لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

دو سناتور دموکرات از ترامپ خواستند از همه اهرم‌های فشار برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران استفاده کند


سناتور کریس کونز (چپ) و سناتور تیم کین - آرشیو
سناتور کریس کونز (چپ) و سناتور تیم کین - آرشیو

کریس کونز و تیم کین، دو تن از نمایندگان مجلس سنای آمریکا، در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از وی خواسته‌اند برای آزادی شهروندان آمریکایی محبوس در ایران و دیگر کشورها از همه اهرم‌های فشار ممکن استفاده کند.

در نامه این دو عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، از دولت پرزیدنت ترامپ خواسته شده است یک گروه چندملیتی برای کمک به آزادی آنهایی که ناروا در ایران بازداشت شده اند تشکیل دهد و این موضوع را با کشورهایی که به دنبال معافیت از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران هستند، در میان بگذارد و تا پیش از ۳۰ آوریل در نشستی نتیجه آن را گزارش دهد.

در این نامه، که تاریخ آن دوشنبه اول آوریل (۱۲ فروردین) است و متن آن روز سه‌شنبه در وبسایت این دو سناتور منتشر شده، خاطر نشان شده است که جان آمریکایی‌های در بند در ایران در خطر است و ایالات متحده باید با فرستادن پیامی قاطع، به ایران بگوید که باید به گروگان گرفتن آمریکایی‌ها پایان دهد.

این دو سناتور پرنفوذ دموکرات همچنین از پرزیدنت ترامپ خواسته‌اند که از همه اهرم‌های فشار ممکن در این زمینه استفاده کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، سه‌شنبه شب در دیدار با خانواده‌هایی که عضوی از آن‌ها در ایران و کشورهای دیگر به ناحق دستگیر یا گروگان گرفته شده‌اند، گفت که پرداخت باج در ازای آزادی آمریکایی‌های در بند، در سیاست دولت پرزیدنت ترامپ جایی ندارد.

باقر و سیامک نمازی پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت نظامی پیشین آمریکایی، نزار زاکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا، و همچنین رابرت لوینسون آمریکایی، که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، از جمله کسانی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG