لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

افشاگر: دستیاران ترامپ تائیدیه های امنیتی نابجا صادر کردند


جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ
جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک افشاگر از درون کاخ سفید به بازرسان کنگره گفته است که مقام های ارشد دولت ترامپ برای دست کم ۲۵ نفر تائیدیه های امنیت ملی صادر کرده اند، در حالی که مسئولان بررسی سوابق به دلیل یک رشته نگرانی ها، آن ها را رد کرده بودند.

تریشا نیوبولد، فرد افشاگر می گوید پس از این که کارمندان مسئول بررسی پیشینه افراد توصیه کردند تائیدیه های امنیتی برای مقام های مذکور شامل دو مقام ارشد کنونی کاخ سفید، پیمانکاران دولتی و دیگر دستیاران دفتر پرزیدنت دونالد ترامپ صادر نشود، تائیدیه ها به آن ها اعطا شد.

نیوبولد که ۱۸ سال سابقه کار در صدور تائیدیه های امنیتی برای کارکنان روسای جمهور جمهوریخواه و دموکرات را دارد، ماه پیش به بازرسان در «کمیته ناظر بر فعالیت دولت در مجلس نمایندگان ایالات متحده» گفته بود هر چند ترامپ در مقام رئیس جمهور حق دارد نظر کارمندان را در مخالفت با صدور تائیدیه های امنیتی نپذیرد، اما تصمیم به صدور تائیدیه های امنیتی برای مقام های مذکور اغلب بر مبنای مصالح عالی امنیت ملی انجام نگرفته بود.

الایجا کامینگز، رئیس «کمیته ناظر بر فعالیت دولت در مجلس نمایندگان»، به قانونگذاران گفت نیوبولد گفته است مقام های ارشد کاخ سفید که در نهایت تائید شدند، مشکلاتی مانند «درگیری در نفوذ خارجی، تضاد منافع، رفتار شخصی مساله دار، مشکلات مالی، استفاده از مواد مخدر و ارتکاب جرم» در سوابق شان داشتند.

نیوبولد می گوید برای اعتراض به این روند ۱۴ روز در سالجاری میلادی بدون حقوق از کار تعلیق شد و اکنون نگران بازگشت به محیط کار خود پس از این افشاگری است.

جیم جردن، عضو ارشد جمهوریخواه «کمیته ناظر بر فعالیت دولت در مجلس نمایندگان» کامینگز را به حمله جناحی به رئیس جمهور متهم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG