لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

شش سناتور ‌درباره گزارش وزارت خارجه از اجرای تعهدات توافقنامه‌های سلاح‌های کشتار جمعی به پمپئو نامه نوشتند


شش سناتور دموکرات با ارسال نامه‌ای به مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در مورد گزارش پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل و منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، که ماه گذشته به سنای آمریکا تسلیم شد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها در این نامه می‌گویند، گزارش باید تصویر کاملی را از چگونگی اجرای تعهد کشورها در کنترل و منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار قانونگذاران آمریکا و جامعه جهانی بگذارد و این تصویر باید فراجناحی و به دور از هرگونه سیاسی کردن آن باشد.

این شش سناتور نوشته اند که نگران‌کننده‌ترین بخش این گزارش در مورد ایران است، که به برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا و به آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره‌ای نمی‌کند. آنها اظهارات دَن کوتس مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده را نقل می‌کنند که به سنای آمریکا گفته بود به نظر نمی رسد ایران در حال حاضر سرگرم زمینه سازی تولید سلاح اتمی باشد و یادآوری می‌کنند که در گزارش آژانس نیز گفته شده ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

سناتورها، جفری مرکلی، کریس ون هالن، روی وایدن، برنی سندرز، ادوارد مارکی و شرود براون از وزارت خارجه آمریکا خواسته‌اند اعلام کند آیا هنوز نظرش در مورد ایران این است که به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای عمل می‌کند یا نه.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG