لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

درخواست ۱۷ سناتور از مایک پمپئو: با تمام توان برای آزادی آمریکایی‌های محبوس در خارج کشور و محافظت از آنها در برابر کرونا تلاش کنید


گروهی از نمایندگان سنای آمریکا، از هر دو حزب عمده سیاسی دموکرات و جمهوریخواه، در نامه‌ای به مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده خواستار تلاش بیشتر این وزارتخانه برای آزادی آمریکایی‌هایی محبوس و زندانیان سیاسی در خارج از کشور و محافظت از آنها در برابر شیوع ویروس جدید کرونا شدند.

سناتور دموکرات کریس مورفی و سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو در این نامه، که به امضای پانزده سناتور دیگر از هر دو حزب رسیده است، از آقای پمپئو خواسته‌اند که با تمام توان دولت‌های خارجی را برای آزادی فوری زندانیان آمریکایی و سیاسی تحت فشار بگذارد تا از خطر ویروس کووید۱۹ در امان باشند.

این دو عضو کمیته روابط خارجی سنا در نامه خود، که روز جمعه ۲۲ فروردین منتشر شد، خاطر نشان کرده‌اند این افراد که در حبس، زندان یا در بازداشتگاه به سر می‌برند به ویژه در برابر کووید۱۹ آسیب‌پذیر هستند و جهت تضمین سلامتی و ایمنی آنها مناسب است بر پایه موازین انسان‌دوستانه فورا آزاد شوند.

سناتورها خاطرنشان کرده‌اند زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها، که دائما بیش از ظرفیت‌شان زندانی دارند و اصول اولیه بهداشتی رعایت نمی‌شود و تجهیزات پزشکی و درمانی مناسبی در اختیار ندارند، محل مساعدی برای انتشار این ویروس هستند، و معتقدند این وضعیت در کشورهای خودکامه حتی وخیم‌تر است.

امضاکنندگان نامه با تاکید بر این که چنین شرایطی یک تهدید فوری برای سلامتی آمریکایی‌های محبوس در خارج است، از آزادی «مایکل وایت» از ایران و «عامر الفاخوری» از لبنان استقبال کرده و خواستار ادامه این روند برای سایر زندانیان سیاسی و دیگر شهروندان محبوس آمریکایی بدون هیچ استثنایی شده‌اند.

سناتورها با اشاره به برخی آمریکایی‌های محبوس – از جمله مراد طاهباز و سیامک نمازی در ایران، آستین تایس در سوریه، صلاح الحیدر و بدر الابراهیم در عربستان، ریم محمد دسوقی و خالد حسن در مصر، و پال ویلان در روسیه – تاکید کرده‌اند آنها هرگز نباید زندانی می‌شدند و خواستار آزادی فوری آنها شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG