لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

سنای آمریکا دوباره در تصویب لایحه عظیم امداد در برابر ویروس کرونا ناکام ماند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای ایالات متحده، و استیون منوشن وزیر دارایی آمریکا، می گویند امیدوارند سه شنبه بر سر یک طرح کمک اقتصادی ۲ هزار میلیارد دلاری به توافق برسند.

آنها پس از ناکامی دوباره سنا در پیشبرد این طرح تا نیمه شب دوشنبه در مذاکره بودند. این طرح در صورتی که تصویب شود کمک های مالی در اختیار آمریکایی ها و شرکت هایی که در شیوع مرگبار ویروس کرونا به شدت آسیب دیده اند قرار خواهد داد.

رهبران جمهوریخواه و دموکرات در جریان مذاکره بر سر این طرح کمک عظیم اقتصادی مجادلات تندی داشتند. سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، دموکرات ها را متهم کرد که با درخواست تغییرات تصویب این لایحه را به تاخیر می اندازند. سناتور شومر نیز گفت که مکانل با آگاهی از بی‌نتیجه بودن دو رای‌گیری روزهای یکشنبه و دوشنبه، وقت تلف کرد.

بر مبنای این لایحه، بیشتر خانواده های چهار نفره چکی به مبلغ۳۰۰۰ دلار دریافت خواهند کرد. برنامه ای ۵۰۰ میلیارد دلاری هم برای اعطای وام به شرکت ها، شهرها و ایالت ها ایجاد می شود و حدود ۳۵۰ میلیارد دلار دیگر در اختیار شرکت های کوچک قرار می گیرد تا بتوانند حقوق کارمندان و کارگران خود را بپردازند.

از جمله موارد اختلاف، طرح ۵۰۰ میلیارد دلاری جمهوریخواهان برای پرداخت وام و ضمانت وام است که بعضی دموکرات ها معتقدند وزارت دارایی آمریکا درباره این که چه کسی از این وام ها برخوردار شود، اختیارات فراوانی دارد.

رئیس جمهوری آمریکا نیز بعد از ظهر دوشنبه تاکید کرد که کنگره باید طرح سنا را همان طور که تنظیم شده است، تصویب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG