لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران با اکثریت مطلق آرا در سنای آمریکا تصویب شد

سنای آمریکاروز پنجشنبه اول دسامبر درباره تمدید قانون تحریم‌های ایران تصمیم می گیرد.

قانون‌گذاران آمریکایی می‌گویند که تمدید آن می‌تواند از احتمال نقض توافق هسته‌ای توسط ایران جلوگیری کند.

میچ مک کانل رهبر اکثریت در مجلس سنای آمریکا گفت که با توجه به «رفتار تهاجمی ایران و تلاش برای گسترش نفوذ در خاورمیانه»، حفظ تحریم‌ها حیاتی است.

اجرایی شدن این تصمیم به تایید سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا نیاز دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت باید دید که این قانون به چه شکل تصویب میشود و چه تغییراتی می کند و آنوقت اوباما تصمیم میگیرد که آن را وتو کند یانه.

طرح تمدید قانون تحریم های ایران با ۹۹ رای مثبت و بدون رای منفی با اکثریت مطلق سنای ایالات متحده آمریکا تصویب شد.

آرای سناتورهای آمریکایی به طرح تمدید قانون تحریم های ایران در حال شمارش است. شمارش آرا تاکنون نشان می دهد که اکثریت به آن رای مثبت داده اند.

گری پیترز سناتور میشیگان قبل از رای گیری اعلام کرد که از تمدید قانون حمایت می کند. او گفت اگر این قانون نبود ایران حاضر نمیشد توافق جامع اتمی را امضا کند و به عنوان اهرمی در دست آمریکا برای پایبندی ایران به برجام است.

ریچارد بلومنتال سناتور ایالت کانتیکت نیز ساعتی قبل از رای گیری در صحن سنا همکارانش را ترغیب کرد تا با هدف دفاع از منافع ملی کشور، به آن رای مثبت دهند.

میچ مک کانل سناتور ارشد جمهوریخواه از ایالت کنتاکی، ضمن ترغیب سناتورها به حمایت از تمدید قانون تحریم های ایران روز پنجشنبه گفته بود «توجه به این که دولت فعلی چطور اسیر تهدیدهای تهران برای انصراف از توافق هسته‌ای شده و این که چگونه تلاش‌های ایران برای بر هم زدن توازن قدرت در خاور میانه بزرگ‌تر را نادیده گرفته، حتی از این هم مهم‌تر است.»

سنای آمریکا بحث و رای گیری درباره طرح تمدید قانون تحریم های ایران را آغاز کرد.

سناتور میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکا روز پنجشنبه گفت که «انتظار دارم سال آینده، دولت و کنگره جدید مجموعه سیاست‌های ما در برابر ایران را مورد بازیبنی کلی قرار دهند...امروز، فرصتی برای تصویب قانون تمدید تحریم‌ها ایران را پیش رو داریم که با اختلاف بالا در مجلس نمایندگان تصویب شد. با توجه به ادامه رفتار تهاجمی ایران و تلاش های مستمر آن کشور برای توسعه نفوذ خود در سراسر منطقه، حفظ این تحریم‌ها حیاتی است.»

رهبر اکثریت سنا: دولت ترامپ و کنگره جدید متعهد به «بازبینی کلی» سیاست آمریکا در برابر ایران در سال ۲۰۱۷ هستند

قانون موسوم به «آی اس ای» (Iran Sanctions Act) یا قانون تحریم های ایران، از تحریم های چندجانبه شورای امنیت و تحریم های قوه مجریه آمریکا جداست.

این قانون در سال ۱۹۹۶ و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب و پیشتر با تایید سنا و امضای رئیس جمهور تمدید شده است.

سنای آمریکا تا دقایقی دیگر بحث درباره تمدید قانون تحریم های ایران را آغاز می کند. اگر سنا به تمدید رای دهد قانون برای ده سال دیگر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۶ تمدید می شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG