لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

رهبر اکثریت سنا: دولت ترامپ و کنگره جدید متعهد به «بازبینی کلی» سیاست آمریکا در برابر ایران در سال ۲۰۱۷ هستند


سناتور میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکا می گوید دولت دونالد ترامپ، که در زمستان آغاز به کار خواهد کرد، و کنگره جدید تحت کنترل جمهوریخواهان، سیاست کنونی ایالات متحده در برابر ایران را مورد بازبینی کلی قرار خواهند داد.

آقای مک‌کانول در آغاز نشست روز پنجشنبه سنا، که قرار است قانون تمدید تحریم‌های ایران برای ۱۰ سال دیگر در جریان آن به رأی گذاشته شود، گفت که «انتظار دارم سال آینده، دولت و کنگره جدید مجموعه سیاست‌های ما در برابر ایران را مورد بازیبنی کلی قرار دهند.»

وی تاکید کرد «امروز، فرصتی برای تصویب قانون تمدید تحریم‌ها ایران را پیش رو داریم که با اختلاف بالا در مجلس نمایندگان تصویب شد. با توجه به ادامه رفتار تهاجمی ایران و تلاش های مستمر آن کشور برای توسعه نفوذ خود در سراسر منطقه، حفظ این تحریم‌ها حیاتی است.»

به گفته این سناتور ارشد جمهوریخواه از ایالت کنتاکی، توجه به «این که دولت فعلی چطور اسیر تهدیدهای تهران برای انصراف از توافق هسته‌ای شده و این که چگونه تلاش‌های ایران برای بر هم زدن توازن قدرت در خاور میانه بزرگ‌تر را نادیده گرفته، حتی از این هم مهم‌تر است.»

آقای مک‌کانول در ادامه نمایندگان سنا را ترغیب کرد از قانون تمدید تحریم‌های ایران حمایت کنند.

قانون داماتو

هرچند رسانه های دولتی ایران مصوبه اخیر کنگره را تصویب تحریم جدید علیه ایران عنوان می کنند اما این مصوبه در واقع تمدید یک قانون بیست سال پیش است.

«قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد سناتور جمهوریخواه آلفونسو داماتو تصویب، و به امضای بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت رسید.

این قانون بعد از آن تصویب شد که ایران متهم به حضور در چند حمله تروریستی و موشکی به مواضع آمریکا شد.

بعد از تصویب این قانون، هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG