لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

سنای آمریکا شرکت‌های بایکوت کننده اسرائیل را هدف می گیرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سنای ایالات متحده در آستانه یک رای گیری است که اعمال مجازات علیه شرکت های آمریکایی بایکوت کننده اسرائیل را سهولت می بخشد. این اقدام موجب اختلاف بین دموکرات‌ها شده و از سوی بعضی جمهوریخواهان آزمونی برای حمایت اصولی از کشور اسرائیل محسوب می‌شود.

مجلس سنا این هفته طرح «قانون تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» را در نوبت بررسی قرار داد و انتظار می رود این طرح هفته آینده به تصویب برسد. جمهوریخواهان در حمایت خود از این طرح یکپارچه‌اند، در حالی که بیش از بیست دموکرات در طرح دیگری تدابیر ضد بایکوت را رد کرده‌اند، کمک های نظامی را به اسرائیل تخصیص داده‌اند، همکاری‌های دفاعی با اردن را تمدید کرده‌اند، و دولت سوریه را هدف تحریم های جدیدی قرار داده‌اند.

این طرح به ایالت ها و شهرهای آمریکا اجازه می‌دهد از داد و ستد با شرکت‌های آمریکایی شرکت‌کننده در کمپین بایکوت و سلب سرمایه‌گذاری در اسرائیل با هدف فشار بر تغییر سیاست‌های آن کشور در شهرک های فلسطینی و اسرائیلی پرهیز کنند.

کمپین «بی دی اس» یا «بایکوت، سلب، و تحریم» خود را کارزاری تحت رهبری فلسطینیان توصیف کرده و هدفش را پایان دادن به «حمایت بین المللی از آپارتاید اسرائیل و اسکان استعماری» خوانده است.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو، حامی اصلی طرح کنگره، می‌گوید که قانون پیشنهادی صرفا به دولت های محلی در آمریکا امکان «بایکوت بایکوت‌کنندگان» را می دهد.

دموکرات‌هایی چون سناتور کریس ون هالن این تدابیر را حمله به حق آزادی بیان که در متمم اول قانون اساسی آمریکا تصریح شده است، می دانند.

روبیو معتقد است که این تلاشی برای ساکت کردن کسی نیست، بلکه دفاع از حق آزادی بیان متقابل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG