لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

تلاش سناتورهای آمریکایی برای پیشبرد توافق امنیتی با کرزی


گروهی از سناتورهای آمریکایی روز پنجشنبه با حامد کرزی ملاقات کردند و از وی خواستند تا انتقال قدرت و امنیت افغانستان را به نیروهای افغان سریعتر ممکن کند و افزودند که اگر چنین نشود، ممکن است این موضوع بر روابط افغانستان و آمریکا اثر منفی بگذارد.

جان مک کین و لیندزی گرام سناتورهای جمهوریخواه بخشی از گروه مذاکره کننده ای بودند که به نمایندگی از آمریکا برای بحث بر سر توافق امنیتی با افغانستان با رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفت و گو کردند.

این هیات آمریکایی که برای انجام مذاکرات به کابل سفر کرد، گفت که تاثیر این توافق امنیتی پیشاپیش سخنرانی سالانه باراک اوباما در آخر ژانویه که خطاب به مردم آمریکا انجام می شود از اهمیت اساسی برخوردار است.

سناتور گرام به ضیق وقت اشاره کرد و تاکید کرد که توافق امنیتی میان دو کشور برای انتقال مسئولیت تامین امنیت افغانستان باید هر چه زودتر نهایی شود و تا زمان اتمام ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان قطعیت یابد

سناتور مک کین نیز پس از دیدار و گفت و گو با آقای کرزی گفت که ایالات متحده نمی تواند نیروهای نظامی خود را پس از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان نگاه دارد.
این درحالی است که کرزی خواهان برقراری شرایطی خاص برای انتقال قدرت و تامین امنیت به نیروهای افغان است و به این دلیل است که نسبت به تحقق این قرارداد امنیتی با آمریکا تعلل می کند.

آقای مک کین در پی دیدار دیروز با حامد کرزی ابراز امیدواری کرد که اختلاف نظر میان آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان زودتر حل شود و افزود که مذاکرات روز پنجشنبه امیدوار کننده بوده و به کاهش از میزان اختلاف نظر طرفین کمک کرده است.

سناتور گرام در پی دیدار و مذاکره هیات آمریکایی با حامد کرزی، به خبرنگاران گفت که سناتورهای آمریکایی به کرزی هشدار داده اند که تاکید وی بر آزاد کردن ۸۸ زندانی خطرناک از یک زندان در افغانستان مایه نگرانی عمیق آمریکا خواهد بود، زیرا این ۸۸ تن متهم به آن هستند که سبب کشته شدن ۶۰ تن از نیروهای ائتلاف و ۵۷ نفر از نیروهای افغان شده اند.
XS
SM
MD
LG