لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

طرح رند پال برای انتشار اسناد نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر


طرح رند پال برای انتشار اسناد نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

رند پال سناتور جمهوریخواه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، با ارائه طرحی به کنگره خواستار علنی شدن ۲۸ صفحه محرمانه از گزارش کنگره درباره حملات تروریستی یازده سپتامبر شده است.

به گفته حامیان این طرح، که دو سناتور دموکرات را هم شامل می‌شود، در این اسناد به نقش عربستان سعودی در توطئه حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اشاره و از تکرار حملات مشابه جلوگیری می‌کند.

صفحات مذکور توسط دولت جورج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا به دلایل امنیت ملی محرمانه اعلام شده بود. تنظیم کنندگان این طرح می‌گویند افشای محتوای این اسناد می‌تواند موجب تجدید نظر دولت آمریکا در ماهیت روابط خود با عربستان شود.

طرح مشابه فراجناحی دیگری نیز اوایل سال جاری از سوی چند تن از اعضای مجلس نمایندگان مطرح شده بود.

به گفته رند پال اطلاعات آزاد شده طی سالها در مورد حمایت عربستان سعودی، یا این که آنها ممکن است حامی تروریستهای القاعده بوده اند، موجب برانگیختن سئوالاتی بوده است.

از سوی دیگر برخی از قانونگذران که صفحات محرمانه گزارش را خوانده اند، با چنین توصیفی در باره عربستان سعودی، متحد ایالات متحده در خاور میانه، مخالف هستند.

۱۵ نفر از ۱۹ تروریست عامل حمله ۱۱ سپتامبر، شهروند عربستان سعودی بودند.

سناتور پال می گوید اگر بتواند به این اوراق دسترسی یابد، ممکن است با استفاده از مصونیتی که قانون اساسی آمریکا برای قانونگذاران منظور کرده، محتویات آن ۲۸ صفحه محرمانه را بدون نگرانی از تعقیب قانونی، در صحن سنا قرائت کند.

اضافه بر پیشنهاد جداگانه این طرح، سناتور رند پال قصد دارد آن را هفته آینده به عنوان متمم، به لایحه بودجه وزارت دفاع در سنا نیز الحاق کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG