخش چنین ویدیویی، ۱۲ دقیقه بعد از پایان پخش، یعنی ۲۹ دقیقه بعد از آغاز آن، ارسال شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG